Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niepozorne objawy, które mogą świadczyć o niedoborze magnezu – co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu, to powszechny problem, który dotyczy bardzo wielu Polaków. Zbyt niski poziom tego cennego pierwiastka stanowi konsekwencję diety składającej się z posiłków wysoko przetworzonych oraz stresującego trybu życia. Sprawdź, czy Ty także znajdujesz się w grupie osób zagrożonych niedoborem magnezu.

Przynosi ulgę w bólu i dodaje energii – wielokierunkowe działanie magnezu

Magnez okazuje się niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów i narządów znajdujących się w ludzkim organizmie. To on przyczynia się do zdrowego trawienia, prawidłowej pracy nerek, tarczycy oraz dróg oddechowych. Magnez wraz z innymi minerałami i witaminami stanowi budulec zębów oraz kości, a jego odpowiednie stężenie minimalizuje ryzyko rozwoju osteoporozy. Ten dobroczynny pierwiastek wykazuje bardzo dużo cennych właściwości:

  • Łagodzi bóle mięśni,
  • Pozytywnie wpływa na jakość snu,
  • Wspomaga trawienie,
  • Reguluje poziom, sodu, wapnia i potasu,
  • Stanowi wsparcie dla układu krwionośnego.

Najwięcej magnezu magazynuje ludzkie serce, a dokładniej jego lewa komora. Ten pierwiastek przyczynia się do utrzymywania prawidłowego ciśnienia krwi, co zmniejsza ryzyko występowania niebezpiecznych dolegliwości związanych z nadciśnieniem. 

To nie zmęczenie! Czym charakteryzuje się niedobór magnezu?

Niedobór magnezu przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów, a gdy pojawią się pierwsze symptomy, to często zupełnie je ignorujemy ze względu na ich mało uciążliwy charakter. Najpopularniejsze sygnały wysyłane przez organizm zmagający się z hipomagnezemią, to:

  • Zmęczenie,
  • Problemy z zasypianiem,
  • Rozdrażnienie,
  • Skurcze mięśni,
  • Drganie powiek,
  • Kołatanie serca.

Długotrwały i poważny niedobór tego pierwiastka sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym groźnych nowotworów. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć objawów mogących świadczyć o niskim poziomie minerałów i witamin. Warto profilaktycznie przyjmować bezpieczne suplementy diety – do takich należą na przykład preparaty marki Formeds.

Nie masz czasu na odpoczynek? Koniecznie zbadaj poziom magnezu!

Niedobór magnezu dotyka przede wszystkim osoby zabiegane, które rzadko znajdują chwilę, aby wypocząć i się odstresować. Hipomagnezemia jest diagnozowania głównie u ludzi pracujących fizycznie lub kobiet i mężczyzn zajmujących stresujące stanowiska. To dolegliwość charakterystyczna dla osób, które piją mało wody albo przestrzegają restrykcyjnej diety odchudzającej. Niedobór może dotykać panie w okresie menopauzy, a także uczniów, którzy nie radzą sobie z natłokiem obowiązków. Każdy, kto bierze na swoje barki zbyt dużo, powinien profilaktycznie zbadać poziom magnezu oraz sięgnąć po odpowiedni suplement będący najlepszym wsparciem codziennej diety: https://mybionic.pl/formeds-bicaps-mag-b6-magnez-z-witamina-b6.

Dieta bogata w magnez – wybieraj zróżnicowany jadłospis

Spożywanie zróżnicowanych i nieprzetworzonych posiłków z reguły wystarczy, aby nasz organizm otrzymał niezbędną dawkę magnezu. Osoby, które chcą dostarczać sobie jak najwięcej cennych minerałów, powinny regularnie sięgać po warzywa, a szczególnie szpinak, fasolę, buraki, ziemniaki, brukselkę i brokuły. Miłośnicy słodkich przekąsek mogą dodać do swojej diety również banany. Dobrym uzupełnieniem zbilansowanych posiłków będą migdały, orzechy nerkowca i pestki dyni.