Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Po opadach deszczu wzrasta poziom wody w rzekach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja

W naszym regionie, choć poziom wody w rzekach z dnia na dzień jest coraz wyższy, nie ma zagrożenia powodziowego. Tylko Krzna przekracza stan ostrzegawczy.

Wisła na wysokości Wólki Gołebskiej. Droga wojewódzka nr 741 pod wodą.

 

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa dyskutowano na temat sytuacji związanej z podwyższonymi stanami wód w rzekach i wynikającym z tego zagrożeniem. Występujące od dłuższego czasu opady deszczu sprawiły, że w wielu miejscach ogłoszono stany ostrzegawcze. Problem występuje w sześciu województwach, przy czym największe zagrożenie istnieje w województwach śląskim i małopolskim.

Na Lubelszczyźnie sytuacja jest stabilna. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że w ciągu ostatniej doby poziom wody wzrósł w większości rzek naszego regionu, jednak zagrożenie nie występuje. Najwięcej, gdyż 37 cm podniósł się stan Wisły w Dęblinie. Jak widać na zdjęciach, rzeka płynie całym korytem, woda sięga w wielu miejscach wałów przeciwpowodziowych. Jednak stan rzeki wynosi obecnie 329 cm, przy czym stan ostrzegawczy to 400 cm a alarmowy 500 cm. Ten pierwszy o 12 cm przekroczyła tylko Krzna w Malowej Górze.

Na występujące od dłuższego czasu opady narzekają m.in. rolnicy i drogowcy. Ci pierwsi nie mogą prowadzić prac polowych, ci drudzy wstrzymali w wielu miejscach prace przy budowach dróg. Na budowie trasy S17 Lublin – Warszawa ciężki sprzęt praktycznie nie wyjeżdża.

Jak zapowiadają współpracujący z nami „Fani Pogody”, w piątek kontynuacja deszczowej aury, chociaż opady będą mniej intensywne w porównaniu do dnia dzisiejszego. Temperatura wyniesie od 8°C do 10°C, lokalnie pojawią się przejaśnienia i niewielkie rozpogodzenia, dokuczać ma nam silniejszy wiatr do 40 km/h z północnego-zachodu, potęgując odczucie chłodu. Według aktualnych prognoz, opady deszczu o umiarkowanym natężeniu na Lubelszczyźnie utrzymają się do pierwszej części nocy z czwartku na piątek, następnie zaczną słabnąć, chociaż na pewno padać będzie do piątkowego poranka.

(fot. lublin112)
2017-11-02 20:52:57

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. W Annopolu pod koniec października to nawet Wisła wyschła….i kto weryfikuje te dane na stronie Urzędu Wojewódzkiego?

  2. Wody tyle samo tylko poziom dna się podnosi. Zamiast podnosić wały w nieskończoność, może by tak zacząć pogłębiać koryta rzek?