Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi załamanie pogody. Lokalnie spadnie kilkanaście centymetrów śniegu

Nad region nadciąga załamanie pogody związane z wędrówką stosunkowo płytkiego układu niskiego ciśnienia, który powstanie na froncie polarnym przebiegającym od północnego Atlantyku aż po Rosję. W województwie lubelskim lokalnie może spaść kilkanaście centymetrów śniegu.

Załamanie pogody przyniesie zarówno obfite opady śniegu, jak i też nasilający się wiatr z kierunku wschodniego, następnie północnego, który przyczyni się licznych zawiei i zamieci śnieżnych. Warunki na drogach będą niesprzyjające dla kierowców. Po ustaniu opadów chwyci silny mróz, miejscami na termometrach podczas najbliższego weekendu zobaczymy nawet -15°C. Nasz region dostanie się pod wpływ tego niżu barycznego w piątek po południu, ale opady śniegu o dużo niższym natężeniu możliwe są już dużo wcześniej, bo jutro nad ranem na sporym obszarze województwa lubelskiego.

Wzrośnie również prędkość wiatru, która z biegiem czasu będzie systematycznie wzrastać. Temperatura powietrza będzie spadać, natomiast odczuwalna może być dużo niższa, nawet o kilka stopni. Apogeum silnego wiatru i obfitych opadów spodziewane jest w piątek po południu oraz w nocy z piątku na sobotę.

Nagłe załamanie pogody w piątek na obszarze wschodniej Polski może spowodować duże utrudnienia w ruchu drogowym. Na drogach i chodnikach zrobi się bardzo ślisko, a najgorsze w tym wszystkim mogą być zawieje i zamiecie śnieżne. Prędkość stała wiatru wyniesie około 25 km/h, natomiast w porywach do 65 km/h.

Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem umiarkowanych oraz intensywnych opadów śniegu połączonych z wiatrem. Temperatura systematycznie ma spadać ze względu na napływ coraz chłodniejszego powietrza o cechach arktycznych. Spodziewamy się wartości na termometrach od -9°C do -6°C. Według najnowszych prognoz modeli pogodowych w ciągu kilku godzin spadnie od 5 cm do nawet 17 cm. Taka wysokość pokrywy śnieżnej jest spodziewana na przeważającym obszarze regionu.

Sobota przyniesie niewielką poprawę pogody, ale nie na długo. Będzie wyjątkowo mroźno, jak na drugą połowę marca. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od -7°C do -4°C.

Weekend minie pod znakiem mroźnej aury. Szczególnie zimna może być noc z soboty na niedzielę, gdy termometry wskażą nawet od -15°C do -12°C. Podobnie może być z niedzieli na poniedziałek.

Początek nadchodzącego tygodnia minie pod znakiem zimowej aury. Na ocieplenie, chociaż niezbyt silne mamy szanse w drugiej połowie tygodnia. Za dnia być może pojawią się dodatnie wartości temperatury, natomiast nocami nadal będziemy musieli liczyć się z przymrozkami.

BIEŻĄCE PROGNOZY POGODY I POŁOŻENIE OPADÓW MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

2018-03-15 17:38:42
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Nie wierzę w dobre intencje końcówki tej zimy. Po prostu nie wierzę.

  2. A niech se tam popada. Nie po to wywaliłem kasę na odśnieżarkę, żeby mi rdzewaiała ieużywana, a po za tym blacharze samochodowi, lakiernicy to też ludzie swoje żniwa muszą mieć.
    O grabarzach, czy liczącym na cołaski „duszpasterzach”, nawet nie wspomnę.

  3. To wina bimmera jeździ szybko i wytwarza tornado .Raz ciepło z Afryki raz z Rosji i to wszystko komuluje się nad naszym regionem.

    • Bimmer twierdzi, ze wytwarza smród, który inni wąchają. Czyżby jadł dużo grochu?

Wiadomości z info112