Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Akt prawny podnosi akcyzę m.in. na alkohol, papierosy oraz tytoń. Ustawa przewiduje podwyżkę na lata 2023-2027r.

Od 1 stycznia 2022 roku stawki akcyzy za alkohol etylowy, piwo, wino oraz napoje fermentowane wzrośnie o 10 proc. Minimalna stawka akcyzy wzrośnie ze 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży.

Nota prawna podpisana przez Prezydenta zakłada wprowadzenie minimalnej stawki na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Uaktualniona ustawa ma zapisane kolejne podwyżki. Zgodnie z nią akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie ma wzrastać co roku o 5 proc. Natomiast akcyza na papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki oraz wyrobów nowatorskich ma wzrastać co roku o 10 proc.

Celem ustawy jest: „realizowanie zadań RM w zakresie polityki prozdrowotnej poprzez ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych”.

(fot. Igor Smirnof/KPRM)

62 komentarze

  1. ten kartofel na zdjęciu to prezydent??? hahahahahahahah

  2. I ta miną srrrającego kota

  3. Pyszczycie i pyszczycie . Przecież on nic innego nie potrafi tylko podpisywanie mu DOBRZE wychodzi . Nie zazdroszczę tym co dostają po 500+ , 13 i 14 emeryturki . Nie wiedzą , czy nie chcą wiedzieć . ONI jedną ręką dają , a drugą już sięgają i zabierają więcej niż dali .

Z kraju