Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przez tydzień w całym kraju utonęło 30 osób. Nad wodą wypoczywaj z głową!

Statystyki utonięć są przerażające. W ciągu minionego tygodnia w całym kraju utonęło 30 osób. Tylko w niedzielę śmierć pod wodą poniosło 10 osób.

Wypoczynek nad wodą wielu osobom kojarzy się z beztroskim piciem alkoholu, a potem kąpielą lub skokami do wody z mola i pomostów. Niestety takie zachowania każdego roku są przyczyną tragedii na wodą. Tylko podczas minionego tygodnia w całym kraju utonęło 30 osób, zaś aż 10 w minioną niedzielę. Tylko w czerwcu śmierć w wodzie poniosło 113 osób.

Niektóre z tragicznych zdarzeń nad wodą

Każdego roku służby ratunkowe apelują do wypoczywających nad wodą o zachowanie zasad bezpieczeństwa. W ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą: „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” funkcjonariusze z lubartowskiej komendy nakręcili film promujący kampanię społeczną.

Zasady bezpiecznej kąpieli

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
8. Pamiętajmy, że materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;
11. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach;
12. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
13. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
14. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

(fot. lublin112.pl, wideo KPP Lubartów)

11 komentarzy

  1. Nie ma co na siłę kogoś trzymać przy życiu, że to tak określę, każdy swój rozum ma. Jeżeli nie ma go na tyle, że taka osoba się utopi to nawet lepiej dla społeczeństwa. Tzw selekcja naturalna.
    Nikt normalny i zdrowo myślący nie utonie.

    • Zgadza się, ale pod warunkiem, że nie jest to dziecko. Powiedzmy tak do 20 roku życia mogło jeszcze tego rozumu nie nabrać. Ale 25 – 30 latkowie? To już nie jest normalne.

  2. Wiem, ze to co napiszę może być brutalne, ale tak działa selekcja naturalna. Jak ktoś wchodzi do wody po kilku piwach albo skacze z główke z pomostu to sam jest sobie winien.

  3. Ok a co z tym co go szukali w Zalewie Zemborzyckim ?

  4. Jak sie patrzy na to pijane bydło, to się człowiek dziwi, że i tak mało utonęło…

  5. Onanis Samokopulos

    Z innej strony zahaczę temat – gdzie podziewają się ratownicy? Gminy oszczędzają na bezpieczeństwie nad wodą, czy przeszkoleni i certyfikowani mają głęboko w d… odpowiedzialną pracę za 10 PLN/h?

  6. A po co ratownicy ? selekcji naturalnej nie nalezy przeszkadzać

  7. Statystyka jak na 40-kilkumilionowy naród wcale nie jest tak porażająca jak redakcja pisze

  8. A podobno w Polsce największym zagrożeniem są uchodźcy, którzy mordują i roznoszą choroby.
    Taki jeden z drugim pseudo „patriota” w koszulce z orłem na piersi nie zapisze przecież swojego dziecka na lekcje pływania, a sam nie odmówi sobie przyjemności wskoczenia do wody jak się nawali w trupa…

Z kraju