Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Od 1 stycznia 2022 wzrosną ceny przesyłek Poczty Polskiej

Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi modyfikacja „Cennika usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym”. Będzie to pierwsza od trzech lat korekta cenowa przesyłek listowych, wysyłanych do adresatów w Polsce. Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Poczta Polska tłumaczy zmianę cen przesyłek pocztowych rosnącymi z roku na rok kosztami pracy i transportu i zaznacza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty.

– Ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania pierwszej od trzech lat modyfikacji cen przesyłek krajowych. Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do maksymalnie 11%. Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o zaledwie 10 gr – wyjaśnia Poczta Polska.

Co warte jest podkreślenia, dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku.

– Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich. Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym oraz paczek pozostaną bez zmian – czytamy w komunikacie Poczty.

Pełna informacja o zmianie opłat znajduje się na stronie cennik.poczta-polska.pl, w placówkach pocztowych, a także pod numerem infolinii 801 333 444.

(fot. pixabay.com)

24 komentarze

  1. Dziadostwo i drożyzna, najlepiej z tego nie korzystać! Pocztówka wysłana z Zakopanego do Szwecji 'wyparowała’

    • Wiadomo jak paliwo podrożało to i transport jest droższy – bo paliwo podrożało 😉
      Jak to mówił Maliniak

    • To szukaj w Szwecji a nie w polsce

    • A skąd wiesz, że nie „wyparowała” w Szwecji?

    • gorzej z pismami do urzędów, ktore trzeba wysłać pocztą , z miejscowosci A do B – zaraz zacznie się opłacać wyjazd autobusem i dostarczenie osobiście. Przesadzają grubo z tymi cenami.

      • Może rachunki będą po podwyżce docierały na czas – ja rachunek za gaz wczoraj dostałem 10 dni po terminie zapłaty.

  2. Tak to jest jak niewątpliwie bohaterska (od wojny) Poczta Polska, straciła monopol na wykonywanie swoich usług.
    SMS’y i email’e zastąpiły telegramy i listy, do tego wszelkiego rodzaju komunikatory też robią swoje…
    Paczkami i innymi przesyłkami zajmuje sie wiele konkurencyjnych firm, więc wszystko co ta robiąca bokami firma może zrobić to dalej pogrążać się podwyżkami cen na swoje usługi.

  3. Jak wszystko

  4. Słaba jakość usług to delikatne określenie na tą organizację.

    • Dziadek ze Slamsowa

      Masz rację.. podam przykład:
      Często zamawiam jakieś towary w internecie… przesyłki wysłane przez Inpost, czy kurierem DHL, DPD potrafia dotrzeć na „jutro”, albo „po jutrze”, a nadane Poctą Polską wędrują sobie do mnie przez tydzień, a kurierem Poczty Polskiej mam je „już” w 4 dnia.
      List wrzucony do skrzynki pocztowej z opłatą i naklejką „PRIORYTET” dostarczany jes w dwa dni, ale drugi list wrzucony tego samego dnia, do tej samej skrzynki, ale z opłatą za zwykły, dostarczą ci za dwa tygodnie.
      Dorze, że dzięki konkurencji Poczty Polskiej, email’e, SMS’y i MMS’y docierają natychmiast.
      Opłaty też robię internetowo, a Poczta Polska „dostaje po rogach”, albo bardziej po polsku: „taki bolszy „cha” jak małego słonia trąba”..

      • Jeśli podajesz przykłady, to porównuj przesyłki jak należy. Próbujesz zrównać przesyłki kurierskie z listami. To co wysyłasz Pocztexem również dociera na kolejny dzień roboczy.

        • Dziadek ze Slamsowa

          Porównam po podwyżkach, jak znaczek na zwykły list ważący ok. 2-3 dkg będzie kosztował tyle
          co wysłanie np. 15 kilogramowej paczki przy pomocy kuriera np. z Inpostu.

  5. Podpis elektroniczny

    Jak poczta przespała swój czas to teraz takie skutki. Taka wielka organizacja , budynki mnóstwo ludzi , cała Polska w zasięgu , centra logistyczne. Pozostaje tylko sprzedaż kalendarzy kościelnych i przepisów siostry Marianny.

    • Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

      Mogą sobie jeszcze doliczyć roznoszenie reklam i pism sądowych

  6. Od trzech lat nie było podwyżki. Wszystko drożeje, usługi, paliwo, co się spodziewacie?

    • Dolicz też podwyżki dla kadry kierowniczej, bo dla np. roznosicieli (dawniej: listonoszy) raczej już nie

    • Akurat PP ma ogólnie cennik dość wysoko ustawiony. Podwyżki argumentują zmniejszonym zainteresowaniem przesyłkami listowymi a:
      – ostatnimi czasy już podnieśli cenę,
      – ograniczyli gabaryty przesyłek które się kwalifikują (jako listowe),
      – nie poprawili jakości usług (czas doręczenia, faktyczne dostarczenia zamiast samego awizowania, czas obsługi 'w okienku’),
      – narzucili nieuzasadniony haracz na przesyłki z zagranicy (w niektórych przypadkach opłata za elektroniczny wpis w skarbówce dotyczący nienaliczenia cła wyższa niż koszt międzynarodowego transportu i wartości produktu razem wzięte — mowa o paczkach z już opłaconym VAT)

      tak więc… przy odrobinie wysiłku mogli by to rozwiązać w sposób, który nie gwarantuje dalszego odpływu klientów

  7. Antoni Nacierewicz

    Czy to część Polskiego Ładu?

  8. Jak zawsze podwyżki cen usług są a dla pań z okienek i listonoszy podwyżek nie ma. Tylko kierownictwo i prezesi kasę mają a ty zapierdzielaj za najnizsza

  9. Tak narzekają że wszystko drożeje że muszą ukraińców zatrudniać bo polaków brak do pracy. Tak uważają zarzadzający
    Polak się nie nadaje a ukraińcowi trzeba zapłacić minimale wynagrodzenie bez względu na wielkość etatu.czy na 1/2 Czy na 1/4 to i tak trzeba całą minimalną pensię czyli 2800 zapłacić.

  10. Po co to w ogóle jeszcze istnieję…

Z kraju