Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Poranna obława na łosia na ulicach Lublina (zdjęcia)

Od godzin porannych trwają działania zmierzająca do schwytania łosia przemieszczającego się ulicami Lublina. Zwierzę było widziane m.in. na ul. Zana, później zaś na ul. Orkana.

W poniedziałek rano na ul. Zana mieszkańcy Lublina zauważyli łosia. Następnie zwierzę widziane było nieco dalej, bo już na ul. Orkana. O wszystkim została powiadomiona lubelska Straż Miejska, a także firma odpowiedzialna za odławianie dzikich zwierząt z terenu miasta.

Działania trwają już od kilku godzin. Po odłowieniu łosia, zostanie od przewieziony poza Lublin i wypuszczony. Najczęściej zwierzęta te wywożone są kilkadziesiąt kilometrów za miasto.

Jak się zachować widząc łosia?

Jeśli napotkasz łosia, ważne jest, abyś zachował spokój i podjął odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak się zachować.

Zachowaj dystans: Upewnij się, że jesteś oddalony od łosia o bezpieczną odległość. Staraj się nie zbliżać się zbyt blisko, aby nie zakłócać jego naturalnego zachowania i nie wywoływać agresji.

Nie zagrażaj: Nie próbuj zbliżać się do łosia ani go atakować. To duże zwierzęta i mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w okresie godowym lub jeśli czują się zagrożone. Nie zaczepiaj go, nie rób gwałtownych ruchów i unikaj głośnych dźwięków.

Odstąp miejsce: Jeśli zauważysz łosia w pobliżu ścieżki czy drogi, nie próbuj go ominąć w pobliżu. Wróć, aby znaleźć alternatywną trasę lub poczekaj, aż łoś opuści obszar. Staraj się nie blokować jego naturalnej drogi i unikaj naciskania na niego.

Nie karm go: Nie próbuj karmić łosia ani dawać mu jedzenia. Zachęcanie zwierzęcia do jedzenia z ręki lub podawanie mu jedzenia ludzkiego może prowadzić do niepożądanych sytuacji i zdezorientowania łosia w kontakcie z człowiekiem.

Obserwuj zwierzę z bezpiecznej odległości: Jeśli jesteś zainteresowany obserwowaniem łosia, zrób to z bezpiecznej odległości. Użyj lornetki lub aparatu fotograficznego, aby móc cieszyć się widokiem bez naruszania jego przestrzeni.

Pamiętajcie nie wolno podchodzić do łosi, a już szczególnie do klępy (czyli mamy) z łoszakami. Samica w obronie swoich dzieci może zaatakować, a jej kopnięcia mogą być śmiertelne. Kierowca, który spotka łosia na ulicy nie powinien na niego trąbić. Zwierzę, które ma 2 metry w kłębie, niewiele robi sobie z czegoś, na co patrzy z góry, a tak jest właściwie w przypadku każdego auta osobowego.

Zdenerwowany głośnym trąbieniem łoś, nie pozostaje obojętny i odpowiada agresją, czyli bezpośrednim atakiem na samochód. Niebezpieczne jest także zderzenie z łosiem, ponieważ pojazd podcina jego długie nogi, a zwierzę całą swoją masą uderza w przednią szybę i jadących w nim ludzi.

Poranna obława na łosia na ulicach Lublina (zdjęcia)

fot. nadesłane Łukasz

 

Poranna obława na łosia na ulicach Lublina (zdjęcia)

fot. nadesłane Łukasz

 

16 komentarzy

  1. A do Czyjej żony – ten łoś przyszedł ? Widać, że młody !

  2. Oby tym razem zwierzę przeżyło wizytę w mieście. Trzymam kciuki!

  3. coś podobnego biegało dziś o10 rano w lasku za boiskiem na przyjazni …

  4. „poczekaj, aż ŁOSZ opuści obszar” – brawo redakcjo, w każdym tekście ostatnio literówki i błędy językowe. Nawet w tak prostym artykule.

Z kraju

Sport