Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Policyjny dron pokazał, co kierowcy robili na drodze. Ujawniono 15 wykroczeń (wideo)

Policjanci z lubelskiej drogówki przyglądali się zachowaniu kierowców w pobliżu jednego z przejść dla pieszych na ul. Osmolickiej w Lublinie. Dzięki czujnemu oku kamery funkcjonariusze ujawnili 15 wykroczeń.

W czwartek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie obsługujący drona wspólnie z funkcjonariuszami z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi skupili się m.in. na wykroczeniach popełnianych przez kierowców w rejonie przejść dla pieszych.

– Na miejsce kontroli wybrano rejon jednego z przejść dla pieszych na ul. Osmolickiej w Lublinie. Przy wykorzystaniu nowoczesnej techniki mundurowi obserwowali uczestników ruchu drogowego z powietrza. Obiektyw kamery drona rejestrował zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych, a w momencie, gdy operator zauważył wykroczenie, natychmiast ta informacja trafiała do policjantów, którzy kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywali kierującego. Podczas wczorajszych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili 15 wykroczeń w rejonie przejścia dla pieszych. Większość wykroczeń, które zarejestrował policyjny dron dotyczyła wyprzedzania „na pasach” i niezastosowania się do linii podwójnej ciągłej. 13 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, ponadto policjanci zatrzymali 3 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu i brak aktualnych badań technicznych. Wszyscy kontrolowani kierowcy byli trzeźwi – relacjonuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Drony w służbie drogówki

Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest między innymi policyjny dron, za pomocą którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością.

Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

– Apelujemy do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich – dodaje podkomisarz Kamil Karbowniczek.

54 komentarze

 1. Nad tą ulicą to trzeba kamery pomiędzy drzewami porozwieszać, tak co 500 m. Zwrócą się po tygodniu.

 2. przejscie w srodku lasu
  mozna by zrobic przejscie sugerowane i proble rozwiazany nie mieli by gdzie pułapki na kieroqwców robic

  • „fs” a przystanku komunikacji miejskiej przy tym przejściu nie widzisz?
   Podpowiem ci jeszcze, że bezpośrednio przy tym przejściu znajduje się Dom Opieki dla starszych osób oraz droga do zalewu.

 3. Tych bystrzaków z filmu to powinni przesadzić do mpk.
  No jakim kretynem bez wyobraźni trzeba być, żeby taki manewr odwalić!?

 4. na tym materiale nikt nie stworzył zagrożenia. Odmówiłbym przyjęcia mandatu

 5. Czasem korzystam z tego przejścia i tylko raz zdarzyło się, że jadący samochód mnie przepuścił. Nikt tam nie respektuje żadnych przepisów ruchu drogowego, a takie wyprzedzania są notoryczne niestety. Bardzo dobrze, że policja się tam pojawiła z dronem. Przejście jest przy domu opieki, więc tym bardziej trzeba zachować ostrożność.

 6. w lesie dron może się zgubić

 7. Brawo tak codziennie powinno być

 8. Na osmolickiej codziennie nożna stać i jest co robić.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112