690 680 960

Piaski: Zaniedbane ruiny odzyskają dawny blask. Powstanie też infrastruktura turystyczna (wizualizacje)

Ciekawą inwestycję planują władze Piask. Chodzi o zagospodarowanie położonego w pobliżu stawów i obwodnicy wzgórza, na którym znajdują się ruiny zboru Kalwińskiego.

Z pewnością mało kto wie, że jadąc obwodnicą Piask, mija jeden z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Mianowicie na wzgórzu, zwłaszcza teraz kiedy nie ma liści na drzewach, dostrzec można tajemnicze ruiny. W tym miejscu w latach 1783-85, w pobliżu istniejącego w tamtych czasach zamku, powstał budynek zboru Kalwińskiego. Przez ostatnie lata miejsce to zostało jakby zapomniane. Wzgórze zostało tak gęsto porośnięte bujną roślinnością, że dojście do ruin było nie lada wyczynem.

Jedna władze Piask postanowiły w końcu zagospodarować ten teren. Zakończone zostały już prace archeologiczne i dendrologiczne, teraz trwają prace porządkowe. W planach jest odbudowa, odrestaurowanie i nadanie nowej funkcji ruinom zboru. Inwestycja została podzielona na kilka etapów a finalnie ma tam powstać m.in. hotel i restauracja. Całość prac będzie wykonywana pod nadzorem konserwatora zabytków.

Jednak o ile pomysł jest, w chwili obecnej gmina nie ma jeszcze środków na przeprowadzenie prac. – Mamy plan, mamy sporo dokumentacji, mamy pomysł skąd wziąć cześć środków, jednak potrzebujemy wsparcia oraz dużo szczęścia w negocjacjach i poszukiwaniu pieniędzy – wyjaśnia Michał Cholewa, burmistrz Piask.

Są też inne problemy. – Niestety część gruntów znajduje się w rękach prywatnych i trwają rozmowy na temat przejęcia ich przez gminę, gdyż tylko to daje gwarancję na prawdziwą perełkę z akcentem gospodarczym – dodaje Michał Cholewa. Gdy zagospodarowanie wzgórza zostanie ukończone, będzie to z pewnością jedno z ciekawszych miejsc w okolicy.

(

(fot. UG Piaski, lublin112)
2016-02-14 18:01:18

5 komentarzy

 1. Pan Cieć z alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

  Szanowne Władze Piask – uprzejmie informuję, że gdyby nawet te odrestaurowane ruiny błyszczały szczerym złotem to nie wybiorę się na ich podziwianie.
  I nie prowokujcie mnie pytaniami dlaczego, bo redakcyjna cenzura (dawniej: moderacja) nie przepuści mojej odpowiedzi. 🙂

 2. a ktoś Cię zaprasza ?

 3. Bohaterka tej „reklamy’ co się wyświetla ostatnio na tym portalu, że: „PiS obiecali oszukali, 3 miliony oszukanych dzieci”, jest radną PO, specjalistką ds. marketingu i sprzedaży, która zarabia ponad 75 tyś rocznie 🙂

 4. Jean Claude Van Damme z Lublina/ k. Świdnika

  Nie zamierzam „podziwiać” tych ruin.

 5. a ja zamierzam. Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się w ogóle o istnieniu ruin

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas