Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajmie się sprawą górek czechowskich. Jest skarga prezydenta

Do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skierowany został wniosek o kasację wyroku lubelskiego sądu w sprawie górek czechowskich. Miasto chce, żeby sprawa została rozpatrzona po raz kolejny. Tym razem z prawidłowym uwzględnieniem zapisów zawartych w studium zagospodarowania tego terenu.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę kasacyjną na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie Górek Czechowskich. Zdaniem miasta, lubelski sąd w wadliwy sposób ocenił zapisy zawarte w studium zagospodarowania tego terenu. Chodzi m.in. o obszar określony jako Osiedle Górki Czechowskie. Tym samym sąd uznał, że nie jest dopuszczone na tym terenie projektowanie zabudowy mieszkaniowej, zarówno wielorodzinnej, jak również jednorodzinnej.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że studium zagospodarowania przestrzennego dla m.in. dawnego poligonu wojskowego na Czechowie jest nieważne. Projekt przewidywał tam i możliwość zabudowy zabudowy około 25 proc. terenu. Zdaniem sądu naruszone zostały zasady uchwalania studium zagospodarowania przestrzennego poprzez dopuszczenie zabudowy na tym terenie, co spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru. Chodziło o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium, jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument naruszał tę zasadę.

O tym, że miasto złoży wniosek o kasację wyroku, prezydent Lublina Krzysztof Żuk ogłosił już na początku stycznia. Oczekiwano jednak na pisemne uzasadnienie wyroku. Jak podkreślał wtedy Krzysztof Żuk, wniesienie skargi kasacyjnej jest zasadne. Wszystko dlatego, że wyrok dotyczy nie tylko terenu należącego do spółki TBV, lecz również szerokiego obszaru, który przeznaczony jest m.in. pod zabudowę jednorodzinną. Gdyby wyrok stał się prawomocny, nie wiadomo byłoby, jak go stosować w praktyce. Co więcej, konsekwencje by ponieśli nawet właściciele już istniejących budynków na tym terenie, którzy nie mieliby możliwości np. rozbudowy swoich domów.

(fot. lublin112)

20 komentarzy

 1. Teraz się duście jak sobie wybraliście , niech wam zabetonują całe miasto i żadne drzewo niezostanie.

  • Drzew masz pod dostatkiem wzdłuż każdej drogi, na poligonie są tylko chwasty i śmieci.

 2. Świetnie, UM Lublin i prezydent odwołał się od wyroku Sądu na korzyść dewelopera. Teraz wyborcy zobaczą prawdziwe oblicze tych osób. Ukłony dla wyborców. Oczywiście sarkazm.

  • Wyborcy chcą się tylko nażreć parówkami z glifosatem z czerwonego robaka. Oni mają gdzieś to co jedzą, tym bardziej to czym oddychają. Lublin to miasto żywych trupów. Co drugi ma już raka, tylko się nie badał. Po zabudowie górek będa zdychać.

  • Dokładnie to taki środkowy palec za akcję „MUREM ZA ŻUKIEM”

 3. Powodzenia Panie Prezydencie!

 4. Never Ending Story… Juz jestem Ciekaw co będzie dalej, gdzie teraz się odwołają, do trybunału UE? 🙂 Jak dla mnie to mogą sobie toczyć tą batalie nawet kolejne kilka lat, będzie o czym poczytać i pośmiać się z napinaczy 🙂

 5. Krzysztof,, Ochota,,

  Warszawa zadecyduje jak u siebie. Nastąpi nowa era zamiast 6 piętrowych kurników wreszcie w Lublinie jako mieście staną 30 piętrowe przestrzenne wieżowce. 😁

 6. Chce mieć to na piśmie żeby nie poleciał na prowokacji jak Kowalczyk z Zana. Wyrok już jest wydany. Osiedle, banki, hotele. To są miliardy.

 7. Jak może UM i Prezydent coś robić wbrew opinii mieszkańców, referendum ! Przecież to nie TBV wybrało tego prezydenta i Radnych tylko mieszkańcy zapomnieliście już !

  • Prezydent robi tak jak mu pasuje a tutaj widać deweloper o to zadbał żeby ich poglądy się pokrywały i były wbrew woli mieszkańców o czym przekonaliśmy się w referendum. Rada miasta nie ma nic do powiedzenia tylko musi się słuchać swojego szefa czyli prezydenta. Obojętnie jakich radnych wybierzemy bo i tak niczego to nie zmieni. Mam nadzieje że Naczelny Sąd Administracyjny będzie w tym przypadku niezawisły.

 8. Już sporo ogrodzone i pilarki słychać, więc aby patrzeć jak zaczną kopać.

 9. Jeszcze niedawno ekolodzy szaleli o unikatowej florze i faunie na górkach. Teraz cisza jak makiem zasiał, knebla finansowego otrzymali?

 10. POkur…nie POKOmunistyczne.

 11. Czy już trawy podeschły, bo chciałem zainwestować w bilet MPK i paczkę zapałek…!

 12. Zróbmy referendum 😀

 13. Zagadnieniem zajmują się prawnicy z ratusza, czy jakaś prywatna kancelaria?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach