Pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy i 50 km/h przez całą dobę w terenie zabudowanym (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki podczas akcji #DobryKierowca zapowiedział zmiany w przepisach ruchu drogowego. Mają one dotyczyć przede wszystkim pieszych oraz prędkości w obszarze zabudowanym.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Kierowcy rajdowi, policjanci i strażacy, a także ratownicy medyczni przypominali uczestnikom wydarzenia o zasadach bezpieczeństwa drogowego oraz pomocy poszkodowanym.

Premier w trakcie spotkania przypomniał o wprowadzonych niedawno przepisach dotyczących „jazdy na suwak” i „korytarza życia”. Co więcej Mateusz Morawiecki omówił nowe propozycje zmian w przepisach. Dotyczą one m.in. pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h.

Co więcej, premier zapowiedział utworzenie funduszu, który będzie pozwalał na inwestycje w infrastrukturę drogową poprawiająca bezpieczeństwo np. ronda, spowalniacze ruchu, czy przejścia dla pieszych.

(fot. Adam Guz KPRM, wideo KPRM)

Zobacz również

94 komentarze

 1. Litwa to wprowadziłą i liczba ofiar spadła o 40%
  i tępić baranów za kierownicą

 2. Niech zaczną sami od siebie i kierowców swoich limuzyn jeżdżących na bombach po 150 kmh gdzie popadnie i spychają inne auta do rowu jadąc środkiem. I co tu kórwa można i zagrożenia się nie powoduje?! Są dziesiątki filmików z nagraniami jak jeżdżą nasi włodarze e. To woła o pomstę do nieba

 3. Już kiedyś słyszałem o ” 1000000 samochodów elektrycznych ” i gdzie one są ???

  • Jeszcze jeżdżą w Niemczech ale za jakieś 10 lat trafią do Polski z przebiegiem 120 000 km.

 4. Na Litwie to wyszło bo jest mniejsze zagęszczenie ruchu. Główne szlaki komunikacyjne omijają miasta.

  W Polsce jak to wejdzie to będzie masakra. Główne szlaki komunikacyjne nadal są prowadzone przez centra miast i miasteczek a tam przejścia co 50 metrów bo jak by były dalej to i tak piesi by skracali na skróty.
  Piesi owszem będą mieli elegancko ale jak ktoś zarabia na życie jeżdżąc autem to współczuję.

  Wyobrażacie sobie jazdę w szczycie przez Lublin gdyby ten przepis obowiązywał? Tam gdzie nie ma świateł obowiązkowo jedziesz 30 bo z inaczej nie masz szans wychamowac przed przejściem bez uszczerbku na tym co wieziesz.
  A pędzące babcie bez zrozumienia będą wbiegły przed maskę bo przecież im się spieszy.

  Kiedy ktoś zrozumie że pieszy może zawsze zatrzymać się w pół kroku i rozejrzeć się, kierowca wiozący towar gdy jedzie przepisowo zatrzyma się dopiero po kilkudziesięciu metrach. Kierowcy spieszy się tak samo jak pieszemu. Kierowca hamując stwarza zagrożenie a pieszy zatrzymując się nie.

  • bla bla bla bla….boisz się ze nie bedzie mozliwa tak szybka jazda jak teraz. I bardzo dobrze i o TO własnie chodzi

 5. Jaki procent kolizji lub wypadków jest wjechanie w tył poprzedzającego auta? Proponowałbym kary za jazdę na zderzaku. Chyba większość kolizji – wypadków ma tutaj swój początek. Szybka jazda nie jest aż tak zabójcza jeżeli są zachowane odpowiednie odległości i wtedy nie trzeba raptownie hamować czy też aby uniknąć najechania zmiana pasa i „wypadek”.

 6. I tym właśnie Morawiecki zniechęcił mnie do głosowania na jego ugrupowanie, bo większego idiotyzmu zapowiedzieć się nie dało.

 7. ty Franiu jesteś jakiś ograniczony z wygody sie poruszają a nie z konieczności ? ja z konieczności jak i wielu innych ciekawe kończąc prace np o 1 w nocy mieszkając 20 km ciekawe z wygody jeżdzą autem ? głupków się nie sieje sami się rodzą , proponuję zmiejszyć prędkość do 30km/h i niech pieszy ma pierwszeństowo na 100m od przejscia i kraj mamy wyludniony tylko ZUS zaciera ręce, głosujcie na PIS

 8. do 25 km proponuje i fotoradary co 100 metrów,wtedy na pewno straczy na 500 plus

 9. TO niech nasz geniusz zabłyśnie i zapowie wprowadzenie OC na kierowcę zamiast obecnie panujących (idiotycznych) na samochód. Czekamy.

 10. Oj pisiorki sobie grabią !!!!!!!!

 11. Jak znam życie grono tych co mieli rację ( pierwszeństwo) w niebie się znacznie powiększy.

 12. Coraz bardziej rozważam opcję wyjazdu z tego kraju…

 13. Panie kajetanie wstyd stać przy tym patałachu, będą łapać piratów a największymi są oni sami.

 14. Czyli pieszy już nie będzie człowiekiem a spadnie do rangi dzikiej zwierzyny, a konkretnie krzyżówki sarny z dzikiem. Śmiało będzie mógł iść chodnikiem wzdłuż jezdni i nagle bez rozglądania skręcić i wejść prosto pod koła jadącego samochodu. Mało tego to trzeba będzie się zatrzymywać przed każdym przejściem nawet jak pieszy nie zamierza przechodzić na drugą stronę jezdni, a jest sporo takich co stoją przy przejściu bo np. na kogoś czekają. Oczywiście przy okazji wzrośnie średnie spalanie a więc będzie też więcej spalin czyli bardziej ekologicznie. Sam często zatrzymuję się przed przejściem ale będąc pieszym nigdy nie pcham się pod nadjeżdżający samochód.

 15. Odpowiedzialność obustronna.

  Proponuję kampanię przypominającą pieszym o ich obowiązkach, o czym już w przedszkolu uczą a nieliczni się do nich stosują.

 16. Tępić smartfonowe zombie na przejściach

 17. Panie Moraviecky a może mandaty x5 ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online