Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Protest kolejarzy przed Konsulatem Ukrainy w Lublinie. „Obserwujemy z przerażeniem poczynania Zarządu Kolei Ukraińskiej” (zdjęcia, wideo)

W środę przed budynkiem Konsulatu Ukrainy w Lublinie odbył się protest kolejarzy. Uczestnicy pikiety przekazali Konsulowi Generalnemu Ukrainy w Lublinie pismo zaadresowane do ukraińskiego premiera, w którym czytamy m.in., że domagają się podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zniesienia wprowadzonego bezprawnie przez Kolej Ukraińską ograniczenia na kolejowe przewozy tranzytowe przez terytorium Ukrainy.

W środę w południe kilkudziesięciu pracowników PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej wzięło udział w proteście przed Konsulatem Ukrainy w Lublinie. Pikieta miała związek z wprowadzonym przez Ukrainę ograniczeniem na kolejowe przewozy tranzytowe przez terytorium Ukrainy. Kolejarze zapowiedzieli, że jeżeli sytuacja nie ulegnie normalizacji, będą zmuszeni podjąć inne kroki, bardziej radykalne. Jednak jak mówią, nie chcą tego na razie robić.

Na ręce Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie złożone zostało pismo zaadresowane do premiera Ukrainy, w którym czytamy m.in., że pracownicy PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej sp. z o.o., domagają się podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zniesienia wprowadzonego bezprawnie przez Kolej Ukraińską ograniczenia na kolejowe przewozy tranzytowe przez terytorium Ukrainy, kierowane do Polski na przejście graniczne lzov/Hrubieszów i linię LHS.

– Żądamy również wycofania się Kolei Ukraińskiej z wprowadzenia zakazu załadunków wagonów kolejowych z przesyłkami kierowanymi w imporcie do Polski. Działania Zarządu Kolei Ukraińskiej już teraz doprowadziły do zachwiania łańcuchów dostaw kierowanych szlakiem kolejowym przez Ukrainę oraz problemów polskich oraz ukraińskich importerów i eksporterów. Tym samym nastąpiło zakłócenie wymiany handlowej między naszymi krajami, co przekłada się na wyniki finansowe zarówno Kolei Ukraińskiej jak i naszej firmy. Zachowanie przedstawicieli Kolei Ukraińskiej jest całkowicie niezrozumiałe, zwłaszcza dla nas jako kolejarzy polskich – pracowników PKP LHS, którzy widzą, że wprowadzane zakazy i ograniczenia nie mają jakiegokolwiek uzasadnienia w pracy eksploatacyjnej tras kolejowych i naszego wspólnego przejścia granicznego Izov/Hrubieszów. Obserwujemy z przerażeniem poczynania Zarządu Kolei Ukraińskiej oraz już następujące konsekwencje ekonomiczne tego zachowania, które dla nas, pracowników PKP LHS, mogą oznaczać utratę miejsc pracy. Niewątpliwie obecne działania Kolei Ukraińskiej zmierzają do zakłócenia dotychczasowych wzajemnych relacji między kolejarzami polskimi i ukraińskimi. Sytuacja ta, obserwowana z zewnątrz może wywołać poczucie konfliktu między interesami obu państw, a tym samym działa na rzecz krajów takich jak Białoruś czy Rosja – piszą w liście organizacje związkowe PKP.

Jak mówią kolejarze, zdarzenia te pokazują, że wspierane są interesy innych podmiotów i krajów, które czerpią korzyści z przekierowywania transportu towarów przez Białoruś i Obwód Kaliningradzki.

– Apelujemy do Pana Premiera o pilne podjęcie działań, przywrócenie normalnego ruchu kolejowego na trasach prowadzących do naszego kraju i rezygnację z jakichkolwiek ograniczeń czy zakazów rujnujących obraz Kolej Ukraińskiej, jako stabilnego partnera – czytamy w liście.

(fot. wideo lublin112.pl)

18 komentarzy

  1. kolejarze zapomnieli ze na ukrainie trwa konflikt a teraz jak sie powieksza mozna sie spodziewac cos gorszego.

  2. Qrde a nie mogą sobie do Bułgarii np tymi pociągami jechać?