Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum w Kozłówce szykuje się na wielki remont. Będzie dużo zmian

W środę przedstawione zostały plany Muzeum w Kozłówce na ten rok. Oprócz wystaw związanych z rocznicami, w obiekcie rozpoczną się prace remontowe.

Zbliża się początek tegorocznego sezonu turystycznego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jak zapewniają władze obiektu, 2018 rok będzie stał pod znakiem wspaniałych wystaw oraz wielu imprez plenerowych. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, od połowy czerwca czynna będzie wystawa „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą”. Jej głównym celem będzie zaprezentowanie i jednocześnie przypomnienie współczesnym aktywnego zaangażowania się, szczególnie ziemiaństwa, w działania patriotyczne i niepodległościowe w XX wieku. Przedstawione zostaną biografie wybranych osób z ziemi lubelskiej, którzy włączyli się aktywnie w działalność patriotyczną, zarówno przez walkę zbrojną, jak również w przestrzeni cywilnej, na polu polityki, gospodarki, czy działalności edukacyjnej i społecznej.

Muzeum włączy się też w lokalne obchody jubileuszowe, ściśle związane z pomnikiem, stojącym w lesie, w pobliżu kozłowieckiego parku, na którym Jadwiga i Aleksander Zamoyscy w roku 1928 umieścili jubileuszową tablicę. Natomiast przed majowym weekendem udostępniona zostanie wystawa „Cień czasu” poświęcona słonecznikom – zegarom słonecznym. Oczywiście nie zabraknie stałych wydarzeń. Będzie dzień bezpłatnego zwiedzania Kozłówki, Noc Muzeów, Mundurowa Majówka, Dni Kultury Łowieckiej, Sportowa Kozłówka, Narodowe Czytanie i Dzień Otwarty.

Budynki zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce czeka też duża przebudowa, która rozpocznie się w tym roku. Chodzi o dwie oficyny, stajnię i teatralnię, które zostaną też zaadaptowane na cele kulturowe i turystyczne. Celem projektu jest zachowanie i ochrona przed degradacją materialnego dziedzictwa kulturowego obiektów oraz zakończenie, trwającego blisko 40 lat, procesu rewaloryzacji zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Kozłówce – siedziby Muzeum oraz zwiększenie przestrzeni kulturowej dla turystów i zwiedzających.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace remontowe i konserwatorskie, które umożliwią przystosowanie obiektów do pełnienia funkcji kulturowo-edukacyjnych. Zakupiony zostanie sprzęt i wyposażenie, powstaną nowe wystawy stałe, strefa obsługi klienta, kawiarnia, sklepik, atelier pracy twórczej. Nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej wyniesie ponad 2 000 m 2 . Wdrożony też zostanie specjalny program kulturalno-edukacyjny nawiązujący do dawnej kultury ziemiańskiej, przywołujący wartości obecne w środowisku ziemian i arystokracji. Z drugiej strony, pokazane zostaną w nowej przestrzeni i w nowej formie zbiory sztuki z lat 1949–1955, z okresu panującego wówczas w Polsce stalinizmu. Prace mają potrwać do końca 2020 roku.

61

62

63
(fot. nadesłane)
2018-03-14 16:48:29

2 komentarze

  1. To wszystko przez Karola. Zostawil Jagode i cala Kozlowka do remontu.

  2. a KIEDY SIĘ DOSZYKUJE REMONT BALLADYNY ?

Z kraju

Sport