Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie pogodowe: W ciągu najbliższych godzin groźne burze w regionie z intensywnymi opadami deszczu

W ciągu najbliższych godzin diametralnie zmieni się pogoda w regionie. Za sprawą głębokiego ośrodka niżowego należy spodziewać się intensywnych burz, które przyniosą nawalne opady deszczu i gradu, silny wiatr a także możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

W czwartek nad Polską znajdzie się front polarny, który rozdzielał będzie ciepłe, zwrotnikowe powietrze oraz chłodniejsze polarno-morskie. Już w nocy na teren województwa lubelskiego dosyć dynamiczne wkraczać ma ciepłe, zwrotnikowe powietrze, za jego sprawą w regionie pojawią się silne, niszczące burze. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu, możliwe będą opady od 30 do 50 mm w ciągu kilku godzin. Realne są z tego powodu podtopienia a nawet zalania. Co więcej ośrodki konwekcyjne powinny charakteryzować się dużą aktywnością pod względem wyładowań atmosferycznych. Pierwsze nich mogą pojawić w takich powiatach jak kraśnicki, janowski oraz biłgorajski, ale także zamojski i lubelski.

W kolejnych godzinach strefa burz może przesunąć się nad powiat łęczyński oraz chełmski. Na pozostałym obszarze Lubelszczyzny zjawiska burzowe są niewykluczone, jednak nie powinny być one aż tak gwałtowne. Najmniejsze ich ryzyko będzie na północny województwa. Zaczną one opuszczać region w godzinach porannych.

W czwartek nad regionem będą nadal korzystne warunki do tworzenia się burz. Niewykluczone jest powstanie kilku dosyć silnych superkomórek burzowych, które mogą mieć potencjał do wygenerowania 2-3 tornad na terenie regionu oraz opadów dużego gradu do 5 cm, dosyć duża wodność prowadzić może do nawalnych opadów deszcz.

Pierwsze z nich mogą uformować się nad południową częścią regionu – powiat biłgorajski, tomaszowski, janowski, zamojski i kraśnicki. W kolejnych godzinach także w powiecie lubelskim, puławskim, łęczyńskim i lubartowskim. Burze będą przesuwać się z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód województwa.

Najpóźniej dotrą być może nad północną i północno-wschodnią część Lubelszczyzny, w tamtych rejonach może dojść do uformowania gwałtownych superkomórek przynoszących szereg groźnych zjawisk, od nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, po duży grad a nawet 2-3 tornada.

Gdy do godziny 11-12 nie wyjdzie zza chmur słońce, to potencjał do rozwinięcia się gwałtownych burz będzie niższy, co może doprowadzić tylko do powstania pojedynczych struktur konwekcyjnych, nie przynoszących groźnych zjawisk. Sytuacja jest dosyć dynamiczna i niepewna. Kluczowa będzie noc i godziny poranne.

2016-07-13 20:13:49
(fot. lublin112.pl, prognoza opracowana przez serwis lubelscyfaniburz.pl)

13 komentarzy

 1. czy to ostrzerzenie będzie podane w tvp lublin?

  • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

   Nieee, to ostrzeżenie będzie czytane jako list apostolski na niedzielnych mszach, a pisemnie rozsyłane przez ZUS (bo jest tak samo pokrętne jak ich decyzje).

 2. Zauważyłem, że ostatnio zapanowała dziwna moda na prognozy pogody wyglądające jak doniesienia z frontu ewentualnie jak obwieszczenie dnia sondu ostatecznego. W dzisiejszych czasach nawet prognoza pogody nie może zwyczajnie informować czy też ostrzegać W dzisiejszych czasach prognoza musi być przerażająca.

 3. komandos po miesięcznym szkoleniu

  Jaaaa pier…dzę! Co to teraz będzie? Czy mam zabrać pranie z balkonu? Mam tam skarpetki i gacie na najbliższy tydzień. Co teraz będzie? W tym kraju nie da się żyć. Chcę odszkodowanie! Która firma się tym zajmie?

 4. Pogoda coraz fajniejsza :/ 2-3 tornada i trąby nieprzewidywalna pogoda.

  Śmiać się z czego nie ma..czy nasze lubelskie wieżowce mające po 35-40 lat są w stanie stawić czoła tornadom.?

 5. Straszycie straszycie a dzisiaj zadnej burzy nie bylo w dzien tylko w nocy

Z kraju