Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Minister sprawiedliwości o wyroku za skatowanie po ochlapaniu błotem: „Jest sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości”

Zbigniew Ziobro wyjaśniał, że nawet gdyby przyjąć, że sprawcy naprawdę dokonali pobicia ze skutkiem śmiertelnym, to kara jaką wobec nich orzekł sąd, jest rażąco niska. Zapowiedział jednocześnie, że jeżeli będzie taka możliwość, to mężczyźni odpowiedzą za dokonanie zabójstwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do poniedziałkowego wyroku sądu, jaki zapadł wobec sprawców śmiertelnego pobicia Henryka T. w miejscowości Bzite w gminie Krasnystaw.

Jak już informowaliśmy, 21-letni Patryk H. oraz 31-letni Paweł S. zostali oskarżeni o to, że w styczniu skatowali 38-letniego Henryka T., gdyż ten jadąc samochodem miał ochlapać błotem pośniegowym jednego z nich. Sąd Okręgowy w Zamościu orzekł, że obaj są winni zarzucanych im czynów i skazał młodszego z nich na karę pięciu lat pozbawienia wolności, zaś starszego na cztery lata pozbawienia wolności. Dodatkowo obaj zostali zobowiązani do zapłaty nawiązki na rzecz dzieci pobitego mężczyzny w kwocie po 50 tys. złotych.

Sprawa wywołała skrajne emocje. Z jednej strony mieszkańcy miejscowości tłumaczyli, że sprawcy nie powinni zostać ukarani, gdyż wg. nich ofiara miała być znana ze swojego porywczego charakteru. Sami oskarżeni zapewniali w trakcie procesu, że stroną atakującą był Henryk T., zaś oni się tylko bronili. Sędzia Paweł Tobala w uzasadnieniu wyroku podkreślił jednak, że nie ma na to przekonujących dowodów. Przede wszystkim na ich ciałach nie stwierdzono żadnych, nawet najmniejszych obrażeń mogących potwierdzać, że to oni zostali zaatakowani. Tym samym przedstawiony przez nich przebieg wydarzeń został uznany za nieprawdziwy. Sędzia podkreślił również, że dorośli, logicznie myślący mężczyźni, zadając ciosy w głowę najprawdopodobniej trzonkiem od siekiery, powinni zdawać sobie sprawę i mieć świadomość, iż jest to tak newralgiczne miejscem na ciele człowieka, że swoim działaniem mogą doprowadzić do śmierci.

Z kolei znaczna część społeczeństwa oburzyła się niską karą dla obu sprawców. Tego samego zdania jest minister Zbigniew Ziobro, który zapowiedział, że wyrok ten jest sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości za brutalne odebranie życia człowiekowi. Dlatego też polecił swemu zastępcy, aby ten przeanalizował sprawę pod kątem zmiany oceny prawnej. Obaj mężczyźni odpowiadali za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, co jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Ustalone ma zostać, czy Patryk H. oraz Paweł S. będą mogli odpowiedzieć za dokonanie zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Jeśli okaże się, że zachodzą ku temu przesłanki, to Zbigniew Ziobro zapowiedział wydanie polecenia, aby w takim właśnie kierunku została złożona apelacja.

Minister wyjaśniał jednocześnie, że w Polsce zbyt często nadużywa się oceny prawnej z tzw. pobicia ze skutkiem śmiertelnym w sytuacji, kiedy sprawcy poprzez swoje działania musieli zdawać sobie sprawę z dużego prawdopodobieństwa, że ich brutalność działania i użyte do tego narzędzia mogą spowodować skutek śmiertelny. Dlatego też polecił prokuratorom, aby w przypadkach brutalnych przestępstw wnioskowali o kary najwyższe, lub w górnych granicach najwyższych zagrożeń przewidzianych przez kodeks karny. Z kolei w przypadkach, kiedy sąd będzie zbyt łaskawy, śledczy mają za każdym razem kierować odwołania od wyroku.

(fot. Policja)

30 komentarzy

 1. Ukrainka dostała 6 lat za włożenie do kosza noworodka ,może i chciała zabić ale dziecko żyje a tu we 2 jadą na posesję z pałami i zabijają na oczach dzieci (psychika zniszczona) i tylko cztery .Kpina . I jeszcze student za kradzieże (liczne) właśnie dostał 25 lat..

 2. minimum 20 lat pierdla … czyn z zamiarem ewentualnym dokonania zabójstwa.
  za morderstwo za ochlapanie, powinni ponieść surową karę. Bo to już patologia.

 3. Tym razem zupełnie wyjątkowo, nie sposób nie zgodzić się z ministrem.

 4. Po prostu chcieli wpier…lić cwaniaczkowi a wyszło jak wyszło…

 5. Ziobro chce sobie polepszyć opinie po akcji ze Sonogą

 6. Szon ,ale o jakim „cwaniaczku ” piszesz ? Bo „cwanaiczki ” to zostali skazani za zabicie niewinnego czlowieka ? Ale chyba coś masz z glową skoro nie zrozumiałeś kto tu był „cwanaiczkiem ” a kto ofiarą

 7. Sąd w Zamościu wszystko oczywiste szkoda komentować

 8. A co myślisz ze sądy w Zamościu mają lepkie ręce…???? Może masz rację ale z czegoś muszą żyć…

 9. W Wiadomościach o tym wyroku właśnie mówili, więc na miejscu tych zawodników niczego bym nie planował na najbliższe 10 lat.

Z kraju