Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci apelują o ostrożną jazdę w okresie świątecznym

Święta to okres wzmożonego ruchu na drogach całego kraju. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdą, a przede wszystkim o niewsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Policjanci jak co roku w okresie świątecznym apelują do kierowców o bezpieczną jazdę, która pozwoli na bezpieczne dotarcie do celu. Oto kilka prostych rad:

– przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz światła. Wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg.

– kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

– każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone, aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach obowiązują także pieszych, którzy po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, muszą mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zachęcają również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym zwłaszcza tam, gdzie nie ma wydzielonych chodników i piesi bez elementów odblaskowych są niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

W okresie świątecznym na drogach regionu pojawi się więcej policyjnych patroli. Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących.

(fot. Policja Lublin)

10 komentarzy

 1. Seksi ta pani policjantka

 2. Fajna ta policjantka ze zdjęcia.

 3. Szarpał bym Panią sierżant jak Reksio szynkę ?

 4. Może nie wszyscy, ale część czytająca 112, moooże coś tam z tego apelowania weźmie pod uwagę, a może się zbyt rozmarzyłem…
  Ale szkodabyłoby, żeby wszyscy ostrożnie jeździli, przecież są ludzie, których byt zależy od tych, którzy w doopie mają takie apele i… przepisy też.
  A przypominam – jest ich sporo, poczynając od dzielnych służb ratunkowych, armi lekarzy, producentów leków, zniczy, trumien, oraz grabarzy, a nawet parafialnych „dobrodziei”.
  Jednym zdaniem musi się coś dziać w „temacie”, bo wymienieni też muszą coś jeść.
  Nie słuchajcie więc apeli tej nawet sympatycznej pani policjantki.

 5. Przepraszam tych, których pominąłem w łańcuchu pokarmowym.

 6. Ciekawe, że w Polsce występuje dziwna, niespotykana w innych krajach zależność – im lepsze warunki na drodze, tym więcej wypadków i ofiar…

  A pogoda coraz lepsza.

 7. dziobałbym Panią policjantkę jak Szpak wiśnię.

 8. Możecie pomarzyć sobie jedynie troglodyci

 9. Policjantka to gender bo ma pałkę i to pod ręką.