690 680 960

Mieszkańcy Żurawnicy zyskają dostęp do kolei

Na nowym przystanku, między Zamościem a Szczebrzeszynem, zatrzymają się pociągi jadące w kierunku Zwierzyńca, Zawady i Zamościa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ok. 2 mln zł podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę przystanku. Środki pochodzą z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Po wybudowaniu przystanku, podróż koleją z Żurawnicy w kierunku Zwierzyńca, Zawady i Zamościa umożliwi m.in. 4 pary pociągów regionalnych w ciągu doby. Mieszkańcy lubelskiego Roztocza zyskają wygodny dojazd do pracy i szkół ekologicznym środkiem transportu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 2 mln zł netto. W Żurawnicy, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego z drogą woj. 858 powstanie jednokrawędziowy peron o długości 150 metrów. Dojście do przystanku będzie chodnikiem od strony przejazdu. Nowy peron będzie wyposażony w wiatę, ławki, poręcze do odpoczynku, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane rozpoczną się w 2023 r. Zakończenie robót zaplanowano w IV kw. 2023 r.

Przystanek w Wólce Niedzieliskiej z nowym peronem

W tym samym terminie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały również modernizację położonego ok. 12 km od Żurawnicy, między Zwierzyńcem a Zawadą (lk69) przystanku Wólka Niedzieliska. W ramach modernizacji powstanie nowy, jednokrawędziowy peron z zadaszoną wiatą. Wykonawca wyreguluje i podbije tor przy przystanku i uzupełni tłuczeń. Przebudowany zostanie pobliski przejazd kolejowo-drogowy na skrzyżowaniu z drogą powiatową. Przejazd będzie dodatkowo wyposażony w sygnalizatory. Zostanie wymieniona nawierzchnia. Od strony przejazdu dla podróżnych będzie wybudowany chodnik do przystanku. Prace w Wólce Niedzieliskiej o wartości 2,8 mln zł będą realizowane z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte i będą modernizowane przystanki w Chełmie (lk7), Grabowie Szlacheckim (lk26), Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach i Aleksandrowie na linii Łuków – Lublin Północny (lk30). Z listy podstawowej na rezerwową trafiły przystanki Siedliska Tomaszowskie (lk101) oraz Oseredek (lk69). Obecnie w realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt.

(fot. PKP PLK\źródło PKP)

3 komentarze

 1. --------------------

  Co im z tego jak wyjazd ze Szczebrzeszyna w kierunku stacji PKP Szczebrzeszyn to jedna tragedia.
  Droga 858 ze Szczebrzeszyna w kierunku Brody Małe to wizytówka tych wszystkich zapijaczonych urzędasów.

  • Ten odcinek jest jak ścieżka diagnostyczna. A po kilku szybszych przejazdach to i w sprawnym wozie coś wyjdzie.

 2. Ale jak to tak ? Nie protestowali ? Nie zablokowali żadnej drogi.. ? Bezsens hahaaa

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