Paliwo na stacjach już prawie po 6 złotych. Najwyższe ceny od 7 lat

Od kilkunastu dni na stacjach paliw w kraju można zaobserwować rosnące ceny. Jak informują specjaliści ten trend się utrzyma. Wracamy do cen sprzed siedmiu lat. Możliwe, że na niektórych stacjach w Polsce cena benzyny już przekroczyła granicę 6 złotych.

W ostatnich dniach ceny paliw na stacjach poszły dynamicznie w górę. Wzrostowy trend ma związek m.in. ze wzrostem ruchu na drogach oraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwa w okresie letnim. Obecnie za benzynę i olej napędowy płacimy najwięcej od lipca 2014 roku.

W ostatnim czasie cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 11 gr/l zaś 9 gr/l podrożał olej napędowy. Biorąc pod uwagę ceny w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost średnio osiągnął 19 groszy w przypadku benzyny, zaś 17 jeżeli chodzi o olej napędowy. Ceny autogazu nie zmieniły się aż tak drastycznie, mowa tutaj o dosłownie kilku groszach.

Pomimo tego, że ropa jest tańsza niż w 2014 roku, to ceny idą w górę. Specjaliści z rynku paliw zaznaczają, że na cenę paliwa obecnie wpływ ma wiele aspektów, m.in. koszt produkcji paliwa, kurs walut i wszelkie opłaty. Co ważne, nastąpił wzrost cen energii elektrycznej, czy też większe są koszty prowadzenia stacji paliw, a to również ma przełożenie na ostateczną cenę detaliczną paliw. Na koniec duży wpływ na poziom cen mają również podatki związane z benzyną i olejem napędowym. Trzeba wziąć pod uwagę, że same podatki i opłaty to ponad 50% finalnej ceny benzyny.

Na lubelskich stacjach ceny oleju napędowego wahają się od 5,50 do 5,59, zaś benzyny od 5,57 do 5,64. Oczywiście znajdziemy niższe ceny, na stacjach poza tymi opatrzonymi logami znanych sieci, ale musimy pamiętać, że obecny poziom cen utrzyma się przez okres wakacyjny.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

60 komentarzy

  1. Obajtek potrzebuje nowych nieruchomości a poza tym sponsoring Roberta też kosztuje coraz więcej.

  2. Zakup auta na gaz 3 lata temu to była najlepsza decyzja, do płacenia 56zł za 100km, teraz przy obecnych cenach płacę 27zł.

  3. Tyle jest tańszych stacji tam się tankuje niemoty.

  4. Z kąd te ceny dopiero tankowałem pb 5 30 gaz 2 30.

  5. OGŁOSILI TUSEK WRACA TERAZ BĘDZIE i PO 7pln kur….

  6. Najwyższe ceny w Polsce na Orlenie w Annopolu. DRAMAT!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych