Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Paliwo i prąd coraz droższe. Miasto planuje podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej

Wzrost cen biletów w komunikacji miejskiej w Lublinie planuje Zarząd Transportu Miejskiego. Podwyżkę zaproponowano na poziomie inflacji.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka ma wynieść ok. 11 procent i spowodowana jest głównie wzrostem cen paliwa i energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest także sytuacja wywołana pandemią, kiedy to z uwagi na spadek liczby pasażerów, oraz wprowadzane obostrzenia, lawinowo wzrosły koszty utrzymania komunikacji.

Jak wyjaśnia prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie Tomasz Fulara, szacowany na ten rok wzrost kosztów w porównaniu do roku ubiegłego wynosi około 30 mln zł. Same ceny energii elektrycznej, służącej do napędzania trolejbusów i ładowania autobusów elektrycznych, podrożały z 280 zł do 971 zł za megawatogodzinę. W przypadku oleju napędowego wzrost jest na poziomie 120 proc. A do tego dochodzą również wyższe koszty innych niezbędnych do utrzymania pojazdów elementów a także wzrost płac, gdyż obecnie w większości oscylują one w okolicach najniższej krajowej.

Propozycja nowych cen biletów zakłada, że cena biletu 15-minutowego wzrośnie z 2,80 na 3 zł, 40-minutowego z 3,60 zł na 4 zł a 90-minutowego z 4,40 zł na 4,80 zł. Nowa cena biletu jednoprzejazdowego, czyli uprawniającego do podróżowania jednym pojazdem na całej długości trasy, ma wynieść 4,60 zł. Obecnie jest to 4,20 zł. Podobna sytuacja ma być także z biletami okresowymi. Najpopularniejszy z nich, czyli 30-dniowy, zamiast obecnych 88 zł ma kosztować 96 zł. Jest to cena dla posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej. Pozostałe osoby, zamiast 119 zł zapłacą 128 zł za bilet ważny w jednej strefie, lub 188 zł za ważny w obu strefach. Oczywiście mowa tu o biletach normalnych.

Prezes Zarząd Transportu Miejskiego Grzegorz Malec wskazuje, że uwzględniając wzrost wszystkich kosztów, jak też inflację, aby utrzymać dochody na tym samym poziomie, podwyżka powinna wynieść około 20 – 30 proc. Jednak byłoby to zbyt duże obciążenie dla pasażerów, dlatego postanowiono podnieść ceny o 11-12 proc. Sprawą zajmą się radni na najbliższej sesji Rady Miasta, która jest zaplanowana na 26 maja.

(fot. lublin112)

48 komentarzy

 1. Brawo PiS! Piesi i rowery przyszłością kraju. Zdrowo i ekologicznie.

  • Człowieku czemu od razu PIS?? Popatrz na caly świat to nie tylko u nas A po drugie to jednak w Lublinie władze ma PO z koalicja 😉

   • Wiesiu, czy włodarze Lublina ustalają ceny prądu i paliw?
    Obajtek czesze kasę z ludzi.Skąd Orlen ma takie zyski? Odpowiem – marża i podatki z obrotów paliwami, na pewno nie z kupionych gazet.

 2. Komunikacja powinna być darmowa.

  • Darmowa czyli jaka?
   Z autobusami stworzonymi za pomocą czarodziejskiej różdżki?
   Jeżdżącymi na powietrze?
   Z kierowcami, którzy zgodzą się pracować w ramach wolontariatu?
   „Darmowa” to tylko hasło dla głupiego ludu, który wszystko kupi.
   To jest tak, jak mówienie, że rząd podwyższa najniższe pobory.
   W rzeczywistości wprowadza jedynie przepisy nakazujące pracodawcom ponosić koszty takich podwyżek.
   Nie tylko nie daje na to żadnej złotówki ale na tym interesie jeszcze zarabia (większe wpływy z podatków i do ZUSu).

   • czyli za free

   • Powinien być ściągnięty podatek od mieszkańców Lublina jak i od osób przebywających dłużej niż XX dni. Drukowanie biletów nie jest tanie. Ciągłe ich zmiany również. Kontrolerzy itd. Każdy by się zrzucił po 10 zł i mogłoby to śmigać bez biletów. To byłoby „darmowe”. Są miasta które sobie z tym poradziły. Wtedy byłoby mniej korków itd. Ale ważniejsza jest betonoza i deweloperka bez infrastruktury typu parking czy ścieżka dla roweru.

    • „”Jaro” od kogo tego się nauczyłeś?
     Od Mateusza? 🙂
     Damy wam darmową komunikację tylko wszyscy zapłaćcie dodatkowy podatek 🙂
     Bez względu na to, czy będziecie czy nie z niej korzystać 🙂

     • Akurat na to warto wydać kasę. Oszczędność i tak by z tego była. Ale za bardzo masz wąskie horyzonty, także cóż. Cebula i do przodu.

  • Brajanek (ten od Dżesicy)

   Piszesz Jaro, że komunikacja powinna być darmowa… a co byś napisał jakby np. taki zakład jak MPK, był Twoją własnością, skąd wziąłbyś kasę na tę powinność ?

   • Od podatnika. Zrzutka obowiązkowa na bilety w podatku. Załatałoby to dziurę typu przejazdy na gapę. Korki. Miasto powinno dofinansować taką akcję. Zobaczylibyście miasto bez korków. I przepełnione autobusy jak to miało miejsce 15 lat temu kiedy podróżowało się za 1 zł prywatną komunikacją, której się opłacało a mpk jezdziły puste gdy prywaciarz był na maksa zapełniony.

    • Cóż za rewelacyjny argument.
     Bo 15 lat temu prywaciarz rzęchem woził za 1zł.
     W ścisku i bez klimatyzacji.
     Woził o ile przyjechał, bo jak się zepsuł to kto miał go zastąpić?
     I jaro myślisz, że po 15 latach nadal by woził za złotówkę?
     Tak ci się tęskni za tamtym okresem?

     • Widzę, że ty nie rozumiesz NIC. Aby tylko zanegować. Płacąc podatek, jako obywatele Lublina, wyszło by taniej niż bilety mpk. I nie byłoby kanarów, biletomatów i tego wszystkiego na co wydaje się sporo. A zyski ? Dalej marne. Przy darmowej komunikacji byłoby mniej aut, czystsze powietrze itd. Kumasz? Nie nie kumasz bo wolisz browara po pracy i klepnąć komentarz na portalu negujący. cebulinda w pełnej krasie.

 3. Niech przedłużą Ukraińcom darmową komunikację i parkowanie a my za to zapłacimy a oni za pięcet plus pokupuja auta i na Ukrainę chandlować brawo panie żuk

  • Pod każdym artykułem musi znaleźć się osoba, która pisze o Uchodźcach z Ukrainy? Dno dna.

 4. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Nie przejmujcie się państwo, że miasto planuje podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej… PiS każe dodrukować pieniążków,
  da wam więcej „plusów” i „sie” wyrówna…
  No i do darmowych przejazdów zaproście sobie więcej darmowych „sióstr” i „braci” (urzędowo) „bratniej” Ukrainy.

 5. nieKrytyKrytyk

  Wina tuska, „łun” już wiedzioł 10 lat temu i specjalnie łun to wymyśluł”
  Pis super, 100% super.

 6. Obywatele dość tego!

  Złodziejstwo w biały dzień, ceny zaraz przewyższą te w Warszawie gdzie jest o wiele więcej połączeń i tabor jest nowocześniejszy. A żeby tym co podnoszą ceny kiedyś w życiu chleba zabrakło….

 7. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Paliwa drożeją, darmowych przejazdy rozdawano nawet „siostrom” i „braciom” dekownikom, ale jak dochodzi do zapłaty to w wyliczance „bęc” wypadło na pracujących i płacących podatki Polaków.
  Brawo panie Żuk,oraz wszyscy radni i bezradni

 8. To dopiero początek.
  Inflacja dopiero się zaczyna. Prezes Glapiński zaraz zacznie druk papierów. Będzie państwo w ruinie!
  Brawo pisdanty!