690 680 960

Mała Amal, czyli gigantyczna marionetka, przemaszerowała przez miasto. Przedstawia syryjską dziewczynkę (zdjęcia, wideo)

Lublin jest kolejnym miastem na trasie Little Amal. Marionetka stanowi symbol nadziei na lepsze jutro dla wszystkich uchodźczych dzieci cierpiących z powodu wojen, konieczności opuszczania domów oraz oddzielenia od rodzin.

We wtorek po południu przez Lublin przemaszerowała Little Amal. Jest to gigantyczna marionetka symbolizująca nadzieję na lepsze jutro, a zarazem główna bohaterka wędrownego happeningu o nazwie „The Walk”. Wcześniej można było ją spotkać m.in. w Turcji, Grecji, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii. W Polsce niedawno odwiedziła też Kraków i Przemyśl.

Jak wyjaśniali organizatorzy happeningu, Amal jest symbolem nadziei na lepsze jutro dla wszystkich uchodźczych dzieci cierpiących z powodu wojen, konieczności opuszczania domów oraz oddzielenia od rodzin. Marionetka przedstawia dokładnie syryjską dziewczynkę w wieku około 9 lat, która podejmuje samotną wędrówkę po całej Europie, aby odnaleźć swoją matkę.

– Inspiracją do jej stworzenia była sztuka „The Jungle” o młodych uchodźcach w obozie niedaleko Calais, stworzona przez Good Chance Theatre – teatr założony w tymże obozie w celu zapewnienia uchodźcom przestrzeni do swobodnego dzielenia się swoimi historiami. Tym samym Amal symbolizuje wszystkie dzieci cierpiące z powodu wojen i konieczności opuszczania domu oraz oddzielenia od rodzin – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

Little Amal, w tłumaczeniu Mała Amal nie jest taka mała, gdyż w rzeczywistości ma 3,5 metra wysokości. Do jej wprawienia w ruch potrzebne były trzy osoby. Kilka kolejnych zapewniało bezpieczeństwo. Marionetka przeszła z placu Litewskiego deptakiem na Stare Miasto. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorami wydarzenia były organizacje: The Walk, Handspring Puppet Company i Good Chance przy współpracy z Warsztatami Kultury w Lublinie.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

 1. Okropne

  • Straszne, potem dzieciom będzie sie po nocach śnić, nic przyjemnego, Franio już pewnie zmoczył majtki i łóżko po tym co zobaczył.

 2. Lublin to wiadomo, miejscowi lokalsi zbiegnom sie na kolanach wychalając w niebogłosy niewidzialnego żyda który jest królem tej regionalnej religii.

  • Przyjdzie i na ciebie czas w ostatnich sekundach życia będziesz płakał a judasz cieszył. Człowieku myśl to nie boli.

 3. nikt tego nie chciał we wtorek ogladać a oni to coś przywieżli przyszło

 4. Już niedługo będą chodzić nadzy ludzie, bo taką zrobią atrakcję i to będzie symbolem….. Czegoś tam

 5. Dlaczego ta mała „dziewczynka” ma wąsy?

 6. Kolejne sorosowe akcje…

 7. Zbigniew J. jak zwykle musi się pokazać – idź gościu na emeryturę i zostaw władzę młodym .

 8. Widziałem Ptaka Cień

  i co, poszła na granice z białorusią pomachać rodakom w jej wieku?

 9. Na oko to dał bym jej tak 40+ „mała Amal” to jedyny zarzut bo bardzo ładnie była animowana.

 10. Co za brzydal .

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas