Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Na Placu Teatralnym pojawiła się wystawa plenerowa „Z miłości do Polski” – Armia Krajowa” (zdjęcia)

Od kilku dni na Placu Teatralnym w Lublinie można oglądać wystawę plenerową „Z miłości do Polski” – Armia Krajowa”. Będzie ona tam obecna do połowy marca tego roku.

Kilka dni temu na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „Z miłości do Polski” – Armia Krajowa”, którego dokonał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Robert Derewenda.

Wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Pierwsze otwarcie wystawy, składającej się z 87 plansz, odbyło się 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie. Do marca 2023 r. ekspozycja odwiedzi także inne duże ośrodki miejskie: Kielce, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok i Olsztyn, w których będzie można ją zobaczyć w miejscach ogólnodostępnych dla zwiedzających. Ekspozycja o Armii Krajowej będzie na Placu Teatralnym do połowy marca.

(fot. lublin112.pl)

Autor: redakcja

24 komentarze

 1. Plac w centrum miasta bez parkujących na nim samochodów? To nie może być Lublin.

  • Plac Zamkowy – parking.
   Plac Katedralny – parking.
   Stare Miasto – ulico-parking
   Tereny dookoła Areny Lublin – parking
   Plac Teatralny – ?

 2. Brak kolorystyki niebiesko-żółtej. Powinna być jak pod Arkadami Kubickiego przedwczoraj.

 3. No świetny dobór zdjęć i obrazów w przestrzeni pubicznej. Pragnę tylko wspomnieć, że przesztrzeń publiczna jest wykorzystywana również przez małe dzieci m.in w wieku przedszkolnym ,więc nie wiem naprawdę w jakim celu pokazywane są zdjęcia trupów, trzymania kogoś na muszce na celowniku, bądź wybuchy lub sceny walk.
  Rozumiem, że to chodzi o obdarcie dzieci z ich niewinności. Jak ja mam uczyć kilkulatka, lub kilkulatkę, że ludzie nie są źli. Co to jest do cholery? To ja ograniczam dzieciom bajki które są straszne i agresywne, nie oglądam przy nich serwisów informacyjnych i to wszystko ma być niweczone przez taką wystawę.
  Ktoś naprawdę ma wrażliwość typowego BETONU mentalnego identycznego jak u ruskich….
  Jako dorośli powinniśmy chronić najmłodszych przed agresywnymi obrazami nie przygotowanymi do ich wieku!!!
  To są dzieci! A wychowanie w duchu patriotyzmu powinno inaczej wyglądać.
  Czy lublin112 może poprosić miasto o komentarz w tej sprawie. No kurde nie mam tam ludzi, którzy mają małe dzieci?

  • Nie wiesz w jakim celu pokazywane są zdjęcia trupów, trzymania kogoś na muszce na celowniku, bądź wybuchy lub sceny walk ?
   Oczywiście, że w celach edukacyjnych !
   Z tego samego powodu na logo jedynie słusznej firmy, montuje się ludzkie zwłoki, ale do tego wszyscy, łącznie z dziećmi przywykliśmy i nikogo to nie szokuje, mimo że w którą stronę by nie popatrzeć. to Żyd na krzyżu..

 4. … ,,przestrzeń publiczna jest wykorzystywana również przez małe dzieci m.in. w wieku przedszkolnym, więc nie wiem naprawdę w jakim celu …” – organizowane są ,,parady równości”, chęć organizowania w przedszkolach ,,edukacji seksualnych”, itp. Tak ma wyglądać lewacki patriotyzm?

 5. W punkt miało być.

 6. Ale żeby tak bezczelnie na przeciwko siedziby KC PZPR.

 7. As ,ty masz małe potrzeby ,aby komentarze mściwe pisać to ci starczy głodowy ochłap od sekty.

 8. -” Kraj wspanialy , tylko ludzie [***] . ” ?