Ponad 8 mln złotych na sprzęt dla jednostek OSP w naszym regionie. Pieniądze pochodzą od przestępców

Do ponad 200 gmin z terenu województwa lubelskiego trafią środki finansowe z przeznaczeniem na wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pieniądze pochodzą z grzywien wpłacanych przez skazanych przestępców.

W poniedziałek w siedzibie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Grygowej w Lublinie rozpoczęło się podpisywanie umów na przekazanie środków na zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Pieniądze na ten cel w kwocie ponad 8 mln złotych, pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pochodzą dokładnie z grzywien, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw.

Środki te trafiają najpierw do Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej a następnie są przeznaczane na pomoc pokrzywdzonym, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Od 2017 r. zmiany w przepisach pozwalają na rozszerzenie zakresu działalności Funduszu Sprawiedliwości, m.in. o możliwość wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych.

–Te 8,2 mln zł to pieniądze na sprzęt, który ma przede wszystkim służyć ofiarom wypadków drogowych. To są ogromne pieniądze, które wzbogacają jednostki OSP w niemal wszystkich gminach, które aplikowały o środki. Dzięki temu my, jako użytkownicy dróg, możemy czuć się bezpieczniejsi. Wiadomo, że strażacy dziś nie gaszą tylko pożarów, ale jako pierwsi są na miejscu wypadków drogowych. Ten sprzęt będzie dla nich ogromnym wzmocnieniem – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

W naszym regionie nabór wniosków w programie ruszył w czerwcu. Dokumenty składały gminy, które musiały zebrać zapotrzebowanie od jednostek OSP ze swojego obszaru, uzyskać zaopiniowanie wniosku u właściwego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz złożyć go w systemie komputerowym i przesłać do Ministerstwa Sprawiedliwości. Za przyznane środki poszczególne gminy w przeciągu dwóch miesięcy muszą zakupić sprzęt dla strażaków. Dotacje otrzyma łącznie 201 gmin z terenu województwa lubelskiego.

(fot. UW)
2018-08-20 21:32:51

21 komentarzy

 1. BędzieszMiałWydatek

  Fajnie się dowiedzieć o takiej akcji po fakcie

 2. Najpierw ustawą zabrali OSP % z OC kierowców który szedł na ich wyposażenie, a teraz jaśnie pan wojewoda raczy dać 1/20 tego co zabrali OSP i czeka na gromkie brawa. A ciemny lud kupi to i tak… Jak ktoś ma wątpliwości co do kwot, to polecam sprawdzić wpływy do OSP kilka lat temu, a teraz. Bohater w za dużym garniturze.

 3. Przynajmniej przed wyborami coś społeczeństwo dostanie. Doić ile się da, bo potem cztery lata paplaniny, złożonej z wiecznego przesuwania w bliżej nieokreśloną przyszłość realizacji obietnic wyborczych.

  • PO z PSL do władzy się prędko nie dorwie, więc nie rozumiem twoich obaw z tymi obietnicami.

   • Nie pisałem tego dla Ciebie, komentuj tylko to, co rozumiesz.

   • PiS też spadnie ze stołków przy najbliższej okazji, tylko się cieszyć, w końcu będzie jakaś zmiana.

    • Przy najbliższej okazji to Praca Swoim Ludziom w skrócie PSL i POpaprańcy polecą ze stołków. Masz jakiekolwiek watpliwości? kto obecnie rządzi w samorządach? PiS czy Koalicja PO/PSL i niedobitki po PZPR?

   • No tak bo teraz rzondzom Posady i Stanowiska.

 4. Pieniądze pochodzące z przestępstwa

  • Adi – żadne, ale to żadne pieniądze nie śmierdzą.
   Nie wiesz o tym?
   Dobrze, że chociaż tyle dali na słuszny cel, a mogło być przeżarte ( albo i przepite) w +500

   • Smakosz osmiorniczek odstawiony od koryta to i kasa się dla potrzbujących ochotników się znalazła. Na marginesie. Co tam u Prezesa Pawlaka? Zasył się na lubelskim lotnisku i siedzi jak mysz pod miotlą? Miejmy nadzieję, że to nie on będzie decydował na co wydać kasiorkę.

 5. Tak czy owak, jak najwięcej na OSP !!!

 6. A nie lepiej na caritas przekazywać?
  Zawsze jakiegoś czarnego pederaste na zagranicznej ukryją.

 7. Pieniądze od przestępców powinna dostać policja a nie straż to jak kogoś napadzie jakiś przestępca niech dzwoni na straż pozarna

 8. Dostała również OSP Drzewce nowiutki wóz strazacki …. ksiadz poswiecił ,strazacy oblali . huczało na wsi dobrze po połnocy . ale zycze aby był jak najmniej potrzebny a najlepiej stał w garazu

 9. A może by tak artykuł o tym jak wyglądała sprawa z funduszem dla OSP od Marszałka Województwa? W skrócie to tak. Pisma z kwotami dotarły do urzędów gmin. Praktycznie każda jednostka włączona do KSRG miała dostać 40000 zł z przeznaczeniem tylko na zakupy inwestycyjne czyli takie powyżej 10000 zł. Udział środków własnych gminy to 10 % wydatków. Najcześciej od takich kwot zaczyna się sprzęt hydrauliczny. Czasu na podanie listy zakupów było niewiele. Okazało sie jednak, że nie wszystkie gminy dostały te pieniądze. Również ciekawe było, że kwoty 2000 czy 3000 podostawały zupełnie jednostki, które nie były ujęte w tym planie. Mi przepadł sprzęt za 20000 zł. Nie chodzi o to, że żałuję, że inne jednostki OSP dostały jakieś pieniądze. Bardziej boli mnie to, jak urzędnicy szybko i łatwo zmieniają zdanie. Nawet nie potrafili telefonicznie udzielić informacji czy te 10% należy dodać do wnioskowanej kwoty czy odjąć. Dlaczego nagle bez powiadomienia zmieniły sie kryteria podziału środków???

  • Zamiast siedzieć w internecie, bylo się interesować a nie czekać, że przyjdą i zapytaja jasnie pana, czy nie potrzebuje funduszy. Jakoś inni postarali się o swoje zadbać, tylko tobie nieszczęśniku znowu ktoś kłody pod nogi rzucił.

 10. Żeby tak ani grosza nie dostały jednostki z powiatu lubartów a tym bardziej zeby nic nie dostała ani złamanego grosza jednostka OSP JEZIORZANY ta jednostka powinna całkiem się rozsypać bo nie ma racji bytu a zgromadzony w niej sprzęt łącznie z Samochodem Bojowym SCANIA (która powinna być w rękach innego kierowcy a nie A.Głowienki.) Ten sprzęt powinien zostać przekazany przez władze jednostce OSP PRZYTOCZNO WIEŚ.Niech władze wojewodztwa to rozpatrza

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Ziemi na UMCS
Rekrutacje do drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin
WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej