Protest kierowców „na aplikację” w Lublinie. Zapowiadają dalsze działania i walkę o lepsze warunki pracy (zdjęcia)
15:39 07-04-2025 | Autor: redakcja

Protest w Lublinie był częścią ogólnopolskiej akcji strajkowej, która objęła wiele polskich miast. Kierowcy, odmawiając logowania się do systemów aplikacji, wyłączyli się z pracy, co spowodowało znaczące utrudnienia dla pasażerów – czas oczekiwania na przejazd wydłużył się, a ceny kursów gwałtownie wzrosły.
Podczas spotkania w Lublinie kierowcy przedstawili szereg postulatów, które – ich zdaniem – są konieczne do zapewnienia sprawiedliwych warunków pracy. Wśród głównych żądań znalazły się m.in.:
- Wprowadzenie przejrzystego systemu rozliczania przejazdów,
- Zaostrzenie wymagań wobec kierowców z zagranicy, w tym wprowadzenie obowiązku znajomości języka polskiego oraz co najmniej trzyletniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów,
- Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców poprzez obowiązek weryfikacji tożsamości pasażerów,
- Zmiany w sposobie naliczania kilometrów w aplikacjach, które obecnie – jak wskazują protestujący – są zaniżane w porównaniu do realnych danych GPS,
- Ustalenie minimalnej stawki za przejazd na poziomie dwukrotności ceny biletu komunikacji miejskiej,
- Podniesienie stawek za oczekiwanie na pasażera oraz uwzględnienie realnych kosztów eksploatacji pojazdu,
- Reakcja na rosnącą liczbę wypadków drogowych z udziałem kierowców aplikacyjnych, których przyczyną jest przemęczenie spowodowane zbyt długimi godzinami pracy.
Kierowcy alarmują, że obecny model współpracy z aplikacjami nie gwarantuje im godnych warunków życia. Rosnące koszty paliwa, podatków, utrzymania pojazdu oraz życia codziennego nie są rekompensowane odpowiednim wynagrodzeniem. Wskazują także na brak wsparcia ze strony państwa oraz tzw. partnerów rozliczeniowych, którzy ich zdaniem nie reprezentują realnych interesów kierowców.
Powstające w Lublinie stowarzyszenie ma zostać połączone z innymi tego typu inicjatywami w kraju. Celem jest stworzenie wspólnej reprezentacji środowiska kierowców, która podejmie dialog z właścicielami platform i będzie walczyć o wdrożenie postulowanych zmian.
Protest w Lublinie to zapowiedź szerszej akcji ogólnopolskiej. Kierowcy deklarują, że będą kontynuować działania protestacyjne, aż do momentu uzyskania konkretnych efektów.
Galeria zdjęć





Zmienić pracę. Nawaliło was miliardy, nie potraficie jeździć. Macie lewe prawa jazdy. W ogóle to wyp3rdalac
Drodzy młodzi kierowcy przewozów na aplikacje. Jest was bardzo dużo więc, wasza praca nie wymaga wybitnych kwalifikacji więc wasze stawki są niskie. Partnerzy flotowi nie są od tego żeby robić wam dobrze, tylko od tego żaby jak najwięcej na was zarobić. Tak działa wolność gospodarcza, o którą będziecie ochoczo walczyć 18 maja. Także o co ten cały raban?
O to że Ukraińcy się burzą w Polsce – mam dla nich fajną pracę na wschodzie Ukrainy. Jest bombowa!
To po CH jeździcie jak się nie opłaca?
Tyle boltów w jednym miejscu… ilu z nich się zderzyło na tym placu?
Tu żaden już, to ci najlepsi. Miało być 2 razy więcej samochodów… ale nie dojechały 😉
Zamiast wziąć kredyt kupić samochód to oni wolą płacić 3-4 tyś/zł partnerowi flotowemu za samochód, który pobiera jeszcze prowizję od kursu a do tego trzeba zapłacić jeszcze prowizję operatorowi Bolt, uber za każdy kurs i płaczą że mało zarabiają!!!
Żeby wykonywać skomplikowane, specjalistyczne prace trzeba wiele lat edukacji, szkoleń i doświadczenia.
Żeby wykonywać proste prace trzeba kilka lat edukacji i trochę szkolenia.
Żeby jedzić na taksówce trzeba zainstalować aplikację na telefonie.
Jaki strajk??? Żeby strajkować trzeba mieć umowę o pracę a nie być popychadłem koncernów międzynarodowych.
Niech nauczą się lepiej jeździć i inżynierowie mają prawo jazdy polskie i nauczą się języka polskiego w stopniu umożliwiającym komunikację niż tylko hello m friend
Chociaż jeden z tych ludzi ma prawo jazdy? Podziwiając ich na drogach jestem pewien, że nie mają.
Chcieliscie to macje, sami zgodziliscie sie na taka prace. Poprostu dajecie sie robic w… i to bardzo :).