Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nie tylko w Kazimierzu Dolnym strażacy leją wodą w śmigus – dyngus (zdjęcia)

Mieszkańców Bełżyc, którzy wychodzili po mszy z kościoła, strażacy przywitali strumieniami wody. W ten sposób kultywują tradycję śmigusa-dyngusa.

Od lat najbardziej widowiskowy śmigus – dyngus w Polsce odbywa się w Kazimierzu Dolnym. W samo południe na rynek wjeżdżają na sygnale dwa wozy strażackie, z których to strażacy polewają za pomocą działek wodnych dachy budynków a przy okazji wszystkie znajdujące się w pobliżu osoby. Wydarzenie to każdego roku gromadzi tłumy turystów i mieszkańców.

Kultywowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej widowiskowa tradycja, sięga początku XX wieku. Jednostka powstała w 1906 roku a strażacy, by uzyskać środki na zakup sprzętu, chodzili z wiadrami i polewali dachy domów, by zapewnić ludziom szczęście a same budynki ochronić przed pożarem. Ponieważ pomysł ten się przyjął a po latach stał się coroczną tradycją, jest kultywowany do dzisiaj.

Nie inaczej było również i w tym roku, kiedy to pomimo niesprzyjającej pogody setki osób oczekiwało na przyjazd strażaków. Jednak nie tylko strażacy z Kazimierza Dolnego zagwarantowali mieszkańcom mokry powrót do domów. W Bełżycach druhowie z OSP oczekiwali przed kościołem na zakończenie mszy świętej. Kiedy wierni wychodzili na zewnątrz w ich kierunku polały się strumienie wody.

(fot. Konrad Kliczka)

Autor: redakcja

11 komentarzy

 1. Tak wlasnie jest w Belzycach juz od kilku lat.

 2. A nie widzę motorynki

 3. Prymitywna, chuligańska „tradycja” na szczęście już wymiera i można normalnie pospacerować bez obaw, że jakiś niedorozwój cię obleje.

 4. OSP.Jabłonna co rok organizuje mieszkańcom takie atrakcje i nikt nie mówi że to głupie.

 5. Rewor, Ty jesteś jakiś ułomny?! I nie dorozwiniety. Wody się boisz???!!! To pewnie śmierdziel z ciebie.To jest tradycja, żałosny du. Pku

 6. jaki przekaz i cel ma taka akcja? Głupota ludzka nie zna granic, są takie miejsca , gdzie ludzie mają problemy z dostępem do dobrej jakości wody, a tu wylewa się duże ilości żeby pokazać swoją głupotę, ciekawe kto to finansuje?

  • To niech się wezmą do roboty i wykopią sobie studnie…. A wogole to jestes „guuupia”, bo korzystasz z internetu, a gdzieś tam na swiecie nie mają…

  • Podpal sobie chałupę a wtedy nie będziesz biadoliła, że straż marnuje wodę.

 7. Wojewódzki Prezes

  wiele Jednostek OSP kultywuję tradycję śmingusa. Czemu ma służyć ten artykuł ??????
  No cuż Bełżyccy celebryci OSP