Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowoczesny kocioł wodorowy – sprawdź, w jaki sposób pomoże Ci przestawić się na zieloną energię

Wodór to zielona energia w czystej formie. Od wielu lat potrafimy go pozyskiwać, a liczba zastosowań komercyjnych tego pierwiastka rośnie z roku na rok. Nie powinno więc dziwić, że właściciele firm coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy to dobry moment, by zainwestować w nowoczesny kocioł wodorowy. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy tej technologii!

Czy kocioł przemysłowy wodorowy to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Tak, zdecydowanie. Przejście na zieloną energię może nie tylko zapewnić Ci spore oszczędności, ale będzie też korzystne dla środowiska, czym możesz później pochwalić się np. w mediach społecznościowych Twojego przedsiębiorstwa – klienci z pewnością to docenią. 

Co stoi za sukcesem H2? Przede wszystkim to, że w procesie jego spalania nie powstaje dwutlenek węgla, a czysta woda. Profesjonalne firmy, jak BOSCH, oferują już nawet kotły wodorowe, które umożliwiają pełne, stuprocentowe wykorzystanie wodoru: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kociol-wodorowy/

Warto zwrócić też uwagę na to, że jest to pierwiastek, który można zastosować w urządzeniach wielopaliwowych, np. w palnikach wielopaliwowych, które służą do wytwarzania pary technologicznej.

Na rynku nie brakuje też urządzeń H2-ready, czyli takich, które są już w dużej mierze przygotowane do późniejszego przejścia na wodór – jednym z liderów w tym segmencie jest właśnie BOSCH. 

Dobry kocioł wodorowy – czyli jaki?

Wiesz już, że jest to rozwiązanie przyjazne planecie. Jest też dość prawdopodobne, że to właśnie wodór będzie w przyszłości jednym z kół zamachowych globalnej gospodarki. Już dziś powstają nie tylko kotły zasilane tym paliwem, ale i samochody – zarówno dostawcze, jak i osobowe. 

Pozostając w temacie ciepłownictwa, warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku kotła na H2, nie ma miejsca na kompromisy. Mimo tego, że można wskazać na szereg podobieństw pomiędzy konstrukcjami spalającymi gaz ziemny, to trzeba też zwrócić uwagę na to, że spalanie wodoru to proces o wiele bardziej złożony.

Oprócz wyzwań technologicznych bardzo ważną rolę odgrywa też bezpieczeństwo. To kluczowy powód, dla którego warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań takich jak kocioł UNIMAT UT-L, który jest w stanie wytwarzać do 5 megawatów ciepła w sposób zeroemisyjny. 

To także kocioł, który może pracować przy ciśnieniu do 16 bar, a jego konstrukcja jest zgodna z dyrektywą o urządzeniach gazowych. Wyróżnia go też możliwość ustanowienia niskich temperatur powrotu – do 50 stopni Celsjusza. Maszynę można doposażyć w monitoring i sterować nią w czasie rzeczywistym. 

Dlaczego już dziś warto zainwestować w rozwiązania wodorowe?

Przede wszystkim dlatego, że jest to technologia, która jest wdrażana przez liderów z wielu różnych segmentów rynku. W naszym kraju już dziś działają zaawansowane technologicznie firmy, które wyspecjalizowały się w:

  • separacji wodoru z gazu koksowniczego,
  • pozyskiwaniu szarego i „zielonego” wodoru na sprzedaż,
  • uzyskiwaniu wodoru z elektrolizy,
  • blendowaniu wodoru w gazociągach.

Środowiska akademickie również doceniły mnogość zastosowań, jaką daje ten pierwiastek. Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w ciągu zaledwie pięciu lat liczba publikacji naukowych o praktycznym wykorzystaniu H2 wzrosła o ponad 150%. 

W latach 2014-2019 polscy naukowcy zgłosili aż 79 patentów na komercyjne wykorzystanie wodoru, co stanowiło szósty najlepszy wynik w Europie: za Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Hiszpanią i Danią. Wszystko to przemawia za tym, by dać tej technologii szansę już dziś. A swoją przygodę z H2 warto rozpocząć od zakupu nowoczesnego kotła wodorowego od LOOS Kotłów Przemysłowych BOSCH.