Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci z lubelskiego CBŚ rozbili grupę wyłudzającą miliony złotych podatku. Mieli handlować panelami fotowoltaicznymi

Lubelscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnym obrotem panelami fotowoltaicznymi. Na ich działalności, w wyniku wyłudzania podatku VAT, Skarb Państwa mógł stracić nawet 30 milionów złotych.

Dziesięć osób zostało zatrzymanych w wyniku działań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy lubelskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji. To efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że podejrzani przy wykorzystaniu szeregu celowo utworzonych podmiotów gospodarczych, krajowych i zagranicznych, uczestniczyli w obrocie handlowym panelami fotowoltaicznymi z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku przedsiębiorstwami. W tym celu wystawiane były fikcyjne faktury VAT.

Aby uwiarygodnić nieistniejącą sprzedaż, dokonywano nawet przelewów kwot zawartych na dokumentach, pomiędzy rachunkami bankowymi należącymi do danych firm. Rzekoma sprzedaż paneli odbywała się pomiędzy łańcuchem firm w Polsce, a następnie w Czechach i na Słowacji. Grupa działała w okresie od 2010 do 2017 roku.

Fikcyjne transakcje były podstawą ubiegania się o podatku VAT. Prokuratorzy ustali, że w wyniku działalności zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie podatku VAT na kwotę 30 milionów złotych.

W trakcie prowadzonego śledztwa zabezpieczono liczne przedmioty służące do popełnienia przestępstwa oraz wiele dowodów m.in. dokumenty, nośniki elektroniczne. U zatrzymanych znaleziono również dwie jednostki broni palnej. Niebawem podejrzani usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2018-09-27 19:46:23

Jeden komentarz

  1. Czy te wszystkie ” zabezpieczone liczne przedmioty służące do popełnienia przestępstwa oraz wiele dowodów”, wystarczą, żeby można było odzyskać choć część „przekręconych” pieniążków?
    Bo jak nie to po co dokładać jeszcze więcej na „zabezpieczanie”, dochodzenia, sądzenia i utrzymywania ich przez lata w pierdlach za nasze pieniądze

Z kraju