Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe buspasy i zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniach. Miasto szykuje się do otwarcia dworca

Rozpoczęły się prace związane z wyznaczaniem kolejnych buspasów na terenie Lublina. Także na kilku skrzyżowaniach kierowcy będą poruszać się nieco inaczej, niż obecnie. Zmiany wprowadzane są w związku ze zbliżającym się otwarciem nowego dworca.

Budowa nowego dworca w Lublinie dobiegła końca. Obecnie prowadzone są odbiory zarówno obiektu, jak też infrastruktury drogowej, jaka powstała w pobliżu. Ze względu, iż po otwarciu dworca ruch w tej części miasta znacząco wzrośnie, Zarząd Transportu Miejskiego szykuje się do zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej. Z kolei Zarząd Dróg i Mostów przygotował już nową organizację ruchu, jaka będzie obowiązywała na okolicznych ulicach i skrzyżowaniach.

Zmiany mają na celu ułatwienie dojazdu do dworca oraz usprawnienie jego obsługi. Jak wyjaśnia Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, rozwiązania komunikacyjne, jakie zostaną wprowadzone na ulicach prowadzących do nowego obiektu, mają być przyjazne dla kierowców i pasażerów. Przede wszystkim jednak priorytet będą miały pojazdy komunikacji zbiorowej. Wszystko to ma zapewnić łatwiejsze i szybsze dotarcie do nowego dworca.

Wiadomo już, że na al. Unii Lubelskiej, od mostu na rzece Bystrzycy, wyznaczony zostanie buspas. Będzie on prowadził przez ul. Lubelskiego Lipca ’80 aż do zjazdu na teren Targów Lublin, na nową łącznicę jaką zbudowano w kierunku dworca. W przeciwną stronę buspas zacznie się od skrzyżowania z ulicami Muzyczną i Stadionową. Kolejne buspasy powstaną na al. Piłsudskiego od pl. Bychawskiego do skrzyżowania z ul. Dolną Panny Marii. W kierunku pl. Bychawskiego buspas będzie przerwany na skrzyżowaniu z Al. Zygmuntowskimi, gdzie jest tylko jeden pas jezdni i nie ma możliwości go wyznaczenia. Łącznie na terenie miasta przybędzie ok. 3,6 km pasów jezdni przeznaczonych dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Aby uniknąć korków na skrzyżowaniach, na rondzie przy Gali kierowcy jadący od strony zamku z zewnętrznego pasa do skrętu w lewo będą mieli możliwość jazdy na wprost w kierunku ul. Lubelskiego Lipca ’80. Zmiana nastąpi także na pl. Bychawskim. Tam dla jadących od pl. Bychawskiego z obecnego pasa do jazdy w stronę al. Piłsudskiego przewidziano skręt w lewo w ul. Lubelskiego Lipca ’80. Dla jadących ul. Lubelskiego Lipca ’80 z kierunku od ul. Muzycznej, przed skrzyżowaniem z pl. Bychawskim buspas zaprojektowano przez zewnętrzny pas do skrętu w prawo. Do tych zmian dostosowane będą także programy pracy sygnalizacji świetlnych na tych skrzyżowaniach. Zmiany obejmą także ul. Kunickiego, gdzie dla jadących w kierunku pl. Bychawskiego dopuszczona będzie możliwość skrętu w lewo, w ul. Pocztową.

Co ważne, zmiany w organizacji ruchu zaczną obowiązywać jeszcze przed otwarciem dworca, a dokładnie już niebawem. Drogowcy już zaczęli je wprowadzać, a całość ma być gotowa w drugiej połowie listopada.

Nowe buspasy i zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniach. Miasto szykuje się do otwarcia dworca

fot. lublin112.pl

25 komentarzy

 1. No ciekawe czy „poprawią” na siłę tak jak na Jana Pawła kiedyś…

 2. Jak upłynnić ruch w mieście? Odebrać kierowcom jeden pas ruchu żeby się bardziej tłoczyli na pozostałych. Brawo! To jest prawdziwy ekosocjalism.

  • Większość wypowiadających się to czereśniaki z pobliskich wiosek i łoni muszom pod samom pracem, markiet dojechać a nawet jak by było można to i do śrotka markietu.

 3. A kiedy poprawią most na Bystrzycy, bo niedługo się zawali i wtedy będzie usprawniony ruch.

  • A co chcieli byście żeby komunikacja miejska stała w korkach a paniska w swoich furach cisnęli gaz do dechy?

 4. I tak się już trudno jeździ po Lublinie właśnie przez buspasy które zawężają drogi to jeszcze kolejne…. Teraz Lublinianie dogonią Warszawkę jeśli chodzi o stanie w korkach i płynność ruchu….
  Pogratulować polityki komunikacyjnej miasta… Takie rzeczy nie tylko w Erze ale i w Lublinie… Miasto inspiracji… i cudów komunikacyjnych

 5. Bardzo dobrze. Komunikacja miejska powinna mieć pierwszeństwo przed hrabiostwem, które wozi powietrze zamiast pasażerów

 6. adaś miauczyński

  Miasto powinno idąc za przykładem Krakowa wyeliminować stare blachosmrody wprowadzając zakaz wjazdu dla pojazdów ze starymi silnikami.Od razu zrobiłoby się luźniej na ulicach.

 7. A widział ktoś by jakiś kierowca był zatrzymany za jazdę buspasem? Mi pasują bo mam luźniej i tak po nich zasuwam swoim diezlem.

Dodaj komentarz