Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Minister zdrowia: „Jeśli nie będziemy widzieli perspektywy spadków, będziemy wzmacniać restrykcje”

W trakcie środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jeśli nie będziemy mieli sygnałów, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków liczby zakażeń, to wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać wzmacnianie restrykcji.

– Zbliżamy się do apogeum 4 fali koronawirusa. Zakładamy dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. Jesteśmy przygotowani do rozbudowy bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19. Granica wydolności systemu opieki zdrowotnej to ok. 40 tys. zakażeń dziennie. Jeśli zostanie przekroczona, to będziemy musieli stosować inne środki do walki z pandemią COVID-19 – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że obecna sytuacja jest niebezpieczna i w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z apogeum IV fali zakażeń.

– Jeśli to będzie w tym tygodniu to będzie średnio ok. 25 tys. zakażeń, jeśli w kolejnym tygodniu to oczywiście te liczby będą stosunkowo większe, w przedziale 30-35 tys.  – dodał Adam Niedzielski

Minister przekazał, że do końca listopada zostanie zwiększona baza łóżkowa dla osób zmagających się z COVID-19 do ok. 26 tys., a do 20 grudnia do 31,5 tys. Przy dalszych wzrostach zakażeń możliwe jest wprowadzenie na początku grudnia restrykcji. Rada Medyczna zaleciła w swoim ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców.

Co więcej Rada Medyczna rekomenduje jak najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione oraz stosowanie zasad sanitarnych, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

– Obserwujemy zmianę statystyk zachorowań i hospitalizacji na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży. Od początku pandemii mieliśmy 17 877 dzieci hospitalizowanych, a w okresie 2-tygodniowym jest ok. 450 przypadków. W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci od 5 do 11 lat. Apelujemy do rodziców, aby zadbali o zdrowie i życie swoich dzieci. W trakcie badania klinicznego 1. fazy szczepionki na COVID-19 wśród dzieci zgłoszono tylko jedno działanie niepożądane – gorączkę, która ustąpiła następnego dnia. Badania pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna również wśród najmłodszych – powiedział w trakcie konferencji Grzegorz Cessak Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

41 komentarzy

  1. Dozyc 60 lat w tych czasach to poprostu wyczyn ,wszystko umiera teraz po 50tce wystarczy popatrzeć na nowe cmentarze ,ale co się tu dziwić sama chemia ,stres praca po 10 12 godzin czasem bezrobocie,nikt nikogo nie szanuje ani w pracy ani w domu wszędzie zdrady kłamstwa i wyścig szczurów więc co się przejmować covidem i plademia i tak starości 60 +dożyja tylko nieliczni

Z kraju