Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Od kilku lat te wraki straszą na świdnickich parkingach (zdjęcia)

Porzucone auta to problem wielu miast w kraju. Wraki stanowią zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również blokują miejsca parkingowe. Co więcej, są miejscem, gdzie bawią się dzieci, a to stanowi już poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

O problemie dwóch wraków na terenie Świdnika poinformował nas Czytelnik. Chodzi o porzucone pojazdy stojące na terenie parkingu osiedlowego przy ulicy Al. Armii Krajowej nr 23 (porzucony ford ka) i przy nr 27 (porzucony ford mondeo kombi).

Jak przekazuje Czytelnik, pojazdy stoją od dobrych kilku lat i istnieje wiele prawnych przesłanek pozwalających na podjęcie interwencji wobec porzuconych samochodów.

Przede wszystkim stan aut zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi i zagraża środowisku. Co więcej, właściciel nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, badań technicznych, numery rejestracyjne są widoczne, w przypadku forda ka na szybie. Z kolei jeden z fordów nie posiada posiada tablic rejestracyjnych, a oba pojazdy są w stanie wskazującym na to, że nie są używane (np. brak powietrza w kołach, braki elementów nadwozia, silne ogniska korozji, nawet przyroda próbuje sobie sama poradzić z fordem). Koszty napraw tych pojazdów przekraczają ich wartość (definicja wraku stosowana przez firmy ubezpieczeniowe).

O sprawę porzuconych pojazdów zapytaliśmy Straż Miejską w Świdniku.

– Pojazdy wskazane w e-mailu są zaparkowane na parkingach osiedlowych. Zgodnie z art. 50 a PRD pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty przez strażników z drogi. Pojazdy w/w nie znajdują się na drodze. Jednakże Straż Miejska podjęła czynności wobec obu pojazdów. Prośbę o zajęcie się sprawą forda mondeo zgłoszono do Straży 15 lipca br. i obecnie trwają czynności w kierunku ustalania właściciela pojazdu. Drugi ze wskazanych pojazdów, tj. ford ka zaparkowany jest na terenie prywatnym należącym do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świdniku. Straż Miejska wystąpiła w dniu 08 lipca 2020 roku do właściciela terenu z prośbą o zajęcie się wrakiem pojazdu na swoim terenie w ramach własnych kompetencji lub lub wystąpienie do Gminy Miejskiej Świdnik o wydanie decyzji na usunięcie pojazdu, co umożliwiłoby strażnikom holowanie auta na koszt Gminy. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo z Przedsiębiorstwa Energetyki oraz nie wpłynęła do nas decyzja na usunięcie pojazdu z Urzędu Miasta Świdnik – poinformowała nas Justyna Kołb-Sielecka ze świdnickiej Straży Miejskiej.

Od kilku lat te wraki straszą na świdnickich parkingach (zdjęcia)

Od kilku lat te wraki straszą na świdnickich parkingach (zdjęcia)

(fot. nadesłane Mirosław)

23 komentarze

  1. Takie wraki nieużytkowane przez kilkanascie lat stoja zapewne wszedzie, na osiedlu Borek przy ulicy Bukowej na parkingu Wspolnoty Mieszkaniowej Bukowa 14 stoja od conajmniej 15 albo i wiecej lat 2 samochody nieuzywane , jeden Opel, drugi Tico , wlasciciel to Skała Marek zrobil sobie z nich komorki do przechowywania gratow i innych przedmiotow, a oprocz tych dwoch zlomow parkuje jeszcze inne 2 , Citroen i Skoda, i zajmujac tym samym pół parkingu, a i

  2. w czym problem złom jest w cenie trzeba tylko na lawetę i zysk gotowy . miejsce parkingowe wolne……..

  3. Na AK jest jeszcze Saab.

  4. Na parkingu wewnętrznym między blokami od dłuższego czasu stoi skuter z terenu chyba lubartowskiego zajmując jedno miejsce dla samochodu. Przecież można postawić go na parkingu przy chodniku i jedno miejsce byłoby.

  5. Tylko 2? W całym Świdniku takich pojazdów jest przynajmniej 20!! Na Okulickiego na pewno jedną sztukę widziałem. Zajmują miejsce parkingowe i psują wizerunek. Powinny wszystkie być usunięte na koszt właściciela wraz ze stosownymi karami.

Z kraju