Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

W lasach występuje ekstremalne zagrożenie. Jak tak dalej pójdzie, wprowadzony zostanie zakaz wstępu

Leśnicy wskazują, że niewiele już brakuje, aby wprowadzony został zakaz wstępu do lasu. Na razie odwiedzając tereny leśne należy zachować szczególną ostrożność.

Kolejne dni z wysoką temperaturą i brakiem opadów sprawiły, że wilgotność ściółki w lasach naszego regionu spadła już poniżej 8 proc. Jeszcze gorzej jest w dużych kompleksach leśnych Lubelszczyzny. W Lasach Janowskich jest to 7 proc. a w Lasach Włodawskich 5 proc. A to, jak zaznaczają leśnicy, już ekstremalne wartości.

W takich warunkach wystarczy dosłownie iskra aby po chwili płonął cały las. Nawet wyrzucenie niedopałka przez okno przejeżdżającego przez las auta doprowadza do pojawienia się ognia. Las może nawet zapalić się od rozgrzanych elementów podwozia samochodu.

Tylko wczoraj w całym kraju jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadziły działania przy 174 pożarach lasów. Od początku roku wybuchło już blisko 2 tys. pożarów lasów. To ponad dwukrotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Praktycznie na całym obszarze Polski wprowadzono trzeci, najwyższy stropień zagrożenia pożarowego.

– Zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło poziom alarmowy, a ekstremalne warunki pogodowe tylko pogłębiają ten stan. Przy utrzymującej się przez co najmniej pięć kolejnych dni wilgotności ściółki leśnej poniżej 10 proc. nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu – wskazują przedstawiciele Lasów Państwowych.

Jak nam przekazano, na razie w naszym regionie żadne leśnictwo nie zdecydowało się jeszcze na ten krok. Jednak jeżeli sytuacja taka utrzyma się dłużej, nie jest wykluczone, że zapadną odpowiednie decyzje.

W lasach występuje ekstremalne zagrożenie. Jak tak dalej pójdzie, wprowadzony zostanie zakaz wstępu

5 komentarzy

  1. korona czy co xD

  2. No cóż ten co pisał ten art to chyba jakiś młodzik nie pamiętający koniec lat 90 kiedy to było od kwietnia do lipca koszmarnie sucho

  3. Rządy tfuska

  4. U mnie pisiory postąpiły prewencyjnie i w ostatnich latach wycięli prawie całe lasy więc obawy nie ma. Piach co najwyżej w buty wchodzi.

    • W tefauenie tych bzdur się noglądałeś las photo się sądzi żeby pozyskiwać drewno tępaku.

Dodaj komentarz