Minister sprawiedliwości o wyroku za skatowanie po ochlapaniu błotem: „Jest sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości”

Zbigniew Ziobro wyjaśniał, że nawet gdyby przyjąć, że sprawcy naprawdę dokonali pobicia ze skutkiem śmiertelnym, to kara jaką wobec nich orzekł sąd, jest rażąco niska. Zapowiedział jednocześnie, że jeżeli będzie taka możliwość, to mężczyźni odpowiedzą za dokonanie zabójstwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do poniedziałkowego wyroku sądu, jaki zapadł wobec sprawców śmiertelnego pobicia Henryka T. w miejscowości Bzite w gminie Krasnystaw.

Jak już informowaliśmy, 21-letni Patryk H. oraz 31-letni Paweł S. zostali oskarżeni o to, że w styczniu skatowali 38-letniego Henryka T., gdyż ten jadąc samochodem miał ochlapać błotem pośniegowym jednego z nich. Sąd Okręgowy w Zamościu orzekł, że obaj są winni zarzucanych im czynów i skazał młodszego z nich na karę pięciu lat pozbawienia wolności, zaś starszego na cztery lata pozbawienia wolności. Dodatkowo obaj zostali zobowiązani do zapłaty nawiązki na rzecz dzieci pobitego mężczyzny w kwocie po 50 tys. złotych.

Sprawa wywołała skrajne emocje. Z jednej strony mieszkańcy miejscowości tłumaczyli, że sprawcy nie powinni zostać ukarani, gdyż wg. nich ofiara miała być znana ze swojego porywczego charakteru. Sami oskarżeni zapewniali w trakcie procesu, że stroną atakującą był Henryk T., zaś oni się tylko bronili. Sędzia Paweł Tobala w uzasadnieniu wyroku podkreślił jednak, że nie ma na to przekonujących dowodów. Przede wszystkim na ich ciałach nie stwierdzono żadnych, nawet najmniejszych obrażeń mogących potwierdzać, że to oni zostali zaatakowani. Tym samym przedstawiony przez nich przebieg wydarzeń został uznany za nieprawdziwy. Sędzia podkreślił również, że dorośli, logicznie myślący mężczyźni, zadając ciosy w głowę najprawdopodobniej trzonkiem od siekiery, powinni zdawać sobie sprawę i mieć świadomość, iż jest to tak newralgiczne miejscem na ciele człowieka, że swoim działaniem mogą doprowadzić do śmierci.

Z kolei znaczna część społeczeństwa oburzyła się niską karą dla obu sprawców. Tego samego zdania jest minister Zbigniew Ziobro, który zapowiedział, że wyrok ten jest sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości za brutalne odebranie życia człowiekowi. Dlatego też polecił swemu zastępcy, aby ten przeanalizował sprawę pod kątem zmiany oceny prawnej. Obaj mężczyźni odpowiadali za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, co jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Ustalone ma zostać, czy Patryk H. oraz Paweł S. będą mogli odpowiedzieć za dokonanie zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Jeśli okaże się, że zachodzą ku temu przesłanki, to Zbigniew Ziobro zapowiedział wydanie polecenia, aby w takim właśnie kierunku została złożona apelacja.

Minister wyjaśniał jednocześnie, że w Polsce zbyt często nadużywa się oceny prawnej z tzw. pobicia ze skutkiem śmiertelnym w sytuacji, kiedy sprawcy poprzez swoje działania musieli zdawać sobie sprawę z dużego prawdopodobieństwa, że ich brutalność działania i użyte do tego narzędzia mogą spowodować skutek śmiertelny. Dlatego też polecił prokuratorom, aby w przypadkach brutalnych przestępstw wnioskowali o kary najwyższe, lub w górnych granicach najwyższych zagrożeń przewidzianych przez kodeks karny. Z kolei w przypadkach, kiedy sąd będzie zbyt łaskawy, śledczy mają za każdym razem kierować odwołania od wyroku.

(fot. Policja)

30 komentarzy

 1. No raczej nie chcieli go połaskotać trzonkiem od siekiery. Geniusze w tych sądach.
  Powinni dostać po 25lat bez przepustek i wcześniejszego zwolnienia.

  • Flet , co ty się znasz na prawie .
   Tylko kasta sędziowska może oceniać takie wyroki , a my że ją krytykujemy to im lata koło ….. .
   Pamiętacie nagranie na Y jak sędzina odnosiła się do świadka z pianą na ustach , bo chciał zeznawać nie PO jej myśli .
   Jak wrzeszczała na niego i nie dawała dojść mu do słowa .
   Dopóki sądy nie „wyczyszczą się ” z takich ” pracowników ” , to jak nie masz układów i kasy to tylko licz na nagłośnienie sprawy poprzez media ( oczywiście jeżeli masz dowody na swoją niewinność ) .
   Słyszałem o takim przypadku , gdzie na sali sądowej próbowano obalić nagranie z kamerki w aucie i nie chciano dopuścić do materiału dowodowego . Dlaczego ? Bo sprawcą zdarzenia był członek z rodziny nadzwyczajnej kasty .

  • Do skladu powinni dolaczyc lawnicy. Wtedy sedzia mialby mniejsze pole do przekretow.

 2. Czy aby ten wyrok nie jest po to by minister w mediach wyszedł na bohatera? Przecież wiadomo że w Zamościu rządzi pis. Trudno uwierzyć w to że prokurator jest tak nierozgarnięty by przy takiej sprawie stawiać zarzut pobicia

  • rączka rączkę myje

   • Zapytam, czy tobie ktoś zabronił się uczyć i pójść na studia prawnicze? Polaki cebulaki to zawsze się maja do czego przyje..c . Każdy zawód beee, ale socjal i 500+ dla nierobów to już bijemy brawo! Widać inteligentny naród 😉

  • @Ktoś Jesteś kolejną ofiarą patologii PO-KOD albo pociotkiem kogoś z sądu. Choć to na jedno wychodzi. Co ma PiS do sądownictwa, do tej patointeligencji z PO?

