Premier Mateusz Morawiecki: „Wdrażamy obniżkę cen paliw, proponujemy obniżkę podatków” (wideo)

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że zostaną obniżone ceny na paliwo oraz VAT na gaz ziemny. Zmian w ramach Tarczy Antyinflacyjnej będzie więcej.

– Dzisiaj, kiedy borykamy się z poważnym problemem inflacji, proponujemy z wicepremierem Jackiem Sasinem program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od nas – manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji. Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie – powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki.

Premier przekazał, że polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, zaprezentował dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji.

– Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr. Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. – powiedział szef rządu.

Co więcej szef rządu dodał, że zostanie zniesiona całkowicie akcyza na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli, przekazał premier.

– Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2. Bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

(fot. KMPR)

51 komentarzy

  1. Trochę program Konfederacji

  2. Nawet gdyby cena litra paliwa spadła o 50 groszy to przy pełnym baku samochodu osobowego to oszczędność wyniosłaby lekko ponad 20 zł… Już widzę te spadki cen w sklepach. One nie są podyktowane dokładnymi obliczeniami tylko chciwością! Jak uzasadnić to, że taki fryzjer w 3 m-ce podnosi cenę strzyżenia o 20 zł. I to zanim mógł płacić więcej za ogrzewanie…
    Obniżka paliwa o 1 zł – 1,5 zł to byłoby już coś 🙂

  3. Dziurę po braku wpływów do budżetu zasypie się albo drukowaniem pieniędzy (czyli inflacja będzie wyższa i z oszczędności/pensji nam to pójdzie), albo pożyczką (czyli odsetki będziemy płacić w nieskończoność a dług na zawsze). Pewnie za to inflacja oficjalna spadnie trochę, w tv będzie można się pochwalić jednocyfrową, choć w rzeczywistości jest taka jak sobie pensje podwyższają, czyli z 60-80%.

  4. Już raz za prąd oddawali kiedy Sasin obiecywał i co zrealizował? Przewał na 70 baniek.

  5. Na początku zaznaczam, że nie jestem fanem miłościwie nam panujących ani ich oponentów. Skoro jest tyle osób niezadowolonych z tak wysokich podatków w cenie paliwa to wystarczy sprzedać grata i przesiąść się na rower, wrotki lub kto co tam woli. Podejrzewam, że skokowy spadek danin z tytułu sprzedaży paliw skutecznie ukarałby kreatywnych planistów od budżetu. Tak wiem jestem nienormalny, co inni powiedzą jak was zobaczą na rowerze zamiast np. w błyszczącym kałdi czy passeratii.

  6. ” Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.” a chociaż zapytaliście o to ???

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie