690 680 960

Pożar w kopalni węgla w Bogdance. Górników ewakuowano na powierzchnię AKTUALIZACJA

W kopalni w Bogdance doszło do pożaru na jednej ze ścian wydobywczych znajdujących się w likwidacji. Pracujący na ścianie górnicy zostali ewakuowani.

Podziemny pożar na polu wydobywczym w kopalni węgla kamiennego w Bogdance pojawił się w środę około godziny 22:30 na jednej ze ścian znajdujących się w likwidacji. Z przekazanych nam informacji wynika, że jest to tzw. pożar endogeniczny. Najczęściej powoduje go samozagrzanie węgla, który posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeżeli ciepło nie zostanie właściwie odebrane, a występuje ciągły dopływ tlenu, następuje wzrost temperatury i samozapłon.

Pożary tego typu nie są związane z obecnością otwartego ognia. Zazwyczaj pojawiają się one głęboko w złożu. Gaszenie takiego pożaru jest bardzo trudne, najczęściej stosuje się metody pasywne w postaci zamknięcia obszaru, w którym wystąpił pożar.

Jak nas poinformowała reprezentująca spółkę Lubelski Węgiel Bogdanka Magda Kołodziejczyk, w godzinach wieczornych na ścianie w likwidacji  a więc nieprowadzącej wydobycia w Polu Bogdanka, doszło do wzrostu stężenia tlenku węgla na skutek samozagrzania się węgla. Z rejonu bezpiecznie wycofano wszystkich znajdujących się w nim pracowników  w licznie około 180 osób. Obecnie trwają prace zmierzające do obniżenia temperatury węgla w tej ścianie. Prace prowadzone są zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jak dodano, plan wydobycia na 2019 rok na poziomie 9,4 mln ton nie jest zagrożony.

(fot. LW – zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

  1. Ni trzeba by dorzucać węgla do pieca

  2. Mianowicie, które?

  3. Oby nie było kolejnego SIlent hill łęcznej 😀

  4. Przestali podpalać górki czechowskie to przenieśli się do kopalni, widocznie chcą tam piwnice wybudować 😀

  5. Uff, to dobrze, że Zuchy ugaszo, bo już żem się bał, że wyngla do ‚kubusia’ mi zabraknie, a zima tuż tuż.

  6. Wiadomo coś nowego? Podobno dużo ludzi nie ma pracy teraz i może to długo potrwać? plan wydobycia napewo nie będzie taki koniec?

Kursy walut

  • USD 4.4911zł -0.34%
  • GBP 5.4564zł 0.76%
  • EUR 4.6892zł 0.45%
  • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej