Sobota, 05 października 202405/10/2024
690 680 960
690 680 960

Odprawa kierownictwa MSWiA oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie prognozowanych intensywnych opadów deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Kulminacja opadów ma nastąpić na południu naszego kraju. W związku z tym w czwartek, 12 września br., w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się kolejne już spotkanie poświęcone przygotowaniom województw do tej sytuacji. Uczestniczyli w nim minister Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski uczestniczył dziś w odprawie kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ze służbami i wojewodami z całej Polski w sprawie prognozowanych intensywnych opadów deszczu.

Szef MSWiA podkreślił, że najważniejsze jest przygotowanie odpowiednich sił i środków, by być gotowym na nadchodzące opady deszczu.

– Trudno przewidzieć, do jakiego stopnia te zapowiedzi się potwierdzą. Chcemy być przygotowani w tych miejscach, które uważamy za krytyczne – zapowiedział.

Przypomniał, że lokalne samorządy – jak np. we Wrocławiu, już podjęły konkretne działania.

– Wiem o działaniach na Dolnym Śląsku, o prezydencie Wrocławia, że stosowny zespół się zebrał i będzie pracował. Samorządy powinny przejrzeć wszystkie procedury oraz podjąć niezbędne kroki – podkreślił minister.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaapelował do wojewodów o dyspozycyjność w tej trudnej sytuacji. Zwrócił też uwagę, że kluczowy jest przepływ informacji pomiędzy wojewodami, Państwową Strażą Pożarną oraz kierownictwem resortu.

Szef MSWiA zaznaczył, że o sytuacji należy informować mieszkańców naszego kraju.

– Działania powinny być zawsze adekwatne do zagrożenia. Proszę o to, żeby te wszystkie kanały komunikacji działały niezawodnie przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę – podsumował.

Odprawa kierownictwa MSWiA oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie prognozowanych intensywnych opadów deszczu

fot. LUW

Służby meteorologiczne monitorują sytuację

– W związku z możliwością wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych w południowo-zachodniej części kraju możemy mieć do czynienia z lokalnymi zagrożeniami. Musimy dobrze przygotować się do tej sytuacji – powiedział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz. Podsekretarz stanu w MSWiA podkreślił też, że kluczowe jest podjęcie odpowiednich działań już teraz. – Zależy nam na dobrym komunikowaniu się ze społeczeństwem. Ta kwestia będzie kluczowa – mówił.

Główne zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni (czwartek-niedziela) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły.

Podczas spotkania przedstawiciel IMGW przypomniał, że największe opady deszczu prognozowane są w województwie dolnośląskim – szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej. Aktualnie synoptycy analizują kolejne napływające dane. Na tej podstawie będą aktualizowane ostrzeżenia meteorologiczne – również dla innych województw. Poinformował także, że pod uwagę brane są różne warianty możliwego rozwoju sytuacji.

Reprezentant Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mówił o aktualnej sytuacji kluczowych zbiorników wodnych. Przekazał, że dysponują one odpowiednią rezerwą powodziową. Przedstawił też szczegółowe dane w tym zakresie. Ponadto poinformował, że wszystkie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej monitorują na bieżąco sytuację w poszczególnych województwach.

Strażacy i służby wojewodów gotowe do działania

Podczas spotkania w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski przedstawił informację o przygotowaniach Państwowej Straży Pożarnej do intensywnych opadów deszczu.

Komendant główny PSP przekazał, że w gotowości jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Zaznaczył, że kluczowy dla rozwoju sytuacji będzie piątkowy wieczór. Poinformował również, że w dyspozycji jest ponad 5,2 tys. funkcjonariuszy PSP i liczbę tę można natychmiast podnieść do 10 tys. To także ponad 120 tys. strażaków OSP. Przygotowany jest też specjalistyczny sprzęt.

Do podjęcia odpowiednich kroków gotowi są także wojewodowie z województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego i lubuskiego, gdzie opady deszczu będą najbardziej intensywne.

Ponadto wsparcie działań w województwach zadeklarowało też wojsko oraz Policja.

Odprawa kierownictwa MSWiA oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie prognozowanych intensywnych opadów deszczu

fot. LUW

7 komentarzy

  1. Poseł z reklamówką na granicy białoruskiej

    Walka z deszczem to będzie kolejnym sukcesem rudego satrapy.

  2. ja tam to òwno rcb mam w spamoe i nie będzie mi śmiecić wyświetlacza :p

  3. A niech leje. Powódź sama się nie robi. Powódź robią tylko ludzie.

  4. Jak zawsze gadka a potem zalewa i wychodzi rudy i „Ja wam wójta nie wybierałem” Polsko szykuj się do zatopienia.

  5. A o czym tu gadać?Niech jadą w zagrożone tereny piasek do worków sypać.

  6. O czym te barany będą debatować, tyfus powie ze nie zaleje to Nie zaleje ,a potem powie ze to ja wam wójta nie wybierałem na Śląsku zalało tuska wyborców no cóż taki mamy klimat

Dodaj komentarz

Z kraju