690 680 960

Od dzisiaj na wszystkich granicach wdrożone zostaną procedury obrony sanitarnej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zostaną wdrożone kontrole sanitarne m.in. na granicy z Niemcami i Czechami. W działania mają zostać zaangażowane m.in. służby graniczne.

Szef rządu, podczas dzisiejszej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że podjął decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych. Rozwiązaniem tym zostaną objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno na granicy z Czechami.

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne. Rząd chce wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach samochodowych, kolejowych oraz w portach, tak, aby nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

– Staramy się działać jak najbardziej prewencyjnie. Wiemy, że koronawirus rozprzestrzenia się szybko, a jego natura jest nieznana, dlatego musimy ograniczać wszystkie źródła dopływu do Polski. Kontrole będą polegać m.in. na pomiarze temperatury oraz wypełnieniu tzw. formularza lokalizacyjnego – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaapelował także do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, aby trzymały się zaleceń oraz do organizatorów imprez masowych o powstrzymanie się od ich organizacji.

Z kolei wojewoda lubelski Lech Sprawka na poniedziałkowej konferencji zaapelował do mieszkańców regionu, którzy wracają z krajów, gdzie koronawirus jest obecny i nie mieli dotąd kontaktu ze służbami sanitarnymi, nawet jeśli nie mają żadnych charakterystycznych objawów, skontaktowali się z inspektoratem sanitarnym.

Co więcej, kurator oświaty w Lublinie otrzymała polecenie o zakazie organizowania wycieczek szkolnych oraz przyjmowania gości zagranicznych. Lech Sprawka zaznaczył, że gdyby nie doszło do rozstrzygnięć w sprawie apelu do organizatorów imprez masowych o odwołaniu imprez powyżej 1000 osób decyzje będzie podejmował sam.

(fot. Adam Guz KPRM)

7 komentarzy

 1. To samo Pinokio mówił o kontrolach na lotniskach, żartowniś jeden z niego 🙂

  • Popieram pomysł postawienie znaków na wszystkich drogach dojazdowych do Polski „Zakaz wjazdu Koronawirusowi”…
   To świetny pomysł naszego wspaniałego rządu, aż żal że tego nie zrobili kilka tygodni temu….!!!
   Światowej histerii ciąg dalszy…!!! A w międzyczasie mamy światowy kryzys gospodarczy o którym nikt nie mówi…

   • Bo to nie przystoi i nie wypada tak przed wyborami mówić o kryzysie. Tak, tak, wyobry już w maju, a juz dzisiaj jest zakaz organizowania imprez masowych na więcej niż 1000 osób, ciekawe więc jak chcą podzielić lokale, aby do jednego moglo przyjść maksymalnie 999 wyborców.

 2. Za późno bo wirusa już przywiezli

 3. zamknąć granice!!!

 4. Rychło w czas …

 5. Grają politycznie. Gdy był czas na rzeczywiste działania, nie podjęli ich. Bo nikt by o tym nie mówił, nikt by nie nagłaśniał. Obrzydliwe typy.

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie