Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Premier wskazał najbardziej prawdopodobny termin wyborów samorządowych

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, są cztery terminy na przeprowadzenie wyborów samorządowych. Jeden z nich odpada z uwagi na święta. Wstępnie określono ten, najbardziej prawdopodobny.

W środę premier Donald Tusk poinformował o najbardziej prawdopodobnej dacie przeprowadzenia wyborów samorządowych. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, muszą się one odbyć między 31 marca a 23 kwietnia. Pierwszy termin odpada, gdyż tego dnia wypada Wielkanoc. Pozostają więc niedziele: 7, 14 lub 21 kwietnia. I to właśnie pierwsza z nich jest wskazywana na dzień, którego Polacy znów udadzą się do urn.

Jak wskazał szef rządu, wyznaczając termin wyborów należy wziąć pod uwagę wczesne święta wielkanocne jak też ewentualne długie weekendy. Chodzi o to, aby nie był to okres, mógłby wpłynąć na obniżenie frekwencji. Donald Tusk zaznaczył, iż termin 7 kwietnia wydaje się najbardziej prawdopodobny.

Pierwotnie wybory miały odbyć się jesienią 2023 roku, jednak z uwagi na wybory parlamentarne, kadencję samorządów przedłużono o pół roku. Mieszkańcy będą wybierać rady gmin, rady powiatów, sejmiki województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

30 komentarzy

 1. Odzyskiwanie Polski to trudny proces ale idziemy po demokrację i wolność. Precz z putinowsko-żoliborską bandą!

 2. Droga młodzieży ! Nie wiem co wy teraz tam palicie lub wciągacie ale stanowicie zdrowy trzon naszego chorego społeczeństawa . Gonić dziadersów i złodzieji , liczę na was

  • Zagłosujemy na PiS.

   • tylko PO albo Trzecia droga!!! Oni na pewni rozwiążą problem korków w mieście, górki czechowskie – klin napowietrzający miasto, brak podstawowej infrastruktury na nowych osiedlach.

    PIS to nam jedynie wybuduje tunel pod Racaławickimi jak w Świnoujściu pod Świną. Tylko Niemcy z niego korzystają.

    Stop słomianym inwestycjom!!!

  • Jak dilerzy będą mieć kasy fiskalne i możliwość płatności blikiem albo kartami, to będziemy wiedzieć, co, kto i kiedy wciąga. Oczywiście dla naszego bezpieczeństwa.

 3. PO, PO, PO tylko PO! To że mamy korki w mieście, autobusy taranowały auta na zlodowaciałej ulicy (miasto w weekend nie śledzi prognoz pogody, kto to wiedział), zabudowa górek (klin napowietrzający miasto), dziurawe ulice po zimie, brak inwestycji i dużych firm w Lublinie, brak podstawowej infrastruktury na nowych osiedlach (żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni. parkingów). To wszystko wina PIS.

  Platforma bardzo dobrze sprawdza sie w Lublinie i nie lepiej już być nie może.
  PIS to zło, wszystko zepsuje bo będzie chciał wydawać pienionszki na durnne, drogie, słomianie inwestycje (tunel pod Świną === tunel pod Racławickimi).

  Ale jest jeszcze alternatywa. Trzecia droga. To nic, że tam siedzą stare struktury z PO. Może ludzie ci sami ale partia nowa. To pewnie coś zmienią na lepsze 🙂

 4. Tylko prawo i sprawiedliwość prawdziwi Polacy patrioci.

Dodaj komentarz