Pociągi z Lublina do Zamościa pojadą szybciej. Trwają przygotowania do przebudowy linii kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe szykują się do przebudowy 53 km torów pomiędzy Rejowcem a Zawadą oraz budowy łącznicy w Zawadzie. Dzięki temu podróż koleją z Lublina do Zamościa ma być szybsza o ok. 20 minut.

Trwają prace związane z opracowywaniem dokumentacji przedprojektowej związanej z planowanym remontem linii kolejowej łączącej Lublin z Zamościem. Chodzi o przebudowę ok. 53 km torów pomiędzy Rejowcem a Zawadą i ok. 12 km szlaku od Zawady do Zamościa. W ramach inwestycji ma powstać również nowy tor, który połączy obie linie kolejowe. Dzięki temu prędkość pociągów ma się zwiększyć do 120 km/h dzięki czemu podróże z Lublina do Zamościa będą wygodniejsze, a przede wszystkim szybsze. Jak obliczono, czas przejazdu pomiędzy miastami skróci się o ok. 20 minut. Sprawniej poruszać się będą również pociągi towarowe.

Łącznica, czyli nowa jednotorowa linia o długości ok. 2 km, będzie przebiegała po śladzie linii zlikwidowanej kilkadziesiąt lat temu. W ramach inwestycji przewidywana jest także budowa nowego przystanku Zawada Wschodnia, przebudowa peronów na 8️ stacjach i przystankach, budowa wiaduktu drogowego oraz dwóch kolejowych, a także modernizacja 5️9 przejazdów kolejowo-drogowych. Dzięki temu podniesie się również poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Inwestor, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe, wybrał już najkorzystniejszy wariant łącznicy w Zawadzie oraz przebudowy linii Rejowiec – Zawada i Zawada – Zamość. W ciągu drogi krajowej nr 74 Zamość – Szczebrzeszyn zaplanowano też budowę wiaduktu, przy czym tory mają zostać obniżone, aby zmniejszyć wyniesienie obiektu ponad teren. W Zawadzie zaś powstanie Lokalne Centrum Sterowania, które obejmie stacje Krasnystaw Fabryczny, Krasnystaw, Izbica, Ruskie Piaski, Zawada, Zamość. Po zakończeniu inwestycji pociągi poruszające się trasą Lublin – Zamość nie będą musiały zajeżdżać do Zawady i tam dopiero zmieniać kierunek jazdy. Tylko to sprawi, że podróż zostanie skrócona o 12 minut. Opracowywanie dokumentacji ma się zakończyć na początku 2020 r.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

 1. co ten gościo w pociągu się małym bawi? 🙂

 2. Proponuję na wykonawcę robót słynne astaldi

 3. będzie jak z trasą Lublin-Warszawa – kilka miliardów i parę lat wyłączone z użytku by oszczędzić 10 minut na przejeździe

 4. Fajnie . Szybciej o 12 min. będę w ZOO .

 5. A co z projektem pana Morawieckiego, tzn nowej trasy; Trawniki- Krasnystaw i Zamość- Rawa Ruska?

 6. Głosuj dziadek na PiS bo jak POwróci Schetyna i Czarzasty to ważniejsze będą Sądy, emerytury UBeków i plan Rabieja. Piniendzy nie będzie ! Trzeba będzie znowu zaciskać pasa !
  i będzie Choooj z tą Polską Wschodnią a ogólnie będziemy krajem teoretycznym.
  Donald jeszcze wróci bo on wie że tu są pieniądze Zakopane.

 7. Ja lubię owady, np Mucha.

 8. a fasolkę po bretońsku lubisz ?

 9. Uwazam też ze do Zamościa powinna być trasa zelktrfowana i powinny jeździć pociągi elektroniczne a przystanek Zamość wschód powiem stać się dworcem PKP

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL