Oddano do użytku „Filtr epidemiologiczny”. Trafią tam uchodźcy starający się o azyl

W Białej Podlaskiej rozpoczął działalność tzw. filtr epidemiologiczny. Jest to oddzielna placówka służby zdrowia, w której są diagnozowani cudzoziemcy ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Obiekt powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Znajdują się w nim trzy segmenty: administracyjno-recepcyjny, medyczno-diagnostyczny oraz izolacyjny, dopasowane zarówno do potrzeb osób dorosłych jak i dzieci. Na wyposażeniu dostępne są m.in.: aparat EKG, analizatory parametrów, defibrylator przenośny oraz namioty medyczne. Podjazd dla karetek z systemem mikrofiltracji powietrza umożliwia dekontaminację pojazdów.

Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa – najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. W związku z tym bardzo ważne jest aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy. Bezpośrednio realizacja przedsięwzięcia ma charakter lokalny. Pośrednio, poprzez wyeliminowanie ryzyka epidemiologicznego, rezultaty projektu będą istotne dla mieszkańców całej Polski.

Od 2005 roku Urząd do Spraw Cudzoziemców realizuje procedurę filtra epidemiologicznego. Obejmuje ona zarówno schemat postępowania mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego, jak również odpowiednią infrastrukturę. W każdym z ośrodków dla cudzoziemców funkcjonują punkty medyczne z odpowiednią kadrą lekarską, które działają w ramach procedur filtra epidemiologicznego. Zapewniają one bieżącą opiekę medyczną oraz wykonują niezbędne badania. Filtr – jako oddzielna placówka służby zdrowia – unowocześni diagnostykę cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową czyli o status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, oraz znacząco zwiększy bezpieczeństwo epidemiologiczne w Polsce.

Koszt budowy filtra wyniósł 8,7 mln zł z czego 85 proc. to wkład strony szwajcarskiej.

(fot. nadesłane – UdsC)
2017-06-08 12:33:46

10 komentarzy

 1. Skąd pochodzą uchodźcy?

 2. Filtr i to dobry to trzeba ustawić na granicy, żeby już nie przełazili.

 3. Ciekawe kto będzie płacił za te badania, mam nadzieję że sami zainteresowani….

  • Właśnie. Dlaczego Polscy obywatele maja płacić za darmozjadów? Większość z nich nie pracuje i pracować nie będzie…więc nie chcemy ich utrzymywać.

   • jesli z Terespola to raczej Bialorusini, a oni tak jak i Ukraincy to pracowici normalni ludzie, przyjezdzaja zeby sobie dorobic, a nie zyc za darmo jak reszta uchodzcow

 4. No proszę. Na Lubelszczyznie jakiś filtr i ośrodek a na Mazowszu http://www.citizengo.org/pl/signit/71238/view

 5. Polak musi czekać na badania po kilka miesięcy a tu proszę …. brak słów !!! Za ta kase tam w afryce powinni stawiać szpitale i obozy a nie ściągać terrorystów do Europy

 6. w opisie nic niema na temat aparatu RTG, a na zdjeciu rentgen Philipsa, swoja droga bardzo dobry sprzet

  • Absolwent Wyższej Szkoły Szczerzenia Zębów w Uśmiechu

   W opisie nie wspomniano też, czy niejako przy okazji, pobiera sie próbki DNA i odciski palców na wypadek rozprzestrzeniania się „epidemii” terroryzmu.
   Było by „jak znalazł”.

 7. A Polacy dalej 3 miechy w kolejce do specjalisty BRAWO WY!!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach