Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Minister Błaszczak z wizytą w Lublinie. Mówił o modernizacji służb ratunkowych, przekazał nowy sprzęt

Podczas spotkania w Lublinie minister omówił program modernizacji służb mundurowych, który niesie za sobą m.in. wzrost wynagrodzeń, policjantom i strażakom przekazał nowy sprzęt a na koniec wziął udział w otwarciu utworzonej przez strażaków sali edukacyjnej. Dodatkowo samorządy otrzymały promesy na dotacje związane z działaniami dotyczącymi usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

W piątek z wizytą do Lublina przyjechał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Spotkanie z przedstawicielami lubelskich służb mundurowych odbyło się na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 przy ul. Weglarza. Uczestniczyli w nim m.in. zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej Marek Małkowski czy też Komendant Główny PSP nadbrygadier Leszek Suski. Do tego parlamentarzyści z naszego regionu i samorządowcy.

Podczas wizyty minister omówił program modernizacji służb mundurowych, który będzie realizowany w latach 2017-2020. Ministerstwo przeznaczyło na ten cel niemal 9,2 mld złotych, co będzie wykorzystane na budowę nowych obiektów jak też modernizację tych istniejących, wymianę sprzętu i wyposażenia oraz podwyżki wynagrodzeń. Z tych środków mają być zakupione nowe radiowozy i samochody dla strażaków, nowoczesny sprzęt który wykorzystują w swojej pracy, uzbrojenie oraz sprzęt informatyczny i łącznościowy.

Jak wyjaśniał Mariusz Błaszczak, już ostatnie pobory, które otrzymali pracownicy służb mundurowych, były wyższe o średnio 253 zł, a w przypadku pracowników cywilnych, podwyżka wynosiła średnio 250 zł. Kolejne podwyżki zaplanowane zostały na styczeń 2019 r. Wtedy to wynagrodzenia funkcjonariuszy będą wyższe o łącznie około 600 złotych.

Podczas wizyty ministra policjantom i strażakom przekazano również nowy sprzęt. Strażacy oficjalnie już otrzymali trzy pojazdy: dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze i jeden lekki. Do tego łódź ratowniczą oraz trzy zestawy hydrauliczne do ratownictwa drogowego. Łączna wartość przekazanego sprzętu wynosi blisko 1,74 mln złotych. Z kolei policjanci dostali dwa nowe radiowozy: Volkswagena T6 oraz Skodę Yeti. Trafią one do Fajsławic i Ulhówka. Dodatkowo 22 jednostki samorządu terytorialnego otrzymały promesy dotacji celowych, przyznające dofinansowanie do realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania i usuwania klęsk żywiołowych, ochrony wąwozów lessowych przed erozją oraz przeciwdziałania ruchom osuwiskowym ziemi.

(fot. lublin112)
2017-03-03 16:33:04

14 komentarzy

 1. A dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników to już nie ma……..

  • No właśnie, ratownictwo to nie służba mundurowa, ale do wypadków, pożarow jeździ razem ze strażą i policja. Pogotowie jeździ najczęściej, najczęściej jako pojazd uprzywilejowany i tylko ratownicy medyczni spośród tych służb muszą sobie sami płacić za uprawnienia na pojazd uprzywilejowany czy za kursy, ale podwyżki dostaje policja i straż, mało tego dostaje je również reszta bo są służba mundurowa, a jest tym np. Policja skarbowa, która życia nie ratuje.

 2. a ile wy byście chcieli do cholery zarabiać. wam ciągle mało i mało. zapraszam do sektora prywatnego zobaczycie co to znaczy praca darmozjady

 3. TVPis nowe oblicze telewizji

  niech zaczną być fanatycznymi wyznawcami Yara to dostaną

 4. OOOOOoo
  PIESEK kaczora w Kozimgrodzie ??????

 5. uuuuPPiSsss
  Przepraszam
  KOTEK kaczora

 6. Przekazał sprzęt od dawna jeżdżący w jednostkach. Niedługo będzie wstęgę na gierkówce przecinał.

  • „Strażacy oficjalnie JUŻ otrzymali…” proponuję poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem.

   • Mów to do lustra codziennie rano po pięć razy.

   • A ja proponuję zasięgnąć od czasu do czasu innych źródeł informacyjnych a nie tylko lublin 112. Niektórymi z tych aut strażacy jeżdżą od sierpnia.

  • Takie sytuacje mają miejsce od wielu wielu lat, niezależnie od opcji politycznej.

 7. Mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej.

 8. Czy płaszczak nadal twierdzi że kieroca szydło rozpoczął pracę o 18tej ?

Z kraju