Przewoźnicy kolejowi zanotowali bardzo duży spadek liczby pasażerów. Są dokładne dane

O blisko 37 proc. spadła liczba pasażerów, którzy w marcu skorzystali z usług przewoźników kolejowych. W wagonach często zajęte było tylko co 10 miejsce.

Urząd Transportu Kolejowego podał szczegółowe dane związane ze zmianami na kolei po wystąpieniu epidemii koronawirusa w Polsce. W marcu przewoźnicy przewieźli 17,7 mln pasażerów, o blisko 10 milionów mniej niż w lutym 2020 r. Licząc rok do roku liczba pasażerów zmalała o blisko 37 proc. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 55 km i była o 5 km niższa od średniej w ubiegłym roku.

Przewoźnicy widząc znaczny spadek liczby pasażerów zaczęli zawieszać niektóre połączenia. Pociągi przez cały miesiąc pokonały 13,1 mln kilometrów, czyli o 7 proc. mniej niż w lutym. Większość z nich poruszało się z niewielką liczbą pasażerów. Często zajęte było tylko co 10 miejsce.

– Środki mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie przewozów pasażerskich. Polacy zgodnie z zaleceniami ograniczyli podróże do niezbędnego minimum. Średnia dobowa frekwencja pasażerów w uruchamianych pociągach w ostatnim tygodniu marca wynosiła ok. 11 proc. W szczycie przewozowym kształtowała się na poziomie ok. 16 proc, a poza szczytem: 9 proc. Mimo spadku liczby pasażerów przewozy kolejowe funkcjonują i zapewniają dojazd do pracy czy lekarza – mówi dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Z miesiąca na miesiąc rośnie za to rynek kolejowych przewozów towarowych. W marcu pociągi przetransportowały blisko 19,3 mln ton ładunków. Jest to najlepszy miesięczny wynik w pierwszym kwartale.

(fot. lublin112)

Zobacz również

3 komentarze

  1. Pomijam wszystkie aspekty epidemi. Ceny biletow w porownaniu do przewoznikow autokarowych i busow ( duże firmy nie bede wymienial po nazwach) są mniej konkurencyjne. Za duzo w zarzadach dyrektorow prezesow, pracownikow ktorym pensja sie nalezy.

  2. Skoro jest zakaz podróżowania to nic dziwnego.

  3. Dziwne by było, gdyby nie spadły. Kilka tygodni temu podawano informację, że pasażerów LOTu ubyło podczas pandemii, gdy prawie wszystkie samoloty są uziemione. Podobny poziom newsa

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska