690 680 960

Nie tylko w Kazimierzu Dolnym strażacy leją wodą w śmigus – dyngus (zdjęcia)

Mieszkańców Bełżyc, którzy wychodzili po mszy z kościoła, strażacy przywitali strumieniami wody. W ten sposób kultywują tradycję śmigusa-dyngusa.

Od lat najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus w Polsce odbywa się w Kazimierzu Dolnym. W samo południe na rynek wjeżdżają na sygnale dwa wozy strażackie, z których to strażacy polewają za pomocą działek wodnych dachy budynków a przy okazji wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby. Wydarzenie to każdego roku gromadzi tłumy turystów i mieszkańców.

Kultywowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej widowiskowa tradycja, sięga początku XX wieku. Jednostka powstała w 1906 roku a strażacy, by uzyskać środki na zakup sprzętu, chodzili z wiadrami i polewali dachy domów, by zapewnić ludziom szczęście a same budynki ochronić przed pożarem. Ponieważ pomysł ten się przyjął a po latach stał się coroczną tradycją, jest kultywowany do dzisiaj.

Nie inaczej było również i w tym roku, kiedy to pomimo niesprzyjającej pogody setki osób oczekiwało na przyjazd strażaków. Jednak nie tylko strażacy z Kazimierza Dolnego zagwarantowali mieszkańcom mokry powrót do domów. W Bełżycach druhowie z OSP oczekiwali przed kościołem na zakończenie mszy świętej. Kiedy wierni wychodzili na zewnątrz w ich kierunku polały się strumienie wody.

(fot. Konrad Kliczka)

11 komentarzy

 1. Tak wlasnie jest w Belzycach juz od kilku lat.

 2. A nie widzę motorynki

 3. Prymitywna, chuligańska „tradycja” na szczęście już wymiera i można normalnie pospacerować bez obaw, że jakiś niedorozwój cię obleje.

 4. OSP.Jabłonna co rok organizuje mieszkańcom takie atrakcje i nikt nie mówi że to głupie.

 5. Rewor, Ty jesteś jakiś ułomny?! I nie dorozwiniety. Wody się boisz???!!! To pewnie śmierdziel z ciebie.To jest tradycja, żałosny du. Pku

 6. jaki przekaz i cel ma taka akcja? Głupota ludzka nie zna granic, są takie miejsca , gdzie ludzie mają problemy z dostępem do dobrej jakości wody, a tu wylewa się duże ilości żeby pokazać swoją głupotę, ciekawe kto to finansuje?

  • To niech się wezmą do roboty i wykopią sobie studnie…. A wogole to jestes „guuupia”, bo korzystasz z internetu, a gdzieś tam na swiecie nie mają…

  • Podpal sobie chałupę a wtedy nie będziesz biadoliła, że straż marnuje wodę.

 7. Wojewódzki Prezes

  wiele Jednostek OSP kultywuję tradycję śmingusa. Czemu ma służyć ten artykuł ??????
  No cuż Bełżyccy celebryci OSP

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!