Ostatnie dni z silnym mrozem. W weekend początek ocieplenia

Nadal pozostajemy pod wpływem potężnego układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Skandynawią, w mroźnym powietrzu kontynentalnym o cechach arktycznych. Wschodnia połowa kraju jest w zasięgu wypełniającego się nad Krymem niżu śródziemnomorskiego, który przyniósł w regionie opady śniegu.

W pierwszych dniach marca wyż wyraźnie osłabnie, natomiast nad Polskę nasunie się zatoka niskiego ciśnienia związana z układem niżowym z okolic Zatoki Biskajskiej i Wysp Brytyjskich. Początkowo będziemy w siodle barycznym. Skutecznie blokować będzie ono jednak ruch ciepłego frontu do naszej części Europy.

Zanim nadejdzie wyraźne ocieplenie, czekają nas jedne z ostatni dni z arktyczną masą powietrza, która skutkować będzie silnymi spadkami temperatury, szczególnie w porze nocnej, nawet poniżej -20°C na obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru.

Noc ze środy na czwartek przyniesie silne spadki temperatury. Szczególnie w południowej części regionu (obszar Roztocza). Termometry w regionie pokażą od -21°C do -16°C. Lokalnie spadki temperatury moga być silniejsze, choć wszystko zależy będzie od rodzaju i stopnia zachmurzenia i siły wiatru. Niewykluczone są miejscami słabe opady śniegu. Momentami nieco silniejszy wiatr w porywach do 20 km/h – 25 km/h, potęgować będzie odczucie chłodu.

Pierwszy dzień nowego miesiąca przyniesie mroźną aurę. W ciągu dnia termometry pokażą od -13°C do -9°C. Szybko zacznie spadać ciśnienie atmosferyczny i z 1025 hPa spadnie do 1015 hPa. Zachmurzenie na ogół małe do dużego, lokalnie całkowite. Z chmur może prószyć gdzieniegdzie śnieg. Wiatr z północnych kierunków potęgować będzie odczucie chłodu. Noc z czwartku na piątek przyniesie kolejne spadki temperatury, oczekiwane są wartości temperatury w przedziale od -20°C w południowej części regionu do -15°C. Lokalnie w zastoiskach zimna i na Roztoczu w przypadku pojawienia się większej porcji rozpogodzeń, może być jeszcze chłodniej.

W piątek zrobi się nieco cieplej od -12°C do -6°C. Systematycznie obniżać będzie się ciśnienie atmosferyczne i i pod koniec będzie wynosić około 1001 hPa, kierunek napływu mas powietrza ulegnie zmianie na wschodni. Zachmurzenie na ogół małe do dużego, lokalnie całkowite. Miejscami prószyć może śnieg.

Noc z piątku na sobotę ma być mroźna. Termometry pokażą od -20°C na Roztoczu do -12°C na pozostałym obszarze. Miejscami w zastoiskach zimna i na południu województwa temperatura może spaść poniżej wymienianych wartości. Zachmurzenie na ogół małe do dużego, lokalnie może padać słabo śnieg. Jednak na przeważającym obszarze regionu spodziewana jest spora porcja rozpogodzeń.

Weekend przyniesie stopniowe ocieplenie. W sobotę spodziewamy się wartości od -10°C na południu regionu do -4°C w pasie centralnej i północnej części lubelskiego. Zachmurzenie na ogół małe do dużego, lokalnie całkowitego. Miejscami pojawią się dłuższe chwilę ze słońcem i sporo przejaśnień. Nocą jednak dalej mogą wystąpić spadki temperatury poniżej -15°C. Na Roztoczu nawet w okolicach -20°C.

W niedzielę do Polski coraz śmielej zacznie wkraczać ocieplenie. Na wschodzie kraju termometry pokażą od -6°C do -2°C w najcieplejszym momencie dnia. Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie silne spadki temperatury. W sporej części regionu będzie panował dwucyfrowy mróz, największy na Roztoczu, nawet poniżej -15°C. Na pozostałym obszarze w okolicach -10°C.

Nowy tydzień według aktualnych prognoz przyniesie dużą zmianę pogody. Do naszego kraju zaczną napływać ciepłe masy powietrza. Zmiana sytuacji pogodowej związana będzie z przebudową pola barycznego na kontynencie europejskim. Niże ulokowane w okolicach Wysp Brytyjskich ściągną do nas powietrze polarnomorskie.

W poniedziałek termometry pokażą od 2°C do 6°C. Nocą mogą jednak dalej występować przymrozki do około -5°C. W kolejnych dniach tygodnia utrzymają się dodatnie wartości za dnia, natomiast nocami może pojawiać się niewielki mróz, bądź temperatura oscylować ma w okolicach 0°C.

BIEŻĄCE PROGNOZY POGODY DLA MIAST I POŁOŻENIE OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ:
http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

2018-02-28 17:40:08
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

 1. Noc z wtorku na środę to już była. Dzisiaj będzie ze środy na czwartek.

 2. Wiegi Panie Boze spraw, co by wróżby sie spełniły, bo i tak sporo lumpów popadło w stan stabilny.

 3. I tak nas nie wymrozi i wczesnym latem damy wam popalić.Szykujcie swoją słodką krew na ucztę.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7145zł 0.08%
  • GBP 5.2607zł 0.6%
  • EUR 4.5176zł 0.18%
  • CHF 4.0959zł -0.72%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”