Przygotowania do Air Festivalu w Świdniku idą pełną parą. Jest już znana pierwsza lotnicza gwiazda

Prace przy organizacji Air Festivalu w Świdniku idą pełną parą. W piątek organizatorzy podali nazwisko pierwszej lotniczej gwiazdy, która zaprezentuje się podczas wydarzenia i jak zapowiadają, to dopiero początek alei podniebnych sław.

Decyzja o organizacji Air Festivalu w Świdniku zapadła jeszcze w minionym roku. Jak tłumaczyli organizatorzy, miasto o tak dużych tradycjach lotniczych jest naturalną lokalizacją właśnie dla takiego wydarzenia. Pomimo wycofania się z projektu jednego ze współorganizatorów, czyli Damiana Majsaka, prezesa Kagero Publishing, przygotowania do imprezy trwają i są mocno zaawansowane.

W piątek ujawniono nazwisko pierwszej lotniczej gwiazdy, która w czerwcu zaprezentuje się na Air Festivalu. Już wiadomo, że do Świdnika przyleci Artur Kielak, wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej advanced, członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły”, srebrny i brązowy medalista w konkurencjach akrobacji samolotowej w 2015 roku na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju.

Artur Kielak, jest również współtwórcą pierwszego zespołu akrobacyjnego na świecie, który składa się z samolotu akrobacyjnego oraz bojowego samolotu myśliwskiego MIG-29. Zespół Xtreme Sky Force trenuje i występuje z powodzeniem od 2016 roku. Swoją przygodę z lataniem rozpoczął jeszcze jako szesnastolatek. Szkolił się równolegle w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W USA latał m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny. W 2006 roku przesiadł się za stery samolotu Boeing 737-300, 400 w liniach Centarlwings. Trzy lata później rozpoczął pracę jako kapitan Boeinga 737-800 w Ryanair.

– Myślę, że wszystko zaczęło się od marzeń. Pochodzę z Mińska Mazowieckiego – miasta od pokoleń związanego z lotnictwem myśliwskim. Od kiedy pamiętam, spędzałem całe dnie, a czasami noce siedząc przy ogrodzeniu lotniska w osi pasa startowego obserwując startujące i lądujące Migi-21 i Migi-29. Tak jak piloci Migów chciałem wykonywać karkołomne ewolucje na niebie i jak każdy pilot być najlepszym z najlepszych – mówi o sobie Artur Kielak.

Do Świdnika nie przyleci jednak samolotem pasażerskim. W 2004 roku rozpoczął pasjonującą przygodę z akrobacją lotniczą. I w takiej odsłonie pokaże się publiczności Air Festivalu.

Artur Kielak otwiera długą listę podniebnych gwiazd, które już w czerwcu będą latać nad Świdnikiem. Kolejne nazwiska zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu. Jak wyjaśnia Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Air Festival to dla miasta duże wyzwanie, ale i ogromna radość. Impreza odbędzie się w dniach 9 i 10 czerwca.

(fot. Andrzej Mikulski)
2018-02-09 18:00:57

2 komentarze

  1. Kupa kasy wydana na kampanię wyborczą PISu w Świdniku. Wiadomo, idą wybory…trza ciemny lud czymś kupić a że za ich pieniądze, nie na darmo ciemny…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!