Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przed nami siarczysty mróz. Termometry pokażą poniżej -20 °C

Po śnieżnej dobie czeka nas znaczny spadek temperatury i rozpogodzenia. Oprócz tego ciśnienie zacznie szybko rosnąć i w ciągu 48 godzin zmieni się o blisko 40 hPa.

Znad Litwy oraz Białorusi stopniowo zaczyna napływać arktyczna masa powietrza. W dniu jutrzejszym centrum aktywnego ośrodka niżowego „AXEL” znajdzie się nad Europą Wschodnią. Natomiast od zachodu w kierunku naszego kraju rozbudowywać będzie się wyraźnie podwyższony obszar wysokiego ciśnienia, co otworzy drogę do napływu mocno wychłodzonego powietrza.

Na terenie województwa lubelskiego ciśnienie zacznie szybko rosnąć i w ciągu 48 godzin wzrośnie o blisko 40 hPa. Szczególnie silne spadki temperatury prognozowane są na końcówkę tygodnia. Nie można wykluczyć nawet kilku przypadków poniżej -20 °C w ciągu najbliższych dni. Znacznie cieplej może zrobić się w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Tak silne spadki temperatury mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jutro termometry w ciągu dnia pokażą od -10 °C do -7 °C. Prognozowana jest coraz większa liczba rozpogodzeń, co sprzyjać będzie jeszcze większym spadkom temperatury, w szczególności w nocy z czwartku na piątek. Silny wiatr z północy potęgować będzie odczucie chłodu. W nocy z czwartku na piątek na termometrach zobaczymy nawet do -19/-17 °C. W piątek nie powinno już padać. Największe spadki temperatury będą w nocy z piątku na sobotę, od -20 °C do -17 °C. Lokalnie niewykluczone są jeszcze silniejsze spadki temperatury nawet do -24 °C. W sobotę i niedzielę należy spodziewać się rozpogodzeń, a co za tym idzie weekend zapowiada się dosyć mroźnie.

Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka.

Przy mroźnej aurze wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Ale nie tylko. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Więcej informacji pogodowych tutaj – kliknij!

2017-01-04 19:02:03
(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Już oczyma wyobraźni widzę rozkopane trawniki i chodniki w poszukiwaniu popękanych rur od wody.

  2. Stu dwunasty niedorzecznik

    Mój telefon na widok śpiącego pijusa traci zasięg – o czym uprzejmie informuję.
    Tak ma, bez względu czy pijany śpi na torach, w poprzek jezdni, czy pod ławką na przystanku.
    Każdemu sie może przytrafić.

  3. Twój telefon traci zasięg a Ty tracisz człowieczeństwo. Gorzej jak u wszystkich obywateli brak zasięgu , A Ty gdzieś na śliskim wyku…wisz głową do nieprzytomności.