Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Skamieniałości zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Regionalnego w Łukowie (zdjęcia)

Ponad 150 skamieniałości przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa do Muzeum Regionalnego w Łukowie. To m.in. szczątki organizmów morskich datowane na okres ordowiku i jury oraz pocięte ciosy mamuta włochatego. Wszystkie skarby przeszłości zostały zatrzymane na granicy w województwie lubelskim, przy próbach nielegalnego przewozu.

To pierwszy taki dar od lubelskiej KAS dla Muzeum Regionalnego w Łukowie. Do muzeum trafiły m.in.: trylobity (9 szt.) – wymarłe morskie stawonogi. To m.in. okazy należące do gatunków: Asaphus kowalewskii, Asaphus expansus i Hoplolichoides furcifer. Jak wynika z ekspertyzy instytutu geologicznego – skamieniałości pochodzą najprawdopodobniej z okolic Petersburga w Rosji, z czego większość ze skał ordowiku środkowego. Wszystkie są w dobrym stanie zachowania, osadzone w oryginalnych skałach wapiennych. Amonity (5 szt.) – podgromada wymarłych głowonogów. Przekazane amonity pochodzą prawdopodobnie z kamieniołomu Michajłow w obwodzie riazańskim w Rosji oraz z okolic Saratowa w Rosji. Ich wiek to jura – kelowej. Są w dobrym stanie zachowania.

Oprócz tego muzeum otrzymało plastry z ciosów mamuta włochatego Mammuthus primigenius (14 szt.), zatopione w przezroczystej żywicy epoksydowej. Stan ich zachowania jest bardzo dobry, wskazujący na okazy z wiecznej zmarzliny. Mogą pochodzić z Jakucji. Do placówki muzealnej trafił również uwarowit – minerał z gromady krzemianów, należący do grupy granatów. Uwarowit to stosunkowo rzadko występujący minerał, barwy szmaragdowozielonej lub ciemnozielonej, a jego zielone zabarwienie jest wynikiem zawartości jonów chromu. Ten przekazany do łukowskiego muzeum wykształcony jest na rudzie chromu i pochodzi najprawdopodobniej z Uralu Środkowego w Rosji. Ostatnimi przekazanymi przedmiotami były zęby rekina – datowane na okres późnej kredy w erze mezozoicznej (99 szt.) i inne.

Aktualnie Muzeum Regionalne w Łukowie posiada stałą ekspozycję paleontologiczną, prezentującą amonity, tj. szczątki wymarłych zwierząt z czasów jurajskich, które odkryte zostały w okolicach Łukowa. Przekazane przez KAS skamieniałości doskonale wpisują się zatem w tematykę wystawy.

Prehistoryczne pamiątki wjechały do Polski nielegalnie

Pamiątki sprzed wieków, przekazane do łukowskiego muzeum, pochodzą z udaremnionych przez Służbę Celno-Skarbową przemytów. Wszystkie okazy zostały zatrzymane na drogowym przejściu granicznym w Terespolu. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, że mogą wzbogacić zbiory Muzeum Regionalnego w Łukowie.

Skamieniałości zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Regionalnego w Łukowie (zdjęcia)

fot. KAS

Skamieniałości zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Regionalnego w Łukowie (zdjęcia)

fot. KAS

Skamieniałości zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Regionalnego w Łukowie (zdjęcia)

fot. KAS

PRZECZYTAJ

Mnóstwo letnich atrakcji z przewodnikami turystycznymi w Lublinie

(Źródło: KAS)

3 komentarze

  1. Skarbówka niszczy prywatną inicjatywę.Jak musi zająć się korporacyjną,to wcześniej zakłada klapki na ślepia.

  2. bogacze z ukrainy przenosza majatek do niemiec

Dodaj komentarz