Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Mnóstwo letnich atrakcji z przewodnikami turystycznymi w Lublinie

Sezon letni w Lublinie po raz kolejny będzie bogaty w atrakcje dla mieszkańców i turystów chcących lepiej poznać miasto. 1 czerwca rozpocznie się kolejna edycja programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cyklu spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem. Na wspólne zwiedzanie Lublina zaprasza Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin.

„Poznaj Lublin z Przewodnikiem” podczas spaceru po mieście!

„Poznaj Lublin z Przewodnikiem” to seria spacerów z przewodnikami miejskimi zapoczątkowana w lutym 2022 roku. Poprzednie edycje programu cieszyły się dużym zainteresowaniem – od początku w wycieczkach udział wzięło łącznie już ponad niemal 3000 osób. Nowy harmonogram spacerów obejmuje cztery miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

W czerwcu wycieczki odbywać się będą w każdą sobotę o 13.00, w lipcu i sierpniu w czwartki i piątki o 17.00 oraz w soboty i niedziele o 13.00, a we wrześniu znów w soboty o 13.00. Podczas festiwali takich jak Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów, Lubliner Festival czy Re:tradycja spacery będą startować codziennie.

W programie jak zwykle znalazły się wycieczki szlakiem popularnych zabytków i legend, spacery dedykowane rodzinom z dziećmi, a także wycieczki tematyczne, podczas których można będzie dowiedzieć się więcej m.in. o wielokulturowej historii miasta, systemach prawnych Trybunału Koronnego czy życiu i pracy dawnych rzemieślników.

Oprócz spacerów w języku polskim w harmonogramie tradycyjnie znalazły się również wycieczki w języku angielskim przygotowane z myślą o turystach, którzy licznie odwiedzają Lublin, a także cudzoziemcach zamieszkujących nasze miasto, które odbywać się będą w wybrane soboty. Bilety na zwiedzanie (w cenie 30 zł za spacer w języku polskim lub 50 zł za spacer w języku angielskim) kupić można w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online. Każda wycieczka trwa od półtorej do dwóch godzin. Wszystkie informacje na temat programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” dostępne są na stronie przewodnik.lublininfo.com.

„Poznaj Lublin” z pokładu zabytkowego pojazdu!

Linia „Poznaj Lublin” powróci już 6 lipca. W tym roku wakacyjne przejazdy obsługiwać będą dwa zabytkowe autobusy i jeden zabytkowy trolejbus: dobrze znany lublinianom Gutek, czyli Jelcz 272 Mex, Ikarus 280.26 oraz trolejbus Ziutek, czyli ZIU 9UP. Przejazdy odbywać się będą dwukrotnie w każdą sobotę wakacji (od 6 lipca do 31 sierpnia) o 15.00 oraz 16.00, a każda przejażdżka potrwa ok. godziny. Zakup biletu na przejazd jest równoznaczny z rezerwacją miejsca siedzącego, w związku z czym liczba biletów jest ograniczona.

W przypadku przejazdów Gutkiem do 29 miejsc, Ikarusem 280.26 do 35 miejsc, a trolejbusem Ziutkiem do 24 miejsc. Zwiedzając Lublin z pokładu zabytkowego pojazdu, będzie można zobaczyć wiele zabytków oraz ważnych historycznie miejsc. Podczas każdego przejazdu pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który podzieli się z nimi ciekawymi historiami o Lublinie i mijanych obiektach. Bilety w cenie 30 zł można będzie kupić od 1 czerwca w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online na stronie przewodnik.lublininfo.com. W tych miejscach można również znaleźć informację, w jakim terminie kursuje dany pojazd i kto będzie przewodnikiem. 

Jak w roku ubiegłym, linia „Poznaj Lublin” to wspólny projekt Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin.

POZNAJ LUBLIN HARMONOGRAM CZERWIEC-WRZESIEŃ 2024

Poznaj Lublin z zabytkowym autobusem

Mnóstwo letnich atrakcji z przewodnikami turystycznymi w Lublinie

Opisy spacerów

„Lublin między wojnami – z kronik Policji Państwowej”

Przeszłość to nie tylko reprezentacyjne ulice, eleganckie stroje i wykwintne lokale. Przeszłość to także zapomniane zaułki, błotniste ulice, zapuszczone podwórka… i ludzie, którzy tam żyli. Robotnicy, służące, uczniowie i… przestępcy. Ci wszyscy ludzie żyli w Lublinie, a nie pojawiają się na kartach historii. Warto ich poznać jako część historii Lublina, może nie ta najbardziej godna pochwały, ale prawdziwa. Nie zapominajmy o mieszkańcach Lublina tylko dlatego, że nie pojawiają się na kartach podręczników. Uwaga! Ze względu na tematykę ten spacer rekomendujemy osobom powyżej 16. roku życia.

„Ciekawostki, legendy i sekrety Koziego Grodu”

Zero monotonnych historii pełnych dat, nazwisk i detali architektonicznych. Zamiast tego barwne opowieści
o lubelskich zabytkach oraz mnóstwo ciekawostek, tajemnic i zagadek. W jaki sposób mieszkańcy Lublina uratowali „Bitwę pod Grunwaldem”? Czy lubelski zamek na pewno był zamkiem? Jakie skarby kryje klasztor oo. Dominikanów? To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznacie podczas spaceru.

„Chodź, opowiem Ci Lublin”

Na tym spacerze dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o Lublinie. Oprócz najciekawszych jego historii
i najważniejszych zabytków poznamy całkiem sporo rzeczy nieoczywistych. Czy lubelaki to cebulaki? Dlaczego nie należy umawiać się na spotkanie pod Ratuszem? Co najlepiej pasuje do kaszy gryczanej oraz jaką zupę panie domu gotują zwykle po świętach? Na te i inne pytania odpowie nam Joanna Kozak-Palak.

Lublin – miasto legend (spacer dla rodzin z dziećmi)

Ciekawią Cię lubelskie legendy? Dobra wiadomość jest taka, że jest ich naprawdę mnóstwo! Przechadzając się po Starym Mieście spotkasz mnóstwo śladów ciekawych historii, które miały tu miejsce. Niektóre legendy rozbawią do łez, inne sprawią, że włosy staną dęba. Prawdziwa gratka dla młodszych i starszych.

„Koziołkowe opowieści (spacer dla rodzin)”

Spacer pełen legend, ciekawostek i zabaw dla małych i dużych, na który zabierze Was przewodniczka-animatorka oraz jej kolega – lubelski koziołek. Podczas spaceru koziołek-pacynka w barwny sposób opowie najciekawsze lubelskie legendy, w tym wyjaśni jak to się stało, że znalazł się w herbie miasta. Oprócz legend na spacerze pojawią się ciekawostki o Lublinie oraz zadania i zabawy – razem poszukamy debatujących czartów, zmierzymy najwęższą ulicę miasta, przejdziemy po linie niczym Sztukmistrz z Lublin… A to tylko część atrakcji!

„Tajemnice jagiellońskiego Lublina”

Złoty wiek Lublina przypadł na okres rządów w Królestwie Polskim dynastii Jagiellonów. Niezwykłe bogactwo kulturowe, niepowtarzalne wydarzenia polityczne i gospodarcze z tych czasów, na trwałe zapisały się nie tylko
w historii miasta, ale i w jego przestrzeni. Mieszkańcy i turyści spacerujący z przewodnikiem łatwo rozpoznają ich ślady i odkryją też niejedną tajemnicę.

„Tajemnice lubelskiego zamku”

Nigdy chyba tak wielu nie wiedziało tak mało na temat niezwykłego, zachowanego do dziś tylko fragmentarycznie obiektu, jakim był Zamek Królewski w Lublinie. Niegdyś dumna rezydencja władców, usytuowana pomiędzy stolicą Polski – Krakowem i stolicą Litwy – Wilnem. Dziś tajemnicze miejsce, które odkrywamy spacerując zarówno
na wzgórzu zamkowych, jak i w jego okolicy.

„Tajemnice Unii Lubelskiej”

Czegoś takiego nie ma żadne inne miasto w Europie i na świecie. Są to tradycje Unii Lubelskiej, związane
z utworzeniem w Lublinie wielonarodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Patrząc jedynie z perspektywy podręczników historii można nawet nie podejrzewać jak niezwykłe historie, osoby i wydarzenia się za nią kryją. Tutaj ożywa ona na nowo poprzez opowieść przewodnicką.

„Lublin – miasto warte poznania”

To spacer po Lublinie, który pozwala nie tylko poznać historię miasta, ale i poczuć jego atmosferę. To spacer, który porusza wszystkie zmysły… Spojrzenie przewodnika, które ukazuje Lublin jako miasto warte poznania
i doświadczania!

„Lublin w pigułce”

Najważniejsze punkty Starego Miasta? Najciekawsze legendy? Postacie związane z miastem? Wydarzenia historyczne? Podczas tego spaceru dowiecie się wszystkiego, co musicie wiedzieć o Lublinie! Przygotujcie się
na dużą dawkę wiedzy podaną w ciekawy i zabawny sposób! 

„Lublin wierszem i prozą opisany”

Oprowadzanie w stroju z epoki międzywojennej może być odkrywcze – zwłaszcza, jeśli masz bogatą wyobraźnię i chęci, żeby poznać nie tylko dzisiejszy, ale i dawny Lublin. Lubelski poeta opowie o mieście i jego ludziach. Opowieść będzie czasem poważna, a niekiedy wypełniona przezabawnymi anegdotami. Do zobaczenia!

„Drzewa – niemi świadkowie historii Lublina”

Drzewa od najdawniejszych czasów pełniły ważną rolę w wierzeniach i obrzędach ludów pogańskich. Ich konary zamieszkiwali słowiańscy bogowie. Dawały one pożywienie, schronienie i cień. Ich długowieczność sprawiała, że były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Drzewa wykorzystywano również w średniowiecznym rzemiośle i medycynie. Obecnie bywają sadzone dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych.

„Lublin mało znany – rymem opisany”

Na pieszej trasie zwiedzania „Lublin mało znany – rymem opisany” cytowanych jest kilkadziesiąt haseł z książki „Lublin mało znany. Część II. Przeszłość zabytkami zapisana”, ujętych w formie dwuwierszy, bezpośrednio nawiązujących do przekazu treści, odnoszącej się do widzianych i omawianych obiektów. Hasła – klucze kodują nam pamięć o zwiedzanych miejscach, pozwalają nam puentować treść, która wymaga szerszego rozwinięcia. ŚWIR-ski szpital funduje, CZUBEK chorych kuruje – bonifratrzy, prowadzący szpital dla obłąkanych, mieli długie czubki u kapturów, stąd powiedzenie: „być u czubków”. Z czasem nazwa przeszła z lekarzy na pacjentów.

„Wielokulturowe oblicza Lublina”

Trasa pokazuje miejsca świadczące o wielowiekowym współistnieniu w naszym mieście społeczności: katolickiej, żydowskiej, prawosławnej i protestanckiej. Gotycka Kaplica Trójcy Świętej z freskami bizantyńsko-ruskimi została wzniesiona na wzgórzu zamkowym, u podnóża którego znajduje się tablica upamiętniająca synagogę Maharszala, a nieco dalej przy ulicy Ruskiej stoi cerkiew prawosławna. Lublin to miasto bazyliki Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i płaczących wizerunków, a jednocześnie miasto, w którym jest budynek Szkoły Mędrców Lublina z synagogą, kościół grekokatolicki i protestancki.

„Trybunał Koronny – systemy prawne i legenda”

Słyszeliście o czarciej łapie? Ciekawi Was, skąd wzięła się ta legenda? Dowiecie się tego podczas spaceru „Trybunał Koronny – systemy prawne i legenda”! Oprócz informacji o zabytkach Starego Miasta posłuchacie też więcej o Trybunale Koronnym, który dumnie zdobi lubelski Rynek, dowiecie się, jak dawniej przebiegały sprawy sądowe, kto kształtował prawo i kto mu podlegał. Z pewnością nie będziecie się nudzić!

„Legendy i ciekawostki Koziego Grodu z przewodnikiem”

Dawno temu, na wzgórzu, na którym znajduje się Stare Miasto, rósł gaj dębowy. Było to miejsce, w którym Słowianie oddawali cześć swoim bogom. Jednym z nich był tajemniczy i opiekuńczy Żmij, a odnalezione rzeźby przedstawiają głowy tego legendarnego gada. Wizerunek lubelskiego Żmija do dziś zdobi najważniejsze zabytki miasta. O tym, jak Lublin ocalał z wielkiego pożaru, jak to piękna Złotniczanka uwodziła swoich adoratorów, o czym śnił Leszek Czarny i wiele innych historii poznacie, wędrując magicznymi uliczkami Koziego Grodu z przewodniczką Jolą. Spacer dla każdej grupy wiekowej!

„Średniowieczny Lublin”

Cykl nowych spacerów tematycznych. Rytm opowiadań będą odmierzać różnorodne zabytki oraz niezwykłe postacie związane z tym pełnym kontrastów i przeciwieństw – wielobarwnym okresem w historii miasta i świata.

„Pamięci szepty niezwykłe – Stare Miasto w Lublinie”

To wyjątkowy, interdyscyplinarny spacer tematyczny – odsłaniający, jakby napisał to Edward Stachura, “całą jaskrawość” – tej historycznie wyjątkowej, zabytkowej dzielnicy Lublina.

„Lublin – miasto na wzgórzach”

Legendarną podróż między dwoma wzgórzami urozmaicimy nie tylko miejskimi legendami, ale także historiami o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto. Barwne opowieści będą wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych.

„Po Lublinie przez wieki”

Ten spacer to idealna okazja, aby poznać najpiękniejsze zakątki i zabytki lubelskiego Starego Miasta, ale nie tylko! Dowiecie się także, jak zmieniał się Lublin na przestrzeni wieków i przeniesiecie się kilkaset lat wstecz do czasów, kiedy miasto wyglądało zupełnie inaczej.

„Lublin dla wszystkich – historia i legendy”

Ten spacer to doskonała propozycja dla każdego, kto chce lepiej poznać Lublin. Spacer po Starym Mieście, opowieści o jego zabytkach i legendach wzbogacone anegdotkami z życia miasta przedstawią Wam Lublin, który z pewnością pokochacie. Macie pytania? Zadawajcie śmiało – kto pyta, nie błądzi, a i lepiej mu się zwiedza!

„Świat niepojęty Bartłomieja Gąski”

Jesteście ciekawi, jak w dawnym Lublinie wyglądało życie rzemieślników? Jeśli tak, musicie wybrać się na ten spacer! Podczas wycieczki dowiecie się, jak się tu żyło, jak się pracowało i jak to drzewiej bywało… A oprowadzi Was Łukasz Fiuta w niesamowitym stroju wprost ze średniowiecza.

„Lubelskie opowieści”

Na wszystkich niezależnie od wieku czeka moc atrakcji, które Lublin serwuje, gdy się po nim spaceruje. A to za sprawą ciekawych historii opowiadanych z pasją w bardzo przystępny sposób.

Mnóstwo letnich atrakcji z przewodnikami turystycznymi w Lublinie

4 komentarze

  1. Wolny Albatros

    ”Wskocz na ptaka za piątaka” z takim oto tekstem ten kogut jeździł po Wrocławskim rynku. I dziewczyny płaciły i jeździły na nim. sam widziałem/

  2. kura trojańska ?

Dodaj komentarz