690 680 960

Modelarze z całego kraju po raz kolejny spotkają się w Dęblinie

Setki modeli będzie można podziwiać w dniach 9-10 listopada na terenie Muzeum Sił Powietrznych Dęblinie, gdzie zaplanowano Ogólnopolski Mityng Modelarski. Miłośnicy modeli wciąż mogą zgłaszać chęć swojego udziału w wydarzeniu.

W przyszły weekend na terenie Muzeum Sił Powietrznych Dęblinie odbędzie się II już edycja Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego. Wydarzenie ma charakter konkursu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni oraz zrzeszeni z terenu całej Polski. Zamierzeniem organizatorów jest nagrodzenie i prezentacja plastikowych modeli redukcyjnych, integracja środowiska pasjonatów lotnictwa oraz promocja modelarstwa jako hobby łączącego pokolenia. Wydarzenie jest również okazją do promocji tradycji Sił Powietrznych i dziejów polskiego lotnictwa w jubileuszowym roku Stulecia Polsko – Amerykańskiej Współpracy Lotniczej.

Zawodnicy będą startować w trzech grupach wiekowych: młodzik, junior i senior, oraz w ok. 30 klasach startowych. Dla uczestników przewidziane są nie tylko nagrody, ale i dodatkowe atrakcje: m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum z przewodnikami, zwiedzanie słynnej Szkoły Orląt, wystawy klubowe, warsztaty modelarskie i giełda. Wspólnie z modelarzami zaplanowano również zaprezentować wybrane statki powietrzne na wystawie stałej w Muzeum Sił Powietrznych 4 grudnia 2019 roku. Dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje w tym: możliwość zwiedzania obiektów na co dzień niedostępnych, m.in. cytadeli dęblińskiej twierdzy, domku pilota na lotnisku wojskowym w Dęblinie, samolotów stacjonujących w 41. bazie, w tym najnowszego samolotu szkoleniowego: M-346 Master „Bielik”.

Wystawa i konkurs odbędą się w hangarze Muzeum wśród samolotów i zabytkowych silników. Zobaczyć będzie można m.in. silniki lotnicze – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, MiG-29 czy Su – 7, oraz odrestaurowane samoloty: AN-2 , JAK-18, PZL 130 Orlik. Na wystawie głównej czekać będzie również ponad 70 statków powietrznych, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2.

Podczas pierwszej edycji Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego, która odbyła się w roku 2018, podczas pierwszej edycji konkursu, 56 modelarzy zaprezentowało 259 redukcyjnych modeli konkursowych oraz 215 pozakonkursowych. Przez dwa dni wystawę imprezę odwiedziło ponad 200 widzów, którzy z uwagą i nieukrywanym zachwytem oglądali modele samolotów, śmigłowców, okrętów, samochodów i motocykli. Ponad 200 modeli prezentowano później na ekspozycji czasowej pt. „100 modeli na 100-lecie polskiego lotnictwa”. Organizatorami imprezy są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Redakcja Magazynu Super Model oraz Kagero Publishing.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

6 komentarzy

 1. Czemu na stronie gł. jest napisane Ryki?

  • Ponieważ tematy są podzielone wg. powiatów. A Dęblin to powiat rycki.

   • Dowód na bezsens podziałów stricte administracyjnych.
    Ryki to miasto liczące poniżej 10 tysięcy mieszkańców.
    Dęblin ma ponad 16 tysięcy.

 2. Ryki powiatem – jedna ulica Dęblin ma swoją chistorie i jedno z najlepszych lotnisk w Europie a nazwa Ryk wywodzi się od muczenia krów … Tyle

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas