Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Posłowie podjęli decyzję. Nowym premierem został Donald Tusk, niebawem zaprzysiężenie (zdjęcia)

Zaskoczenia nie było. Na nowego premiera głosami większości posłów wybrano Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda odbył już spotkanie z nowym szefem rady ministrów.

Po tym, jak Sejm większością głosów zdecydował o nieudzieleniu wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, przystąpiono od wprowadzenia tzw. drugiego konstytucyjnego kroku. Tak jak zapowiadano od dawna, KO, PSL, Polska 2050 i Lewica na stanowisko premiera zaproponowały Donalda Tuska. Aby uzyskać większość, potrzebne było 225 posłów. Za przyjęciem wniosku opowiedziało się 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym Donald Tusk został nowym szefem Rady Ministrów.

Na sali rozległy się brawa, następnie Tusk wygłosił krótkie przemówienie. Podziękował Polkom i Polakom wskazując, iż jest to naprawdę wspaniały dzień. Tu jednak wskazał, że nie dla niego, lecz dla tych wszystkich, którzy przez długie lata wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonione zostaną mrok i zło.

Głos zabrali również parlamentarzyści. Borys Budka przypominał, że Donald Tusk zawsze pozostał wierny zasadom, o które w tych wyborach walczono, czyli przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty. Stwierdził jednocześnie, iż w ciągu ośmiu ostatnich lat Polska miała styczność z ludźmi, którzy doszli do władzy tylko po to, aby pomnażać własne majątki. Oświadczył także, iż wybór Donalda Tuska na premiera to nie decyzja polityków, lecz miliona Polaków, którzy głosowali w wyborach 15 października.

Nie zabrakło też w tej sprawie głosów drugiej strony. Mariusz Błaszczak z PiS przypomniał, że Donald Tusk uciekł do Brukseli po tym, jak podwyższył w Polsce wiek emerytalny, podniósł podatek VAT, oraz zlikwidował jednostki wojskowe i posterunki policji. Wskazywał, że Tusk to kuglarz emocji, aktor, który potrafi manipulować ludźmi.

Atmosfera stała się tak gorąca, iż na wzajemne przekrzykiwanie się posłów zareagował marszałek Szymon Hołownia. Nie obyło się też bez reakcji Jarosława Kaczyńskiego. Wtargnął na mównicę po czym oświadczył: „Nie wiem, kim byli pańscy dziadkowie, ale wiem jedno. Jest pan niemieckim agentem„.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda odbył już spotkanie z Donaldem Tuskiem. W jego trakcie zapadła decyzja, iż po uzyskaniu wotum zaufania nastąpi zaprzysiężenie nowego rządu. Ma to się odbyć w środę o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim.

Posłowie podjęli decyzję. Nowym premierem został Donald Tusk, niebawem zaprzysiężenie (zdjęcia)

fot. KPRM

Posłowie podjęli decyzję. Nowym premierem został Donald Tusk, niebawem zaprzysiężenie (zdjęcia)

fot. KPRM

Posłowie podjęli decyzję. Nowym premierem został Donald Tusk, niebawem zaprzysiężenie (zdjęcia)

fot. KPRM

140 komentarzy

  1. najlepsze jest to jak wszyscy politycy pisu nagle zaczeli pytac jak nowy premier cos tam zamierza zrobic czy naprawic ale dlaczego w takim razie pis będący mesjaszem i zbawcą Polski przez 8 lat tego nie zrobil? 🙂 totalnie rozbawiło mnie to 🙂 i to ze Braun zawinił a winią marszałka za postępowania innej osoby 🙂 zalazł im ten nowy marszałek za skórę i chca sie go pozbyc na wszelkie sposoby :), oby im sie nie udało, moze byc ciekawie

Dodaj komentarz

Z kraju