Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Poznaj skuteczne sposoby na komary i powiedz „nie” swędzącym bąblom!

Gdy jest ciepło i wilgotno, zaraz pojawiają się komary. Choć są niewielkich rozmiarów i nie wyrządzają większych szkód, to denerwują jak mało które owady. Jak zabzyczą koło ucha, to po ciele zaraz rozchodzą się ciarki, a bąbel po ukąszeniu swędzi tak, że trudno powstrzymać się od drapania. Komary potrafią uniemożliwić wypoczynek wieczorową porą w ogrodzie i zakłócić spokojny sen.

Nie daj się komarom! Przygotuj się na nie jeszcze zanim się pojawią. Poznaj skuteczne metody na komary. Jest ich trochę, dlatego każdy ma szansę wybrać takie, które najlepiej się u niego sprawdzą.  Niestety nie istnieje jeden złoty środek, który wyeliminowałby wszystkie komary w promieniu kilku metrów raz na zawsze. Dlatego dla lepszej skuteczności zalecamy stosować nie jeden, a dwa albo i więcej sposobów na komary jednocześnie.

Co warto stosować na komary?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo tańszych i nieco droższych środków, które pozwalają przynajmniej na jakiś czas pozbyć się komarów. Obecnie największą popularnością cieszą się tzw. repelenty, czyli odstraszacze, które co prawda nie zabijają owadów, ale je odstraszają i w dodatku są bezpieczne dla innych form życia. Duży wybór preparatów na komary znajdziesz pod tym adresem: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na komary. Nie wszystkie wymagają zakupów w specjalistycznym sklepie z asortymentem na owady. Warto jednak pamiętać, że ich skuteczność może nie być tak wysoka, jak preparatów antykomarowych.

Cytryna i czosnek

W awaryjnej sytuacji, gdy komary już się pojawiły, a nie byłeś na nie przygotowany, możesz sięgnąć po produkty, które masz w kuchni. W roli odstraszacza dobrze sprawdzą się czosnek i cytryna, gdyż komary nie lubią zapachu tych produktów i omijają je szerokim łukiem. Zatem pokrój cytrynę lub czosnek albo jedno i drugie na plasterki, następnie połóż je na talerzyku, a talerzyk ustaw w miejscu, gdzie najwięcej przebywasz. Metoda jest tania, niestety nie sprawdzi się u osób, które nie są w stanie zaakceptować zapachu czosnku w swoim otoczeniu.

Olejki eteryczne

Na komary rekomendowane są także olejki eteryczne, dlatego, jeśli chcesz uchronić się przed swędzącymi bąblami, miej ze sobą zawsze naturalny olejek eteryczny w kieszeni. Nie może to być jednak byle jaki olejek, a taki, który działa odstraszająco na te owady. W tej roli sprawdzi się przede wszystkim olejek lawendowy, tymiankowy, rozmarynowy i bazyliowy. Wysoką skuteczność w zwalczaniu komarów ma także olejek cedrowy i ten pozyskiwany z mięty pieprzowej.

Rośliny doniczkowe

Uwielbiasz otaczać się roślinami? Niech na Twoim parapecie zagości roślina odstraszająca małych krwiopijców. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziesz rośliny, które wydzielają aromaty, od jakich stronią komary. Szukaj przede wszystkim mięty, geranium, kocimiętki, pelargonii i kopru włoskiego. Wymienione rośliny rzeczywiście odstraszają komary, ale nie tak dobrze, jak plectranthus powszechnie zwany komarzycą, którego skuteczność jest wyższa niż niejednego środka na komary dostępnego w sklepach.

Moskitiery

Nie pozwól komarom wejść do środka, stając im na drodze – zamontuj moskitiery. Powinny się one znaleźć w każdym oknie, a jeśli nie w każdym, to przynajmniej w tych, które znajdują się w pomieszczeniach, w jakich najwięcej czasu przebywasz. Nawet jeśli jakiś komar mimo wszystko przedostanie się do wnętrza np. za pośrednictwem otwartych drzwi, to jednak łatwiej będzie pokonać jednego komara, niż całą ich chmarę.

Oprysk

Zastosowałeś wszystkie opisane wyżej metody, a efektów brak? Nadal jesteś kąsany przez komary, a ciągłe drapanie doprowadza Cię do szewskiej pasji? Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zrobić oprysk. Nie ma nic skuteczniejszego niż odkomarzanie. Na czym polega ta metoda?

Substancję czynną wlewa się do zbiornika wodnego i rozpyla w postaci mgły 2-3 razy w roku. Zasadniczo jest to bezpieczna metoda, jednak oprysk może zagrażać pszczołom, dlatego należy robić go w porze wieczornej, gdy owady te nie są już aktywne.

W ofercie sklepu Tedan znajdziesz szeroki wybór środków przeznaczonych do oprysku na komary, np. https://tedan.pl/aspermet-200ec.html albo https://tedan.pl/draker-10-2-1l.html. Dużym plusem w przypadku obu tych preparatów jest to, że można wykorzystać je nie tylko na komary, ale też na inne owady latające, a nawet te biegające.

Czasem sami nieświadomie skłaniamy komary do ataku. By zmniejszyć ryzyko ukąszenia, trzeba wyeliminować ze swojego otoczenia czynniki je przyciągające. Magnesem na komary jest woda, dlatego, jeśli to możliwe, należy usunąć jej nadmiar, np. wystawiając przemoczony deszczem leżak na słońce. Jak wabik na komary działa też nasz naturalny zapach, dlatego w przypadku dużego problemu z komarami powinno się jak najczęściej brać kąpiel.