Przemyt monet zatrzymano na granicy

Próbę przemytu blisko 300 starych monet udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Białorusią w Terespolu.

W środę na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu, funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli samochodu osobowego marki opel na białoruskich numerach rejestracyjnych, odnaleźli kolekcję monet pochodzących z XVI i XVII wieku. Były one ukryte w bagażu podręcznym podróżującej autem 48-letniej Nadziei S. Po dokładnym przeliczeniu okazało się że łącznie monet jest 294 i wszystkie są okazami numizmatycznymi.

Wśród znalezionych monet były 233 kopiejki rosyjskie tzw. „łezki” pochodzące z przełomu XVI/XVII w. Mają one nominał kopiejki lub diengi. Nazywane są tak, gdyż kształtem przypominają łzę, były bite ze srebrnego drutu do końca XVII wieku. Mogły też być cięte z rubla. Kopiejki łezki z reguły warte są ok. 15-40 zł, rzadsze odmiany mogą kosztować znacznie więcej.

Dodatkowo 51 monet polskich z przełomu XVI/ XVII oraz z początku XVII wieku, a także 10 datowanych na I połowę XVII wieku ortów Zygmunta III Wazy. Są to po prostu ćwierć talary, z których pierwsze polskie orty wybito w 1608 r. za Zygmunta III Wazy w mennicy gdańskiej. Te z pierwszego rocznika są niezwykle rzadkie i niedostępne dla nawet zasobnych kolekcjonerów – nie pojawiają się w handlu. Najstarszymi ortami występującymi na rynku są gdańskie orty z roku 1609. Pierwsze koronne wybito w Bydgoszczy w roku 1618 – i one są prawdziwymi rarytasami.

Wszystkie odnalezione monety noszą cechy autentycznych i są wybite najprawdopodobniej ze srebra. Celnicy wartość znaleziska ocenili na ponad 8 tys. zł, jednak jak przyznają, jego wartość historyczna jest zdecydowanie większa. Szczegółową oceną zajmie się rzeczoznawca. Natomiast przeciwko kobiecie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.
null
null
null

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach