Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Młynek do pieprzu, moździerz czy domowe metody? Jak mielić pieprz i inne przyprawy

Czy młynek do pieprzu to na pewno to, czego potrzebujesz? Jeśli tak, to jaki? A może egzamin zdadzą inne urządzenia lub metody? Sprawdźmy to! Wszystko o sposobach na mielenie i rozdrabnianie przypraw w kuchni – od A d Z.

Dlaczego trzeba mielić przyprawy na bieżąco?

Nie warto z tym dyskutować: kupowanie zmielonych przypraw często mija się z celem. Zmielony pieprz, przyprawy korzenne, kolendra czy kmin  rzymski z czasem tracą aromat, stają się mniej intensywne – nie dają takiego efektu, jakiego oczekujemy w kuchni. Wystarczy porównać ich zapach, by to dostrzec. Poza tym nieco grubiej zmielone przyprawy dają zupełnie inne odczucie w ustach i w inny, pełniejszy sposób oddają smak potrawie. Aby więc gotować jeszcze smaczniej, zaopatrz się w dobry młynek do pieprzu i do innych przypraw lub postaw na alternatywne rozwiązanie, które pozwoli Ci na ich rozdrobnienie.

Czy jeden młynek wystarczy?

Chcesz mielić pieprz, sól i wszystkie pozostałe przyprawy dostępne w ziarnach? Potrzebujesz kilku oddzielnych, dedykowanych młynków. Dlaczego? Jeden młynek do pieprzu, kolejny do soli i jeszcze jeden do przypraw – to znacznie wygodniejsze niż każdorazowe uzupełnianie urządzenia w sytuacji, gdy potrzebujesz zmielić jedno lub drugie. Poza tym zapobiegniesz w ten sposób mieszania się aromatów – pieprz potrafi bowiem stłumić smak delikatniejszych ziół. Oprócz tego warto kupić oddzielny młynek do pozostałych przypraw, których używasz w kuchni.

Młynek do pieprzu, moździerz czy domowe metody? Jak mielić pieprz i inne przyprawy

Jaki młynek – do pieprzu, soli i przypraw – wybrać?

W pierwszej kolejności zastanów się, czy wolisz używać elektrycznego, czy ręcznego urządzenia. Jakość zmielenia nie zależy do rodzaju napędu, więc wybierz taki model, jakiego faktycznie lubisz używać.

Młynki ręczne

Ręczny młynek do pieprzu i innych przypraw stanie się niezastąpioną ozdobą Twojej kuchni, szczególnie w klimacie retro, skandynawskim czy tradycyjnym. Poza tym takie modele są zazwyczaj tańsze niż elektryczne. Niestety, nie każdy ma możliwość regulacji grubości mielenia – a to często bardzo ważne! Ponadto trzeba pamiętać, że urządzenia na „korbkę” wymagają użycia siły. Przy większej ilości pieprzu, chociażby podczas przygotowywania sałatki jarzynowej, może to być męczące.

Młynki elektryczne

Młynki elektryczne z kolei mielą bardzo szybko i precyzyjnie, a do tego bez żadnego wysiłku z naszej strony. W większości modeli (przede wszystkim żarnowych) możesz wybrać stopień zmielenia – szybko ustawisz grubsze mielenie np. do steka wołowego lub drobniejsze, np. do dressingu sałatki. Pamiętaj, że młynki, które zamiast żaren mają ostrza, zazwyczaj mielą przyprawy na drobny pył. Jednocześnie podnoszą temperaturę przypraw, co może negatywnie wpłynąć na walory smakowe oraz właściwości ziół.

Interesującym wariantem na pewno jest młynek grawitacyjny. Włącza się i zaczyna mielić w momencie, kiedy obrócimy go o 180 stopni. To maksymalnie bezobsługowe rozwiązanie, które zda egzamin nawet wtedy, kiedy masz mokre czy brudne ręce.

Wśród nielicznych mankamentów młynków elektrycznych należy wymienić wyższą cenę oraz konieczność wymiany baterii, kiedy niespodziewanie się wyczerpią. Wygląd urządzenia może być z kolei traktowany albo jako minus, albo jako spory atut – nowoczesny design sprawia, że pasuje przede wszystkim do minimalistycznych kuchni.

A może moździerz?

Zapomnianym, a bardzo przydatnym w kuchni urządzeniem jest moździerz. To wielofunkcyjne akcesorium. Możesz go wykorzystać przede wszystkim do rozdrabniania, rozcierania i kruszenia ziarenek przypraw, także tych najtwardszych, jak pieprz, ziele angielskie czy goździki. Poza tym doskonale nadaje się do tworzenia własnych, autorskich kompozycji przypraw. Moździerz można też wykorzystać do przygotowania domowej roboty mieszanek herbat. Zgnieciesz w nim orzechy, dokładnie pokruszysz herbatniki, zrobisz aromatyczne pesto na oliwie. Następnie wystarczy go umyć i osuszyć. Dzięki temu nie będzie przenosił aromatów i smaków na kolejne przyprawy i składniki.

Najczęściej kupuje się moździerze ceramiczne, porcelanowe i kamienne. To trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia akcesoria. Nie ulegają przebarwieniom, nie chłoną wilgoci, łatwo utrzymać je w czystości. Nie poleca się za to używania moździerzy drewnianych – nie trzeba wiele, aby je uszkodzić, poza tym nie są odporne na wilgoć i mogą pochłaniać aromaty intensywniejszych przypraw, np. czosnku.

Gdy brak młynka do pieprzu – domowe sposoby

Co jednak w sytuacji, gdy jeszcze nie zaopatrzyłeś się w młynek lub moździerz? Możesz użyć… wałka do ciasta. Wystarczy włożyć przyprawy w foliową torebkę z zamknięciem i rozgnieść je wałkiem. Sprawdzi się też patelnia żeliwna albo tłuczek do mięsa. Pamiętaj jednak, że to metoda prowizoryczna, na pewno tymczasowa. Nie uzyskasz takich efektów jak za pomocą dedykowanych urządzeń, a poza tym możesz zniszczyć blat lub deskę.

Młynek do pieprzu, soli i innych przypraw – to najdoskonalsze, sprawdzone rozwiązanie, jeśli tylko zależy Ci na uzyskaniu jak najdoskonalszego aromatu. To świetny sposób, aby nawet z prostej potrawy wyczarować danie rodem z pierwszorzędnej restauracji.