  • @Ktoś – gdyby Ziobro nie podjął jakiejkolwiek czynności, to też jęczałbyś, że Pis Pisowi oka nie wykole. W takim razie życzę ci abyś był naocznym świadkiem morderstwa twojego najbliższego członka rodziny. Żeby morderca dostał 4 lata a potem śmiał ci się w twarz.

 3. Trzeźwy inaczej.

  Tak właśnie będzie wyglądało „ręczne sterowanie” ze strony PiS. Wyroki będą zapadały w siedzibie partii. Gawiedź chce igrzysk? Proszę bardzo! Doskonale znamy procesy pokazowe w PRL-u, często kończące się karami śmierci dla niewinnie oskarżonych.
  Tamte czasy wracają, PZPR-owski prokurator zostaje zaprzysiężony w nocy przez Dudę na sędziego Trybunału, razem z koleżanką Pawłowicz.

  Deforma sądów!

  • ty wcale nie trzeźwiejesz ! myślisz jak pijany
   kiedy byłeś na mityngu ostatnio ?

  • No tak. Lepszy sad ktory daje 4 lata mordercom. O taką sprawiedliwosc walczycie,Kodziarze!
   Dobrze ze jest ktos,kto reaguje na rażąco niskie wyroki dla zwyroli.

  • ja zwolenniczką pisu na pewno nie jestem…ale nie bardzo rozumiem dlaczego sędzia wydał tak niski wyrok i to w takiej sytuacji jak trwa nagonka na sędziów…
   pobicie ze skutkiem śmiertelnym to może być wtedy jak ktoś się z kimś szarpie i w pewnej chwili jeden z napastników drugiego popchnie…a ten upadając uderzy przypadkowo głową w jakąś ławkę, albo w krawężnik…ale nie wtedy gdy dwóch bandziorów przychodzi kogoś napaść w jego własnym domu…

  • @Trzeźwy inaczej Prosty człowieku, jesteś kolejną ofiarą PO-KODziarskiego śmietnika cytując: „takie to kodziarskie”, tak więc twoje wywody to jedynie bełkot jakiegoś żula. A czego nie wspominasz o I sekretarzu POP PZPR Rzeplińskim popieranego przez Donaldusia, a gdzie Gersdorf z komunistycznej młodzieżówki SZSP? Czyżby twoja rodzinka? PRL to właśnie dobrze się ma od 30 lat od układu magdalenkowego i efekty teraz wychodzą jak im się do doopska dobrano. Czas to bagno wysuszyć, a potem zaorać!

 4. Sedzia do wywalenia. Gdzie jest jakakolwiek odpowiedzialnosc tych ludzi? Ten wyrok mowi tylko ze mozna smialo zabijac,bo za 4 latka wyjdziesz. Zaciagnales u kogos pozyczke na milion zlotych? Zabij go. Milion zostanie,a ty po 4 latach wyjdziesz i bedziesz sobie zyl w najlepsze.
  Co to za sądownictwo,gdzie tylko minister musi reagowac na niedorzeczne wyroki wobec morderców?! I to nie pierwszy raz. Synalka lubartowskiego lekarza to prawie uniewinnili mimo ze poderznal gardlo dziewczynie. A sędzia dalej orzeka.

 5. Ten wyrok to kpina

 6. Po 25 lat inny cham by sie zastanowił

 7. A co ma tu PiS do prokuratorów i sedziów ? Przecież wiadomo że to jeden układ, sędziowie i prokuratorzy to jedno bagno ….

 8. Pogrozić palcem to sobie każdy może…

 9. Co to za buszmen ten z brodą,skąd „toto”;-)???

 10. Co z tego że tam rządzi PiS? Co to za denny wniosek? Jak rządzi to wszyscy muszą być pro pis?

 11. Ukrainka dostała 6 lat za włożenie do kosza noworodka ,może i chciała zabić ale dziecko żyje a tu we 2 jadą na posesję z pałami i zabijają na oczach dzieci (psychika zniszczona) i tylko cztery .Kpina . I jeszcze student za kradzieże (liczne) właśnie dostał 25 lat..

 12. minimum 20 lat pierdla … czyn z zamiarem ewentualnym dokonania zabójstwa.
  za morderstwo za ochlapanie, powinni ponieść surową karę. Bo to już patologia.

 13. Tym razem zupełnie wyjątkowo, nie sposób nie zgodzić się z ministrem.

 14. Po prostu chcieli wpier…lić cwaniaczkowi a wyszło jak wyszło…

 15. Ziobro chce sobie polepszyć opinie po akcji ze Sonogą

 16. Szon ,ale o jakim „cwaniaczku ” piszesz ? Bo „cwanaiczki ” to zostali skazani za zabicie niewinnego czlowieka ? Ale chyba coś masz z glową skoro nie zrozumiałeś kto tu był „cwanaiczkiem ” a kto ofiarą

 17. Sąd w Zamościu wszystko oczywiste szkoda komentować

 18. A co myślisz ze sądy w Zamościu mają lepkie ręce…???? Może masz rację ale z czegoś muszą żyć…

 19. W Wiadomościach o tym wyroku właśnie mówili, więc na miejscu tych zawodników niczego bym nie planował na najbliższe 10 lat.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8761zł -0.55%
  • GBP 5.0374zł -0.07%
  • EUR 4.5498zł -0.27%
  • CHF 4.2448zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach