690 680 960

W 14 miejscowościach gminy Kurów woda nie nadaje się do picia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach wykryła w wodociągu w Kurowie bakterie z grupy coli oraz enterokoki. Woda w 14 miejscowościach nie nadaje się do picia.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach woda z wodociągu zbiorowego na terenie gminy Kurów nie nadaje się do pica z powodu przekroczenia parametrów mikrobiologicznych tj. obecności Escherichia coli, enterokoków, bakterii grupy coli oraz przekroczenia ogólnej liczby mikroorganizmów.

Komunikat dotyczy następujących miejscowości – Kurów, Barłogi, Bronisławka, Brzozowa Gać, Dęba, Józefów, Kłoda, Łąkoć, Olesin, Płonki, Posiołek, Szumów, Wólka Nowodworska oraz Zastawie.

Zanieczyszczona woda nie nadaje się do picia, przygotowania posiłków, mycia naczyń, owoców i warzyw oraz utrzymania higieny osobistej. Gmina ma obowiązek podjęcia skutecznych działań naprawczych na wodociągu mających na celu doprowadzenie wody rozprowadzanej przez sieć do jakości odpowiadającej wymaganiom higienicznym i zdrowotnym.

Woda z kranu może być używana wyłącznie do spłukiwania toalet.

Komunikat PSSE Puławy

2018-09-27 19:14:43
(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. Z jakiego ujęcia jest pobierana woda, która została tak skażona? Z 10m studni obok nieszczelnego szamba?

 2. Bakterie coli …chyba dzieci nawet wiedzą z kad pochodzą takie bakterie …jakby choc jeden zaplacił parę tys kary za szambo bez dna ,to by sie szybko skończyły takie ”skazenia „…ale to jest polska ,można mieć nieszczelne szambo ,palić i zakopcić calą okolice i nie ma na to kary ..

 3. Nie tylko w tych miejscowosciach koło Lublina prawdopodobnie też jest skażona,ciekawi mnie co jaki okres jest sprawdzana woda z ujęcia?

  • Koło Lublina? Która czesc, cyc tyg by to słyszałem o możliwym skażeniu ujęcia w dzielnicy 10.

  • Skąd masz info, że woda k. Lublina jest skażona? To niemożliwe jest. Ujęcia w Lublinie są zabezpieczone perfekt.

 4. Sanepid pobral probki w poniedzialek a dopiero w czwartek powiadomił o zanieczyszczeniu……brawo

  • Normalna sprawa: odczyty z posiewów mikrobiologicznych parametrów badanych w wodzie wykonuje się po 72h przetrzymywania próbek w cieplarkach. To nie serial kryminalny, gdzie wszelkie analiza DNA zajmuje góra 5 minut zmontowanych scen.

   Dodatkowo, w ostatnim akapicie powinno być nie ‚woda z kranu’ ale ‚woda z wodociągu’

 5. Próbki wody do badań laboratoryjnych zapewne pobierane są 4 razy w roku. Zgodnie z Rozp. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

 6. Zrobić kontrolę szamb i studni. Ci którzy mają szambo bez dna i szambo w starej studni solidanie płacą za odkażenie wodociągu + pajdę za skażenie + wskazana firma robi im wypasione szambo za gotówkę. Jak gotówki nie ma – wchodzi komornik.
  Dawniej za zatruwanie ujęć wody kat gorącym żelazem świecił w oczy.

Kursy walut

 • USD 4.2934zł -0.25%
 • GBP 5.3107zł -0.13%
 • EUR 4.6755zł -0.1%
 • CHF 4.6856zł -0.26%

Polub nas